Wszystkie nasze wyprawy, to imprezy w najciekawsze i często bardzo egzotyczne miejsca świata.

Janglidas Maharaj

 

Życie w tych krajach często zdecydowanie różni się od standardów, do których jesteśmy przywyczajeni. Wiele rzeczy potrafi ciebie zaskoczyć – począwszy od klimatu i przyrody, a skończywszy na miejscowej kulturze- obyczajach, zachowaniach, odmiennej kuchni i stylu życia. Warto nastawić się na te atrakcje, mocno wzbogacą one twoje wspomnienia. Właśnie po to podróżujesz, żeby obserwować i poznawać te odmienności.

Akces zgłaszają osoby zarówno młode jak i starsi, podróżujący samotnie lub w parach. To osoby różnych zawodów i z różnych stron Polski i Europy. Z pewnością poznasz nowych, ciekawych ludzi o różnorodnych zainteresowaniach i wspólnej nam wszystkim pasji podróżowania. A ci, którzy dopiero zaczynają podróżować, bądą mieć niepowtarzalną szansę, żeby sprawdzić własne możliwości i zakosztować prawdziwej przygody….. i nauki. Podczas wyjazdów dzielę się z zainterosowanymi swoją wiedzą o medytacji, pracy z polami energoinformacyjnymi, wiedzą szamańską.

Janglidas z pierwszą wizytą w Polsce

Yatra 2009

Celem naszej wyprawy Yatra 2009 jest przyjrzenie się wierzeniom Hindusów z bliska, w osobistych relacjach, we wspólnej podróży, wspólnym jedzeniu, korzystaniu ze wspólnym miejsc noclegów. Będziemy towarzyszyli pielgrzymce joginów, w tym najsłynniejszego jogina Indii Janglidasa Maharaj (Babaji) do świętych miejsc hinduizmu- więcej sczegółów wkrótce. Czy wiesz, że 15 lat temu w Indiach nie było coca-coli,  plastikowych kubków i innych wynalaków cywilizacji? Napoje dostawało się w glinianych kubeczkach. Jeszcze dziś na prowincji możesz w takim kubeczku otrzymać mleczną herbatę, lub sok wyciśnięty dużą prasą z kija bambusa.Na pewno pamiętasz przemiany gospodarcze w Polsce- w ciągu 10 lat zmieniło się wszystko- wygląd ulic,  rodzaj samochodow, zaopatrzenie sklepów,….. Za 10 lat Indie też staną się inne- masz okazję osobiście poznać ostatnie bastiony tradycji, przebywać z ludzmi, robić im zdjęcia, doświadczać.Nasza ekipa będzie liczyła kilkanaście osób. Zadbamy o to, aby warunki pobytu, choć trudne, były jednak akceptowalne. Po powrocie przyjedziesz całkowicie odmieniony/odmieniona. Inaczej spojrzysz na swoje życie, inaczej będziesz widzieć siebie. Będziesz odczuwać wewnętrzną moc. A oprócz Yatry w planach jest zwiedzenie Mymbaju – Bombaju (koniecznie obejrzyj film Slumdog- milioner z ulicy).

Inne planowane atrakcje to:

ADŻANTAWpisane na listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO zespół 30 grot, wykute w skałach klifu w kształcie podkowy, z którego roztacza się widok na wąską dolinę rzeki Waghora. Groty odkryto przypadkowo w roku 1819 po przeszło 700 latach zapomnienia. Groty Adżanty dzielą się na dwie grupy. Wcześniejsze wykuto podczas początkowego rozwoju buddyzmu, zwanego hinajaną ( II – I wiek p.n.e.), kiedy Buddę przedstawiano tylko poprzez takie symbole, jak Koło Prawa, Drzewo Bodhi. Druga grupa, z okresu mahajany ( V – VI wiek n.e.), została wykuta za panowania dynastii Wakataków, gdy środki wyrazu artystycznego były o wiele bogatsze. W grotach mieszkali mnisi, artyści i rzemieślnicy. Rzeczywistym bogactwem tych grot są doskonale zachowane freski mówiące o życiu mnisim w Adżancie , jak również opowiadające o życiu władcy i całego dworu.

ELLORAZespół 34 grot wykutych w skalnej ścianie długości 2 kilometrów, należy do najwspanialszych przykładów tego typu architektury w Indiach. Ellora nabierała coraz większego znaczenia w okresie zmierzchu buddyzmu i odradzania się hinduizmu za panowania dynastii Calukiów i Rasztrakutów ( VII – IX wiek ). Groty Ellory dzielą się na trzy odrębne grupy – buddyjskie ( od 1 do 12 ), hinduskie ( od 13 do 29 ) i dżynijskie ( od 30 do 34 ). Najpiękniejszą w grupie wykutych w skale grot Ellory jest świątynia Kajlasanatha ( grota 16 ), wpisane na listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Prace nad tym monumentalnym zespołem podjęto VIII wieku na zlecenie króla Kriszny I z dynastii Rasztrakutów. Świątynie mającą wymiary 81 x 47m, wykuto w olbrzymim klifie. Jej twórcy skuli około 85 tysięcy m2 skalnego materiału, prowadząc prace od góry ku dołowi. To wielkie dzieło, ozdobione olbrzymimi rzeźbionymi płaszczyznami ,miało odwzorować górę Kajlasa, święta górę Śiwy.

STARE GOA ( OLD GOA )Wspaniały zespół katedr, kościołów i klasztorów, na odcinku długości 1,5 kilometra, to serce Starej Goi, stolicy Portugalczyków od końca XVI wieku do połowy XVIII wieku. Wpisane na listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, obejmuje dwa z najważniejszych zabytków sakralnych Goi- bazylikę Bom Jesus i katedrę Śe, a kończy się na Holy Hill, gdzie przetrwały niektóre z najstarszych kościołów miasta. Większość z nich zaprojektowano w stylu włoskim i portugalskim, od surowego stylu renesansu po ozdobny barok i styl manueliński ( portugalski późny gotyk ). Najważniejszą z budowli Starej Goi jest bazylika Bom Jesus. Bazylikę otaczają czcią katolicy na całym świecie, tu bowiem znajdują się doczesne szczątki patrona Goi, św. Franciszka Ksawerego. Był to pierwszy kościół w Azji wyróżniony statusem bazyliki mniejszej, nadanym przez papieża Piusa XII 1946 roku. Tą wielką barokową budowlę wznieśli jezuici w roku 1594. W jej imponującej 3-kondygnacyjnej fasadzie połączono porządki koryncki, dorycki, joński i kompozytów.  Goa to także najpiękniejsze plaże świata. …..a oprócz tego wiele niespodzianek, jakie każdego dnia dają Indie.

Zapraszam :)

OmGurudev Janglidas

Janglidas urodził się w Bombaju, w stanie Maharashtra. Od dzieciństwa był niezwykłym chłopcem. Fascynowali go święci i ich nauki duchowe. Próbował też medytować. Rodzice martwili się, że może od nich uciec, toteż pod swoją nieobecność zamykali go w pokoju. W tym okresie mały Janglidas mieszkał z rodziną na przedmieściach Bombaju, a najbliższą świątynią był portugalski kościół. Często wymykał się z domu by modlić się przed dużym krucyfiksem cierpiącego Chrystusa, zapadał tam często w głębokie wielogodzinne medytacje, z których później „wyrywali” go zmartwieni długim poszukiwaniem syna rodzice.

Pewnego dnia, kiedy miał lat 9, poczuł jak Najwyższa Moc „wydobywa” jego ducha z ciała poprzez subtelny otwór na szczycie głowy zwany (brahmarandhrą). Chłopiec doświadczył Viśwatmak darśanu – wizji Najwyższego, Viśwatmak Jangli Maharaja .

Od owego czasu chłopiec przybrał imię Janglidas – „sługa Jangliego”.Mając szesnaście lat Janglidas pojechał do Bhamburde (nieopodal Pune). Mieszkał tam święty imieniem Tekawadekar Maharaj, dawniej uczeń Jangli Maharaja.

Jeszcze za swego życia Jangli Maharaj powiedział Tekawadekarowi, że będzie mógł go rozpoznać po pewnym szczególnym geście (swastika-mudra). Gdy Janglidas pojawił się przed Tekawadekarem, uczynił ów gest – i Tekawadekar rozpoznał w Janglidasie swego dawnego guru.

Janglidas został inicjowany przez swego Mistrza za pomocą mantry Guru (tradycyjnej mantry przekazu nauk w linii Jego Mistrzów) i posłany do miasta Yeola – tego samego miasta w okręgu Nasik, gdzie swego czasu medytował Swami Muktananda, zanim osiedlił się w Ganeshpuri. Tu w 1250 roku święty o imieniu SomGiri Maharaj wszedł w sanjivan samadhi . Janglidas rozpoczął tam intensywne praktyki duchowe, m.in. przez jedenaście miesięcy mieszkał w zamurowanym pokoju bez pożywienia i wody.

Po tym okresie wyruszył na pieszą pielgrzymkę dookoła Indii, udzielając swych nauk i błogosławieństw tysiącom ludzi.Innym jego fizycznym zwycięstwem było pozostawanie przez kilkanaście godzin w kręgu ognia podczas głębokiej medytacji. Kazdy inny człowiek w tych warunkach ulega spaleniu, Mistrz stracił tylko na wadze kilkanaście kilogramów, próbę ognia przeżył dzięki pogrążeniu się w stanie Samandii.

Rozpoczął również dzieło odbudowy świątyń – pierwszą była stara świątynia w Divshi (okręg Satara), po niej nastąpiły kolejne. Założył także szereg szkół, w których standardowy program edukacji jest poszerzony o zajęcia z zakresu jogi i medytacji oraz etyki stosowanej opartej na pojęciu wartości uniwersalnych. Celem pomocy chorym otwarta została klinika, regularnie organizowane są akcje krwiodawstwa, bezpłatne konsultacje specjalistów, itp. Ponadto każda osoba odwiedzająca aśram może się pożywić w jego kuchni – dziennie wydawanych jest 500-1000 bezpłatnych posiłków.Satsangi , czyli spotkania z Guru, gromadzą tysiące wyznawców. W aśramach i szkołach Janglidasa Maharaja nie ma widocznych symboli żadnej religii. Nie praktykuje się też skomplikowanych obrzędów.

Wielu wybitnych joginów i jogiń jest uczniami OmGurudeva, np. Dharmananda Maharaj, Jagat Mata czy Bharat Mata. Nauka OmGurudeva jest stosunkowo prosta. Należy powtarzać mantrę otrzymaną od Guru (albo „mantrę Guru”), stale ćwicząc koncentarcję umysłu oraz praktykować rozważania nad naturą Jaźni (atma cintan).

Dzisiaj dziesiątki tysięcy wyznawców we wszystkich większych miastach Indii czeka na tego drobnego, milczącego świętego, medytując i wcielając w życie Jego przesłanie: Szukaj Boga w świątyni swego serca, a odnajdziesz Go tam.

Oto kilka wypowiedzi Guru Janglidasa:

Co to jest medytacja? – Jest to ćwiczenie, które służy do tego, aby poznać swoją prawdziwą naturę. To sposób poznania własnej duszy, własnego życia. Jaki jest cel medytacji? – Kiedy zrozumiesz, że dusza jest czymś innym niż ciało, ono będzie nadal wykonywać swoją pracę, a dusza będzie zjednoczona z kosmiczną Jaźnią. To jest prosta i łatwa ścieżka. Zawierzyć całkowicie swojej Jażni (Atman), spojrzeć do jej wnętrza, zobaczyć jej moc. Można tworzyć tysiąc różnych światów, ale najpierw trzeba poznać siebie, zrozumieć swoje „ja”. A jeśli już się zrealizowało tę małą rzecz, automatycznie narodzi się z tego wewnętrzna siła.

Kim jest Bóg? - Nie da się tego powiedzieć. Boga trzeba poznać. A żeby poznać, trzeba medytować. Kwiat pachnie, ale jak wyjaśnić, czym jest jego aromat? Trzeba samemu powąchać. Tak samo z Bogiem. Konieczny jest proces, w którym się Go poznaje. Z mleka powstaje masło, ale jak wytłumaczyć, gdzie jest masło w mleku? Trzeba nad tym mlekiem popracować, aż przybierze postać masła. Jeśli zastosuje się odpowiednie ćwiczenia wobec własnego ciała – medytację – ciało staje się tożsame z duszą.

Świat zdaniem Janglidasa jest pełen napięć, problemów i kłopotów, co można usłyszeć w ciszy swojego wnętrza. Kiedy medytujemy osiągamy stan bycia, w którym nie ma rozproszenia, jest jedność. Osiągnięcia stanu bycia jest drogą, jest właśnie stanem poczucia mocy Boga. Idąc tą drogą, musimy mieć ciszę, w której usłyszymy Boga; jeśli nieustannie mówimy, niewiele możemy usłyszeć. Ciągle mówimy uczestniczymy w dialogach. Nie dajemy sobie szansy na to, aby usłyszeć w nas samych głos Boga. Według jego nauk główną przyczyną naszych problemów jest niewiedza. Dlatego każdy powinien poszukać swojego mistrza/trenera, ale Boga należy szukać wewnątrz samego siebie. Sposobem na kontakt z Nim jest MEDYTACJA, którą mistrz porównał do „rozmowy telefonicznej z Bogiem”. Medytacja jest sposobem odpowiedzi na pytanie, które nurtuje, a szczęście wypływa z poznania duchowego.

Janglidas Maharaj w maju 2009 r. gościł w Polsce. Zapraszam do obejrzenia:

filmu http://www.youtube.com/watch?v=iPMtBlLtnlU

.