Leczenie akupunkturą polega na wprowadzaniu w określone miejsca na ciele bardzo cienkich i delikatnych igieł. Szczegółowe omówienie mechanizmu działania akupunktury wybiega poza cel niniejszego opracowania, przedstawione zostanie kilka najważniejszych faktów. 67 To że akupunktura jest stosowana do dzisiaj, świadczy wymownie o skuteczności samego leczenia i o słuszności leżących u jego podstaw praw i zasad. Należy pamiętać, iż akupunktura, tak samo jak np. chirurgia laparoskopowa znalazła swoje miejsce w medycynie i nie jest antidotum na wszelkie dolegliwości. O akupunkturze powinno się raczej myśleć jako o części postępowania z pacjentem, takiej samej jak farmakoterapia czy medycyna fizykalna. Każda dziedzina medycyny ma swoje mocne i słabe strony, a akupunktura nie jest wyjątkiem.

Shen Nong Ben Cao , najstarszy chiński tekst traktujący o zielarstwie mówi o trzech poziomach uzdrawiania:

  • Medycyna najniższego poziomu zajmuje się leczeniem chorób fizycznych
  • Medycyna średniego poziomu zajmuje się zapobieganiem chorobom i leczeniem chorób na poziomie umysłu
  • Medycyna najwyższego poziomu zajmuje się ming, czyli przeznaczeniem.

Przeciwwskazania do stosowana akupunktury formułowane są bardziej precyzyjnie niż wskazania.

Istnieje wiele różnych rodzajów akupunktury. Akupunkturę najczęściej stosowaną w świecie zachodnim w Chinach uprawiają tak zwani „miejscowi” lub „bosonodzy” lekarze. Polega to na wkłuwaniu igieł w różne części ciała i usuwaniu w ten sposób bólu.

Bańka chińska jest dobra nie tylko na brzuch i cellulit. Stosuje się ją również w celu likwidacji bólów kręgosłupa czy dolegliwości mięśniowych. Bańka chińska ma wiele wspólnego z bańkami akupunkturowymi (leczniczymi), które stosuje się w medycynie ludowej w przypadku leczenia wielu dolegliwości. Sprawdź, na czym polega technika masażu bańką chińską.

Moksa – lecznicze cygaro ziołowe. Swoją nazwę zabieg zawdzięcza roślinie Artemisia moxa, piołun chiński, japoński z której sporządza się cygara służące ogrzewaniu punktów na ciele. Jest jednym z podstawowych zabiegów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Igły do akupunktury produkowane są w wielu krajach na całym świecie. Osobiście używamy igieł chińskich.

Twórcami elektropunktury są włoscy uczeni Ludwik Galvani (1738-1798) oraz Aleksander Volta (1745-1827), którzy po raz pierwszy zastosowali metodę leczenia prądem niskiego napięcia - zwaną ówcześnie 'galwanoterapią'.