Hipnoza jest formą bezpiecznej umowy między osobą hipnotyzowaną a hipnotyzerem. Osoba hipnotyzowana wprowadzana jest w stan hipnozy poprzez zniwelowanie rozpraszających bodźców zewnętrznych i koncentrację uwagi na własnym wnętrzu. Prowadzony słucha poleceń hipnotyzera, które pozwalają głębiej wejść w trans, utrzymać go przez pewien czas i przy zachowaniu poczucia bezpieczeństwa dojść do źródła tego, co postrzegane jest jako problem. Następnie osoba poddana hipnozie zostaje powoli naturalnie wybudzana. Jest już wówczas uzbrojona w siłę wzmocnioną zdrowotnymi afirmacjami.

Hipnoterapeuta pełni rolę autorytetu. Jest osobą ukierunkowującą myśli ku pozytywnym rozwiązaniom, podaje pomocną dłoń. To naturalna, dająca poczucie bezpieczeństwa forma psychoterapii. Daje ona odporność na ból fizyczny i psychiczny.

Hipnoza opiera się na trzech ważnych procesach: relaksie, koncentracji i sugestii.

Relaks otwiera myśli i utajoną pamięć, koncentracja pozwala wyłowić źródło problemu, afirmacja to forma psychicznego leku.

Przeniesienie w wyobraźni osoby będącej w stanie hipnozy w bezpieczną czasoprzestrzeń pomaga w relaksie, gojeniu się ran ciała i duszy. Sugestia i afirmacja to pomoc w wyobrażaniu sobie stałej pozytywnej zmiany.

Hipnoterapeuta może nauczyć klienta przewidywać z góry potencjalne sytuacje stresowe i przygotować go na nie, co zdecydowanie łagodzi stany nasileń schorzeń psychosomatycznych. Rozwija wyobraźnię, zwiększa odwagę i daje poczucie pewności siebie.

Zadaniem hipnozy jest wzbudzanie woli wyzdrowienia, mocy samouleczenia, siły rozumienia. To także – w dalszej perspektywie – nauka osobistej uspokajającej i uzdrawiającej metody.

Dodatkowym narzędziem uzdrawiania, wprowadzania harmonii w organizmie i psychice jest hipnoza magnetyczna.

Rozwój magnesobiologii obserwowany jest przez kręgi naukowe dopiero w ostatnich dziesięcioleciach. Paramagnetyzm (magnetyzm zwierzęcy) znany jest już od kilku stuleci.

Mózg oprócz znanych nam funkcji pełni funkcję receptora stałego pola magnetycznego. W koncepcji naukowej Księdza Profesora dr hab. Włodzimierza Sedlaka życie ma cechy elektromagnetyczne, podobnie jak świadomość. Istnieje Homo electronicus, a elementarnym pratworzywem jest dynamiczna bioplazma – piąty stan materii przynależny tylko żywym istotom. Poglądy te zawarł w książce „Bioelektronika” i „Homo electronicus”

Jak twierdzi Profesor: nasza egzystencja, nasze ciało, wszystkie procesy życiowe to nic innego jak działalność elektromagnetyczna stymulująca wszystkie możliwe procesy biofizyczne i biochemiczne. Pod wpływem pola magnetycznego znika i powstaje życie na ziemi, powstają jego nowe formy.

W każdej tkance ludzkiego organizmu możemy wykryć 3 formy magnetyzmu -ferromagnetyzm, paramagnetyzm, diamagnetyzm.

Francuscy lekarze ze szkoły prof. Chrcota ustalili, że magnetyzm może na ludzki organizm wpływać rozmaicie:
- wywoływać w miejscu działania swędzenie, mrowienie, wrażenie kłucia a nawet bólu
- przywracać zniesioną wrażliwość dotykową w skórze, albo „przenosić” niewrażliwość z chorej połowy ciała na zdrową
- likwidować lub wywoływać skurcze i drgawki
- łagodzić bóle różnego jego pochodzenia, lub nawet też wywoływać ból
- powodować ogólne osłabienie, senność lub wzmacniać.

Niedobór pola magnetycznego może doprowadzić do sztywności karku, barków, migren, zawrotów głowy, bezsenności i zaparć, do wzmożenia intensywności chorób, jak również do braku reakcji na różne terapie konwencjonalne i niekonwencjonalne.

Lekarze japońscy przeprowadzili badania na licznej grupie pacjentów, którzy nie poddawali się żadnej terapii. Zastosowano kurację magnetyczną, po której 85% badanych odzyskało pozytywną reakcję na podawane medykamenty. Po wieloletnich doświadczeniach prowadzonych w różnych instytutach stwierdzono, że magnetyzm wspomaga i wspiera powrót do zdrowia przy:

  • zranieniach i złamaniach kości;
  • wzmacnia przepływ krwi w tkankach;
  • normalizuje obraz krwi, jej lepkość i krzepliwość.

Magnetyzm wpływa także na aktywność enzymów, rozwój embrionalny, hamuje wzrost obrzęku, poprawia przyswajanie soli mineralnych przez tkanki, przywraca polaryzację komórek i wpływa na odnowę potencjału błon komórkowych.

Magnetyzm działa na rozkurczenie tkanki mięśniowej, tonizuje je a także uelastycznia włókienka. Zdegenerowane tkanki czyni sprężystymi, odpiera stany infekcji, zmniejsza niebezpieczeństwo tworzenia się kamieni w nerkach, jak również zapobiega zwapnieniu naczyń i reumatyzmowi.

Magnetyzm pomaga także przy chorobach oczu, bólach stawów, cukrzycy, histerii, wzdęciach brzucha, bólach żołądka, oziębłości seksualnej, impotencji, hemoroidach, zapaleniu pęcherza, chorobach skóry, chorobach serca i naczyń krwionośnych, dusznicy bolesnej, arteriosklerozie, bólach zębów, zapaleniu nerwów, gośćcu, zaburzeniach przy miesiączkowaniu, zaburzeniach w widzeniu, zaniku mięśni, neurasteni, stwardnieniu tętniczek nerkowych itp.
Niweluje zawroty głowy, mdłości, nadwagę, nadciśnienie.

Z fizyki kwantowej wiemy, że istnieje świat materii, który jest niewyobrażalny. Rachunek kwantowomechaniczny jest abstrakcyjny wobec tego nie możemy sobie świata kwantowego przedstawić. Jest on możliwy tylko do opisania formalnego, czyli matematycznego. Jeśli tak się sprawy przedstawiają, że wszelka materia posiada niewidoczny realizm kwantowy, wobec tego życie w najgłębszych swych rejonach powinno być również skwantowane. Musi więc być na tym poziomie energią.

Wpływem magnetyzmu na zdrowie zajmuje się bioenergoterapia, hipnoza magnetyczna jest tym, co łączy współczesną hipnozę z bioenergoterapią.