pixel Cech NiH Efekt motyla - narzędzie coachingowe

Artykuły

Efekt motyla - narzędzie coachingowe

Krok 1 - Poproś Klienta aby opowiedział o sytuacji, która chciałby zmienić. Pozwól Klientowi mówić, ale sam tylko słuchaj. Przerwij, jeżeli Klient zamilknie, albo zacznie się powtarzać

Krok 2 - Zadaj Klientowi pytanie Jakie wartości są dla Ciebie ważne w tej sytuacji? Zadbaj o to aby Klient wymienił wartości (np. Rodzina, Miłość, Praca itp., itd.), a nie to co myśli. Zadbaj o to, aby na liście było od 3 do 5 wartości, jeżeli będzie ich więcej, poproś Klienta aby wybrał 5 dla niego najważniejszych. Zapisz te wartości.

Krok 3 - Dla każdej pary wartości zadawaj pytania Jak te wartości się ze sobą łączą? Jak na siebie wpływają? Zapamiętaj tylko pary, o których Klient już powiedział, nie musisz notować tego co Klient mówił.

Krok 4 - Zadaj Klientowi pytania: Jaka matafora pasuję Ci najbardziej do tej sytuacji? Metaforą może być: bajka, film, krajobraz, dowolna rzecz itp. Itd.

Krok 5 - Z czystej ciekawości poznaj metaforę Klienta. Zrób to w sposób najlepszy dla Ciebie. Skorzystaj ze swojej ciekawości. W trakcie eksploracji metafory nie odnoś się do rzeczywistości. Zgłębiaj metaforę przez 10 minut, chyba że Klient wcześniej powie że już wystarczy.

Krok 6 - Zadaj Klientowi pytanie co symbolizuje w Twoim życiu Motyl? W trakcie eksploracji metafory pojawi się coś co dla Ciebie jest ważne, a o czym Klient będzie bardzo mało mówić. Czasem motylem może być myśl, która pojawiła się tylko w Twojej głowie, myśl która logicznie łączy wypowiedź Klienta. Teraz jest moment, abyś się o to zapytał.

Krok 7 - Poznaj efekt Motyla. Porozmawiaj z Klientem, jaki wpływ na jego życie i na tą sytuację ma Motyl.

Krok 8 - Zadaj Klientowi pytanie co możesz zrobić z Motylem? Wróć z powrotem na poziom metafory.

Krok 9 - Zadaj Klientowi pytanie jak możesz przełożyć działania metaforyczne na rzeczywistość? To powinno być proste i za razem bardzo głębokie.

Krok 10 - Idź i to zrób. Koniec sesji

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Facebook
Analytics