Apocalypto Mela Gibsona to klasyczny film akcji- dobre kino, czas leci błyskawicznie. Pomimo kilku niekonsekwencji i przewidywalności trzyma w napięciu. Dobre zdjęcia, ciekawa wizja.

Podobnie jak poprzednie jego dzieło Pasja zdobywa zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników.

Mel Gibson- aktor, producent i reżyser, niekwestionowana gwiazda filmu

Światowy sukces odniósł, gdy George Miller obsadził go w filmie Mad Max (1979). Amerykańskim debiutem aktora był obraz Rzeka (1984), w którym grał u boku Sissy Spacek. Wśród ról, którymi podbił serca kinomanów na całym świecie, znajdziemy te z kolejnych części Zabójczej broni (1987, 89, 92, 98), dowcipnego westernu Maverick, thrillera psychologicznego Teoria spisku, artystycznie wysmakowanego Hamleta w reżyserii Franco Zeffirellego, Człowieka bez twarzy i przebojowego thrillera Godzina zemsty (1999). W 1995 roku Gibson wyprodukował, wyreżyserował i zagrał główną rolę w Braveheart – Waleczne Serce. Film zdobył 5 Oscarów z dziesięciu nominacji, w tym dla najlepszego filmu i za najlepszą reżyserię oraz Złoty Glob dla najlepszego reżysera. Kolejnym milowym krokiem w jego karierze okazało się dzieło Pasja (2004) opisujące ostatnie 12 godzin z życia Jezusa z Nazaretu.

Mel Gibson wraz z Bruce`em Davey’em założył firmę producencką Icon Productions, która wyprodukowała liczne filmy z udziałem Gibsona- jego debiut reżyserski Człowiek bez twarzy (1993), Hamlet (1990), Maverick (1994), Braveheart (1995), przebojową romantyczną komedię Czego pragną kobiety (2000), dramat wojenny z Wietnamu Byliśmy żołnierzami (2002), czarną komedię Śpiewający detektyw (2003), Pasja (2004).

Apocalypto

Fabułę filmu Apocalypto można zapisać w kilku zdaniach. Główny bohater jest świadkiem zbrojnego najazdu na swoją wioskę i, wraz ze współplemieńcami, zostaje uprowadzony przez łowców niewolników. W kolumnie jeńców zmierza do stolicy Państwa Majów. Przez całą drogę myśli o ciężarnej żonie i synku, których zdążył ukryć w wyschniętej studni i do których obiecał powrócić. Najbliższą możliwą okazję wykorzystuje do ucieczki. Choć ścigany wymyka się prześladowcom, a w ostatecznej konfrontacji odnosi zwycięstwo i ratuje rodzinę.

Gibson pokazał pewne wydarzenia ukazując scenę zwykłego życia Majów i jako kontrast zestawiając ten rajski wręcz porządek z brutalnością, szaleństwem, okrucieństwem znajdujących się w fazie dekadencji i upadku Majów zamieszkujących centralny ośrodek kraju, Chichén Itzá.

Chichén Itzá siedziba władzy- króla i kapłanów pochłoniętych szałem rządzenia i utrzymywania porządku. Wykorzystują oni swoją wiedzę astrologiczną, władzę nad życiem i śmiercią swoich poddanych- składają krwawe ofiary Bogowi Kukulkanowi.

Realistyczne, mocne sceny rytualnych egzekucji momentami ciężko jest znieść. Mieszanka formy i treści Apocalypto wstrząsa, czasami wciska w fotel, powoduje że można wyjść z kina oszołomionym.

Niewinnych członków plemion dżungli spotyka okrutna i niezasłużona śmierć. Ich spokojne i pełne miłości do współplemieńców życie zostaje brutalnie zakończone przez najeźdźców z miasta kamienia. Zestawienia obrazów uruchamiają w widzu myśli na temat jak człowiek może zagubić się w rozwoju własnych dziejów. Z ust filmowych kapłanów padają pełne hipokryzji słowa o żądzy władzy, despotyzmie, fanatycznej wierze, pędzie do pieniędzy i posiadania ponad miarę. Padają słowa o ludziach, którzy chcą więcej niż świat może im dać.

Strach jest zaraźliwy

Wiele osób pyta, co mają ćwiczyć po moich warsztatach, w jaki sposób się rozwijać. Film Apocalypto jest dobrym ćwiczeniem- zarówno na koncentrację jak i na trzymanie emocji na wodzy. Zawiera on uniwersalne przesłanie dla tych osób, które chcą je odnaleźć. I o tym chcę dziś napisać.

Bohater filmu Łapa Jaguara podczas polowania napotyka ludzi z innego plemienia- ludzi zarażonych strachem. Każdy z nas wie, co to strach. Doświadczamy tego nie raz w swoim życiu. Strach o pracę, strach o drugą osobę, strach o zdrowie, strach o życie. Gdy strach trwa długo to jego choroba staje się widoczna dla wszystkich- nazywamy to depresją. Strach odbiera siłę życia, odbiera wiarę w możliwości, strach odbiera miłość. Strach jest zaraźliwy.

Strach bohatera dostrzega jego ojciec, myśliwy i wojownik. Od tej pory, poprzez filmowe wydarzenia udziela on swojemu synowi lekcji, a także tobie, jak zwalczyć strach, jak stać się wolnym.

Łapa Jaguara rytualnymi słowami o potędze przodków zostaje namaszczony przez swojego ojca i w konsekwencji zdobywa niezwykłą dla innych wiarę i siłę. Kierowany wewnętrzną mocą pokonuje siły zła w zapierającej dech ucieczce przed pogonią zabójców.

I ty wnikliwie ogladając film wraz z Łapą Jaguara możesz przejść inicjację.

Możesz pomimo krwawych emocji odnaleźć w sobie spokój wewnętrzny. Możesz odnależć w sobie pewność, że wszystko co się wydarza jest nieuniknione, a emocje zabierają tylko siły i odwracają od celu.

Jeśli podczas oglądania filmu utrzymasz pełną koncentrację na treści zdarzeń filmowych i jednocześnie na niwelowaniu negatywnych emocji wzbudzanych filmem to tak jak tytułowy bohater przejdziesz proces oczyszczenia ze strachu. Odnajdziesz wewnętrzny spokój, zrozumiesz czym jest miłość. Staniesz się wolnym.

Grzegorz Halkiew

P.S.

Warsztat Regresja poswięcony jest w dużej mierze inicjacji przodków. Wiecej o warsztacie czytaj na stronie Regresja