pixel Cech NiH Szamańskie ścieżki- didgeridoo

Festiwal Didgeridoo Mielnik 2005

Wspólne granie

https://youtu.be/lWpx9gHuiOk

 

Warsztaty gry na bębnach

 

Życie obozowe

 

 

Australia

.

 

THE DREAMTIME

Aborygeni posiadają najdłuższą historię kultury na świecie. W ich wierzeniach dominuje duchowy związek z ziemią i naturą. Wierzą, że ich mityczni przodkowie wyłonili się z Ziemi w Czasie Snu- Dreamtime (świadomość senna?), aby dokonać stworzenia świata. Byli w połowie ludźmi podobnymi do zwierząt lub roślin (Lemuria?). To od nich pochodzą elementy natury, ciała niebieskie, flora, fauna i ich potomkowie - ludzie. Gdy dokonali już swego dzieła z powrotem 'wsiąknęli' w Ziemię. Ich dusze czasami przybierają formy z otaczającego nas świata. Dla Aborygenów są one właśnie dowodami na ich istnienie.

Mówią: "Jesteśmy tu od 40.000 lat, ale chyba jednak znacznie dłużej. Jesteśmy tu od początku czasu. Przyszliśmy prosto z Czasu Snu naszych Przodków. Otrzymaliśmy Ziemię taką, jaką była w dniu jej stworzenia. Nasz piękny świat, nawiązujący do zródeł życia, został stworzony jedynie przez siłę, mądrość i intencje naszych Przodków."

 

DIDGERIDOO

 

 

 

Didgeridoo to australijski instrument dety, wykonany głównie przez tamtejsze termity, które to pracowicie drążą pnie i gałęzie eukaliptusa , i ozdobiony przez aborygeńskich artystów. Gra na tym instrumencie, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwa, wymaga bowiem wykonywania nieomal jednoczesnie wdechu i wydechu- aby dzwiek był jednolity.

Aborygeni do malowania używali czterech kolorów: ceglastej czerwieni (ochra - odmiana hematytu), żółtego (ochra - odmiana limonitu), białego (kaolin) i czarnego (kaolin plus sadza). Do najczęstszych motywów należą kompozycje figuralne i zwierzęce oraz abstrakcyjne wzory geometryczne.

 

Didgeridoo posługiwali się szamani, wykorzystujący wpływ jego dźwięków na psychikę człowieka. Według naturoterapeutów potężne wibracje tego instrumentu mają właściwości lecznicze- odwołując sie do archetypów organizmowi chorego przywracaja równowagę i harmonię. Każdy instrument jest oryginalny i niepowtarzalny. Ma swoje własne brzmienie i indywidualną charakterystykę tonu.

Didgeridoo cieszy sie dużą popularnościa na całym świecie, łacząc ludzi różnych narodowości.

 

I Festiwal Didgeridoo- Mielnik 2005.film

 

Mielnik 2005'

W piątek 2-go września 2005 zaczęli pojawiać się pierwsi festiwalowicze- większość z nich przywoziła swoje instrumenty (didgeridoo, drumle, fujarki, flety, najrozmaitsze bębny… – trudno byłoby wymienić je tu wszystkie). Pierwsze dźwięki festiwalu można już więc było usłyszeć na dzień przed rozpoczęciem samego wydarzenia. Ludzie docierali ze wszystkich zakątków Polski.

W sobotę wystartowały pierwsze wydarzenia rozpoczynające festiwal. O godzinie 15.00 swoje stoiska rozstawili artyści i rękodzielnicy, wśród których na największe zainteresowanie mogli liczyć twórcy instrumentów (głównie didgeridoo, ale także różne bębny i wiele innych). O 15.30 zaczęły się warsztaty o budowaniu didgeridoo, a po nich nauka gry dla początkujących (prow. Łukasz LUKA Hołuj i Arek Buczek). Tak naprawdę festiwal było słychać już od rana, kiedy to (jak w dniu poprzednim) uczestnicy pogrywali na przywiezionych ze sobą instrumentach. Przed rozpoczęciem części koncertowej otwarta została wystawa malarstwa inspirowanego sztuką australijskich Aborygenów.

Facebook
Analytics