Bardo (tyb. bar do; sanskryt. anatarabhava) oznacza „stan pośredni” i określa każdy przejściowy stan egzystencji jak: życie, medytację, sen, śmierć. Najczęściej kojarzony jest ze stanem pośrednim pomiędzy śmiercią a kolejnymi narodzinami.

Jeżeli czytałeś Tybetańską Księgę Umarłych to wiesz, że im dalej zmarły idzie w bardo – stan pośmiertny – tym więcej straszy go okropnych postaci. Dlatego też szamani tybetańscy przygotowywali siebie do tej wędrówki. Przygotowywali po to, aby umierać z godnością i bez strachu.

Jedną z technik bardo jest joga śnienia. Poznając jogę śnienia rozwiniesz zdolność do pozostawania świadomym w czasie snu. Świadomy sen oznacza w tym kontekście sen, podczas którego będziesz świadomy tego, że śnisz. Wielu ludzi, może nawet i ty, ma za sobą przynajmniej jedno doświadczenie świadomego snu. Mógł to być na przykład koszmar – stwierdziłeś wówczas, że śnisz i obudziłeś się, aby od niego uciec. Mogło to też być jakieś inne niezwykłe doświadczenie.

Wiesz jednak, że Tybetańczycy nie znali NLP, a tym bardziej technik Transgresji- dlatego też oni przygotowywali się do poznania bardo latami. Dziś ty poznasz techniki, które pozwolą tobie zaoszczędzić te lata.

W miarę jak zaczniesz stosować podstawowe i główne praktyki jogi śnienia, świadome sny zaczną się pojawiać coraz częściej. Nie będą one celem praktyki samym w sobie, ale ważnym etapem rozwoju na ścieżce jogi śnienia. Tym właśnie różnie się ten warsztat od innych- nie tylko rozwiniesz swoją kreatywność i fantazję snów jak w szkoleniach innych firm- ale poznasz to, co jest w technikach bardo naprawdę cenne- techniki rozwoju duchowego prowadzące do podróży w ciele astralnym, a w dalszej kolei do bilokacji.

Istnieje wiele różnych poziomów świadomego śnienia. Na wstępnym etapie będziesz zdawać sobie sprawę, że jesteś we śnie, ale będziesz miał słabą przejrzystość umysłu i żadnej mocy, aby jakoś wpłynąć na pojawiające się we śnie sytuacje. Teraz może też odnajdujesz świadomość, ale potem ją tracisz, a logika snu bierze górę nad twoją świadomą intencją, aby utrzymać przytomność umysłu. Poznając techniki bardo osiągniesz poziom, gdzie świadome sny będą niezwykle żywe, pozornie nawet „bardziej rzeczywiste” niż codzienne życie. Rozwiniesz większą swobodę we śnie i przekroczysz ograniczenia umysłu. Będziesz we śnie robić dosłownie wszystko, co przyjdzie ci do głowy. Taki jest pierwszy etap szkolenia.

Kiedy nauczysz się przekraczać granice snu, w drugim etapie zaczniesz sterować swoim życiem jeszcze bardziej, jeszcze skuteczniej- bo przy pomocy technik podprogowych. Wiesz przecież, ze sny mają moc sprawczą. Wyśnij to, czego od życia oczekujesz.