pixel Cech NiH Bardo - świadome śnienie

Artykuły

Bardo - świadome śnienie

Jedni wierzą w prorocze znaczenie snów, inni nie. Są też tacy, którzy uważają, że sny zawierają w sobie głęboką prawdę o podświadomym i subiektywnym postrzeganiu rzeczywistości. Kiedy już i ty nauczysz się rozumieć znaczenie twoich snów, tym samym zrozumiesz z daleko większą precyzją niż dotychczas, z większą głębią, swoje relacje względem innych ludzi i otaczającego ciebie świata. Ale wróćmy do początku….

Najbardziej znaną przypowieścią w naszej chrześcijańskiej kulturze jest przypowieść o śnie Faraona (Ks. Rdz.41). Czytając Biblię, dowiesz się, że sen faraona się sprawdził – nadeszły lata obfitości, lecz potem nastąpiły lata głodu i niedostatku. Na szczęście, zawczasu ostrzeżona ludność Egiptu zdążyła zrobić zapasy, więc nikt podczas „chudych” lat nie ucierpiał.

Nie tylko w Egipcie interesowano się snami i ich symboliką. Legenda aborygenów odnosząca się do Czasu Snu (www.didgeridoo.republika.pl) głosi, że kiedy bogowie stworzyli człowieka, zaczęli się zastanawiać, jak ukryć przed nim zagadkę istnienia. Padały różne propozycje: schowania jej na najwyższym szczycie lub w środku ziemi, lub też na dnie oceanu – jednak sposoby te okazały się mało skuteczne. Postanowiono umieścić ją tam, gdzie ludzie na pewno nie będą jej szukać, czyli po prostu w nich samych.

Sny od zawsze były źródłem fantastycznych wyobrażeń o duszy i życiu w zaświatach. Człowiek pierwotny obcujący na co dzień z tym, co nazywał bóstwami i demonami odczytywał przekazywane przez nie znaki nie tylko w stanach odmiennej świadomości, ale często i w stanie naturalnego snu. Traktował sny jako cenne wskazówki i wróżby. Dziś rolę taką przejęły senniki. Możliwe, że i ty przynajmniej raz w życiu interpretowałeś swój sen albo przynajmniej słyszałeś o osobie, która to zrobiła.

Przekładanie snów na język wróżb praktykowano w starożytności w Indiach, Chinach, Babilonie, Grecji. Asyryjski król Assurbanipal w VII wieku p.n.e. zgromadził wiele glinianych tabliczek z opisami snów. Powstawały też inne senniki, np. Artemidora, greckiego wróżbiarza i tłumacza snów.

Sny miały nawet znaczenie dla życia całych narodów. W Sparcie, w 745 roku p.n.e. została ustanowiona specjalna instytucja naczelnych urzędników, eforów, czuwających nad administracją wewnętrzną i wychowaniem młodzieży, która to instytucja opracowywała prawa państwowe na podstawie tego, co się tym urzędnikom przyśniło w świątyni.

W świątyniach sypiali nie tylko wszechwładni eforowie, powołani do czuwania nad obyczajami królów i urzędników, ale też prosty lud. Panowało wówczas przekonanie, że bóstwa lubią zsyłać szczególnie prorocze sny tym, których Morfeusz bierze w swe objęcia właśnie w świątyni. Sławna z objawień sennych, zsyłanych na lud, była świątynia Asklepiosa, czyli Eskulapa, gdzie ów zacny bóg-lekarz, posiadający nawet moc wskrzeszania zmarłych, udzielał śpiącym cennych rad, jak pielęgnować zdrowie lub wyleczyć się z choroby.

Jeżeli czytałeś Tybetańską Księgę Umarłych to wiesz, że im dalej zmarły idzie w bardo – stan pośmiertny – tym więcej straszy go okropnych postaci. Dlatego też szamani tybetańscy przygotowywali siebie do tej wędrówki. Przygotowywali po to, aby umierać z godnością i bez strachu. W tym celu ćwiczyli właśnie jogę świadomego śnienia.

W Polsce, na Mazurach, panuje przekonanie, że sny, które miewa się między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem sprawdzają się. W Małopolsce najważniejsze są sny w ostatnią noc starego roku. Powszechnie zwraca się uwagę na sny wyśnione w nowym mieszkaniu i w ogóle na nowym miejscu. Rozpowszechniony jest też zwyczaj, że jeśli panna chce się dowiedzieć, kim jest jej „druga połówka”, to przed zaśnięciem w wigilię św. Andrzeja powinna mocno o tym myśleć, a w czasie snu ujrzy twarz ukochanego.

Naukowe interpretowanie snów też ma swoją długą historię. W Grecji, w tym samym czasie, kiedy śpiący w świątyni eforowie na podstawie swych sennych majaków rządzili państwem. Arystoteles (384-322 pne) największy i najsławniejszy filozof starożytnej Grecji twierdził, że sen ma ścisły związek z tym, o czym się myślało w ciągu dnia, a nastrój snu zależy od stanu organizmu. Pogodne sny świadczą o pełnym zdrowiu, nerwowe i ponure – o zachodzących zmianach chorobowych. Podobne poglądy głosił najsławniejszy lekarz antycznych czasów, nazwany ojcem medycyny, Hipokrates, (460-377 pne). Nauka późniejszych wieków potwierdziła słuszność jego spostrzeżeń i wniosków.

Zygmunt Freud, twórca psychoanalizy, podobnie uważał, że sny są odzwierciedleniem ludzkich marzeń na jawie i łączą się z naszym codziennym życiem. Jeżeli człowiek jest głodny, to będzie śniło mu się jedzenie. A. Adler uważał, że sny są wyrazem dążenia człowieka do władzy. Natomiast C. G. Jung był raczej przekonany, że sny są czymś w archiwum wspomnień oraz refleksji przekazywanych z pokolenia na pokolenie od najdawniejszych czasów. Jung zapoczątkował termin Wielki Sen za pomocą którego oznaczał sen, który jak dramat ma początek, rozwinięcie i zakończenie, jest kompletny sam w sobie i cały. W swoich „Wspomnieniach, snach, refleksjach” opublikowanych po jego śmierci przekazał swoje wielkie sny i opowiedział, jak one bezpośrednio wpłynęły i kierowały jego życiem.

Współczesna psychologia ciągle boryka się z interpretacją snów i brak w niej uniwersalnego sposobu ich tłumaczenia. Ustalono, że na treść widzeń sennych składają się bodźce wewnętrzne, a także zewnętrzne – stan zdrowia cielesnego i psychicznego, wrażenia słuchowe, temperatura pomieszczenia, w którym się śpi, przybrane podczas snu ułożenie ciała itd.

Sny zawierają w sobie głęboką prawdę o naszym podświadomym i subiektywnym postrzeganiu rzeczywistości. Kiedy już nauczysz się rozumieć znaczenie twoich snów, tym samym zrozumiesz z daleko większą precyzją niż dotychczas, z większą głębią, twoje relacje względem innych ludzi i otaczającego świata.

Coraz powszechniejszy jest pogląd, że aby być człowiekiem w pełni świadomym swojego życia należy kontrolować świadomie również i sny. Tylko człowiek, który świadomy jest treści swoich snów jest jednocześnie świadomy tego, co przytrafia mu się na jawie. Świadomy, to znaczy widzący nie tylko oczami, ale i swoim umysłem. W tym celu coraz więcej osób uczy się technik pozwalających na zachowanie świadomości również podczas snów. Temu właśnie służy kurs świadomego śnienia. Taki kurs oferuje również nasza Szkoła NLP i Hipnozy.

W pierwszej części naszego kursu Bardo – Świadome Śnienie nauczysz się obserwacji natury rzeczywistości i natury snów. Następnie opanujesz technikę przywoływania snów i zapisywania ich w dzienniku snów. Będziesz w stanie stworzyć odpowiednie środowisko snu sprzyjające świadomemu śnieniu. Nauczysz się także efektywnego podejścia do kwestii rozwiązywania swoich problemów. Zaczniesz kontrolować negatywne wyobrażenia, pojawiające się w Twoich snach, będziesz widział, jak ich unikać. Rozwiniesz umiejętność indagowania swoich sennych nieprzyjaciół i zaczniesz budzić się we własnych snach. Poprzez badanie koszmarów sennych możesz dojść do ich zrozumienia, co pomoże ci je wyeliminować. Na tym kończy się pierwsza część kursu świadomego śnienia, która stanowi solidną podstawę, na której oparte są kolejne części.

W drugiej części kursu Bardo nauczysz się, jak osiągać, utrzymać i wpływać na bieg świadomego snu. Zaczniesz przemieszczać się po obszarze swojego snu, swobodnie się nad nim unosząc. Dowiesz się, jak wywoływać obrazy senne przez technikę wirowania i jak utrzymać stan takiego snu. Przy pomocy technik inkubacyjnych będziesz mógł przywołać we śnie każdą postać, jaka tylko ci się zamarzy. Jednak najważniejszą rzeczą, której się nauczysz jest sztuka snucia snu – czyli dokonywania w świadomy sposób zmian szczegółów twojego snu.

W trzeciej części kursu poznasz metody kierowania wyobraźnia w czasie snu tak, aby uzyskać coraz głębszy wgląd w samego siebie. Nauczysz się techniki czujnego relaksu, podczas którego ciało jest odprężone, a umysł pozostaje czujny. Dzięki tej metodzie twoje świadome sny staną się o wiele bardziej żywe i intensywne. Opanujesz odmienny stan wysokiej świadomości, w którym nauczysz się zmieniać na przykład śnioną pogodę, przekształcić śnioną scenerię i uzyskać głębszy wgląd w całą gamę wyimaginowanych istot zamieszkujących twoje sny. Stan wysokiej świadomości zapewni ci o wiele większą władzę nad własnymi snami.

W czwartej części kursu jeszcze bardziej rozszerzysz poznane techniki ucząc się stosowania w swoich snach twórczej świadomości. Uzyskasz znaczący wpływ na swoją wewnętrzną jaźń. Poprawisz w ten sposób swoje twórcze i zawodowe zabiegi w normalnym świecie jawy. Nauczysz się przywoływać sennego terapeutę, który będzie uosobieniem wszystkich wspomnień i doświadczeń, jakich doznałeś od chwili narodzin. Umożliwi ci on lepsze zrozumienie twojego stosunku do codziennego życia. Następnie zapoznasz się z techniką przywoływania sennego uzdrowiciela, który pomagać ci będzie we wzmacnianiu systemu immunologicznego i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Facebook
Analytics