Igły do akupunktury produkowane są w wielu krajach na całym świecie. Osobiście używamy igieł chińskich.

Na Zachodzie przypisuje się nadmierne znaczenie samym igłom. Tymczasem istotny jest zabieg, no i punkt, w który wprowadza się igłę. Rezultat leczniczy nie zależy od materiału, z którego wykonano igłę. Zanim jeszcze wynaleziono metalowe igły w Chinach już stosowano akupunkturę - i to z dobrym skutkiem - posługując się igłami wykonanymi z kości. Naprawdę ważne jest tylko to, żeby nie były łamliwe. Współczesne metody wytwarzania praktycznie całkowicie eliminują kruchliwość igieł.

Powikłania

Przy prawidłowo wykonanej akupunkturze istotne powikłania praktycznie nie występują, do najczęstszych powikłań należą

  • wylewy podskórne (siniaki), jest to zwykle niegroźne powikłanie, wylewy wchłaniają się po kilku - kilkunastu dniach
  • zawroty głowy, ustępują chwilę po zabiegu
  • niewielki ból lub dyskomfort w miejscu w które była wkłuta igła, zwykle ustępuje po kilku - kilkudziesięciu minutach, rzadko kilku dniach
  • zasłabnięcia, występują bardzo rzadko, zwykle związane są z nieprawidłowym przygotowaniem pacjenta do zabiegu (np. pacjent na czczo), bólem,  nieprawidłową kwalifikacja do akupunktury lub stresem.

bardzo rzadko:

  • odma lub nakłucie jamy otrzewnej, związane jest z brakiem kwalifikacji osoby wykonującej zabieg (...?...  osoby które nie są lekarzami medycyny akademickiej lub lekarzami medycyny chińskiej czy mongolskiej - po studiach na uniwersytetach medycyny chińskiej w Chinach lub tradycyjnym uniwersytecie medycznym naturalnych metod leczniczych w Mongolii.

- nie mylić z kursami medycyny chińskiej lub szkołami medycyny chińskiej poza Chinami - co naszym zdaniem pozostawia dużo do życzenia.

Rodzaje igieł

Zabieg akupunktury u specjalisty jest praktycznie bezbolesny. Na uczucie przy wprowadzaniu igieł w tkankę mają wpływ bezpośredni takie czynniki jak: szerokość igły oraz materiał z jakiej została ta igła wytworzona. Przyjmuje się, że igły stalowe o wymiarach 0,25 na 40 mm są najmniej odczuwalne. W sprzedaży są też tak zwane igły silikonowane, czyli pokryte cienką warstwą silikonu. Zdaniem producentów mają być one całkowicie bezbolesne. Naszym zdaniem nie ma różnicy między tymi dwoma rodzajami igieł poza tą, że igły silikonowane nie nadają się do elektoro-akupunktury.

Ilość zabiegów

Do leczenia wystarczy zazwyczaj cykl 10 zabiegów akupunktury. Po serii zabiegów należy dać organizmowi czas na dojście do siebie. Podręczniki zakładają miesiąc, natomiast w praktyce powinno to być nawet pół roku, lub 3 miesiące. Jest tak dlatego, że kuracja akupunkturą działa jeszcze w czasie 3 miesięcy po wykonaniu serii zabiegów i w tym czasie zachodzą w organizmie procesy lecznicze. W leczeniu poważniejszych schorzeń używa się większej ilości zabiegów, ale o takim stosowaniu powinien zdecydować lekarz.