pixel Cech NiH Emocjonalne ABC - narzędzie coachingowe

Artykuły

Emocjonalne ABC - narzędzie coachingowe

Krok 1 - Poproś Klienta aby podał taką sytuację, która się powtarza w Jego życiu, która powoduje, że się źle czuje. Bądź konsekwentny w szukaniu, na pewno Klient ją znajdzie.

Krok 2 - Zadaj pytanie Klientowi: Co w tej sytuacji czujesz?

Zadbaj o to by Klient, powiedział, co w tej sytuacji czuje, a nie co o tej sytuacji myśli. Poszukaj takiego uczucia, które przeszkadza Klientowi w działaniu, takiego które chcesz zmienić.

Krok 3 - Połącz sytuację z uczuciem. Sparafrazuj to co do tej pory Klient powiedział używając następującej formułki: Kiedy występuje sytuacja to czujesz się ... .

Krok 4 - Zadawaj Klientowi pytanie jak się z tym zdaniem czujesz? Kontynuuj szukanie powyższej sentencji, aż poczujesz że to co mówi Klient jest prawdą.

Krok 5 - Zadaj Klientowi pytanie co wtedy o sobie myślisz? Rozbuduj odnalezioną w kroku 4 sentencję do następującej postaci: Kiedy występuje sytuacja to czujesz się ..., bo myślisz o sobie, że przekonanie Klienta .

Krok 6 - Zadawaj Klientowi pytanie jak się z tym zdaniem czujesz. Kontynuuj szukanie powyższej sentencji, aż poczujesz że to co mówi Klient jest prawdą. Jeżeli zajdzie potrzeba zmieniaj wszystkie podkreślone słowa.

Krok 7 - Zadaj Klientowi pytanie czy każdy i zawsze w takiej sytuacji myśli o sobie, że przekonanie? Oczekiwana odpowiedź: "NIE", jeżeli jest "TAK" lub "Może" to znaczy że sentencja z kroku 5 jest nie prawdziwa i musisz ponownie jej poszukać.

Krok 8 - Zadaj Klientowi pytanie czy z faktu, że zaistniała taka sytuacja wynika że każdy może pomyśleć o sobie, że przekonanie? Oczekiwana odpowiedź: "NIE", jeżeli jest "TAK" lub "Może" to znaczy że sentencja z kroku 5 jest nie prawdziwa i musisz ponownie jej poszukać.

Krok 9 - Zadaj Klientowi pytanie czy takie myślenie Ci pomaga? Oczekiwana odpowiedź: "NIE", jeżeli jest "TAK" lub "Może" to znaczy że sentencja z kroku 5 jest nie prawdziwa i musisz ponownie jej poszukać.

Krok 10 - Zadaj Klientowi pytanie jak chciałby myśleć? Tym razem pomóż Klientowi sformułować następujące zdanie: W sytuacji kiedy występuje sytuacja chciałbym myśleć o sobie, że nowe przekonanie.

Krok 11 - Poproś Klienta, aby zwizualizował sobie Swoją sytuację. Następnie zadaj mu pytanie gdybyś w tej sytuacji pomyślał o sobie, że nowe przekonanie, to jak byś się wtedy poczuł?

Jeżeli Klient powie że gorzej, prawie na pewno myśli o sobie zupełnie coś innego, coś to czego sam przed sobą nie chce się przyznać.

Krok 12 - Zadaj pytanie Klientowi Jak byś się wtedy zachowywał? Wyciśnij opis hipotetycznych działań Klienta, a nie jego myśli.

Krok 13 - Idź i tak zrób. Koniec.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Facebook
Analytics