Wstęp - NLP i hipnoza
- Szczegóły
- Kategoria: NLP
- Opublikowano: wtorek, 19, luty 2008 14:33
- Grzegorz Halkiew
NLP, czy to jest manipulacja?
- Szczegóły
- Kategoria: NLP
- Opublikowano: niedziela, 20, styczeń 2008 00:01
- Grzegorz Halkiew
Wiele osób utożsamia manipulację z podstępną manipulacją, z manipulacją której celem jest oszukiwanie, wywiedzenie w pole, narażenie na stratę.
Poznając techniki kierowania i manipulowania szybko rozpoznasz takie niecne zamiary. Zyskasz narzędzie do ochrony własnych interesów, jak i interesów innych osób. Poznając techniki kierowania innymi dostrzeżesz bezcelowość oszukiwania, docenisz walory rozsądku i odpowiedzialności za siebie i innych.
Czy wiesz, że w każdej sytuacji, każdego dnia jesteś poddawany manipulacji? Ale i ty też innymi manipulujesz. Każdy komunikat wywołuje reakcję i przez to jest manipulacją. Można manipulować efektywnie, stosownie i konstruktywnie. Można manipulować prowadząc siebie jak i innych ku lepszej przyszłości.
Każda matka manipuluje swoim dzieckiem jeśli chce, żeby się czegokolwiek nauczyło i w efekcie nauki przeżyło. Za każdym razem, gdy idziesz do sklepu to manipulujesz sprzedawcą, aby wypełnił twoje polecenie. A kiedy udajesz się do restauracji to manipulujesz kelnerem. Nauczyciel w szkole manipuluje tobą, abyś się nauczył czytać i pisać. Tak naprawdę to życie jest jedną wielką manipulacją. W końcu manipulacją jest też odesłanie ciebie na emeryturę. Tak, to także jest manipulacja.
Każdy dziennikarz, polityk, sprzedawca przedstawia fakty w z góry założonym świetle, poprzez co manipuluje interlokutorem.
Nikt z nas nie ma dostępu do prawdy obiektywnej, każdy ma swój subiektywny osąd. Każdy z nas manipuluje innymi przedstawiając swoje własne poglądy. Ta manipulacja to wpływ mówiącego na słuchacza poprzez wypowiadanie dobranych raz celniej innym razem zaś mniej celnie, treści.
Manipulujesz długopisem żeby móc pisać. Manipulujesz sobą, gdy niesiesz zakupy. Manipulujesz samochodem jadąc nim drogą.
Manipulacja pozwala tobie na wywieranie wpływu na otaczającą ciebie rzeczywistość, a otaczającej ciebie rzeczywistości na wywieranie wpływu na ciebie. Są tacy, którzy mówią że i po śmierci też będziesz manipulowany.
Nie wiem kiedy po raz pierwszy zdasz sobie sprawę z tego, że jeżeli już się coś dzieje to dobrze jest wiedzieć jak się w tym odnaleźć, aby być jeszcze lepszym, skuteczniejszym i szczęśliwszym; aby szczęście i radość dawać również innym. Skoro jesteś już manipulatorem to bądź i ty w tym dobry. Manipuluj i kieruj postępowaniem innych osób zgodnie z zasadami, że to co dobre i daje tobie szczęście to może dać szczęście również i innym.
Skoro jesteś manipulowany to poznaj techniki, jakie na tobie inni stosują - bądź wreszcie tego świadomy, że nie każda manipulacja jest dobra, że nie każdy kieruje się pozytywnymi intencjami. Zmień zło na dobro, zmień niewiedzę na poznanie.
Twoim zadaniem jest tak zmanipulować swoje zachowania, byś ty i ludzie miał szczęście bez powodów, a co dopiero jak znajdziesz powody. Twoim zadaniem jest tak zmanipulować otoczenie, by i oni szanowali innych ludzi, by cały czas dobrze się bawili i zastanawiali, jak osiągnąć swoje cele tak, by jednocześnie kolejni ludzie byli szczęśliwi. Wtedy jest sytuacja win-win, ja jestem szczęśliwy, ludzie w moim otoczeniu są szczęśliwi. Wtedy nie będziesz już odwoływać się do podstępnej manipulacji, by nie mogli się oprzeć twojej dominacji. Chodzi o to żeby mogli się oprzeć, a nie oparli i mieli wolność wyboru.
I mając tą wolność wybrali ciebie, bo sami tego chcą.
NLP
- Kiedy powstało NLP?
- Co znaczy skrót NLP?
- Co Ty z tego NLP będziesz dla siebie mieć?
- Mapa nie jest terenem (NLP).
- Modelowanie (NLP).
- Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne.
- Każde zachowanie ma pozytywną intencję.
- NLP, czy to jest manipulacja?
Książki:
- Umiejętność realizowania marzeń.
- Osiąganie upragnionych celów
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego.
- Z żab w księżniczki- Richard Bandler, John Grinder.
- Inne książki z dziedziny NLP
Modelowanie (NLP)
- Szczegóły
- Kategoria: NLP
- Opublikowano: czwartek, 01, styczeń 2004 12:04
- Grzegorz Halkiew
W NLP modelowaniem nazywa się proces odkrywania myśli i czynności umożliwiających komuś zdobycie pewnej umiejętności lub wykonywanie jakiegoś zadania, uczenia się.
Poznając mentalną mapę osoby, która dobrze potrafi coś wykonać – możemy powtórzyć jej osiągnięcie. Warunkiem jest poznanie i zrozumienie tego, jak to robi. To, że możemy nauczyć się jazdy na rowerze, pisania na maszynie, gry na skrzypcach – jest dla wszystkich oczywiste. Podobnie można uczyć się pewności siebie, łatwości podejmowania decyzji, umiejętności motywowania, kreatywności czy też utrzymywania dobrego nastroju. Metodologia NLP zakłada, że każde zachowanie ma określoną strukturę, która może być przedmiotem modelowania i uczenia się.
Całe nasze doświadczenie składa się z reprezentacji obrazów, dźwięków, smaków, zapachów, bodźców dotykowych oraz uczuć. Każda z nich to pewnego rodzaju potencjał. Używając je świadomie możemy zmienić swoje reakcje i zachowanie. Przypominając sobie np. dokładnie sytuację z przeszłości, w czasie której czuliśmy się bardzo dobrze - spokojni, twórczy, pewni siebie - możemy ponownie wzbudzić w sobie ten stan. Jeśli choć raz poczuliśmy się i zadziałaliśmy kreatywnie to znaczy, że mamy w sobie taką możliwość. A nawet jeśli to się nie zdarzyło do tej pory, to zgodnie z regułą modelowania możemy się tego nauczyć od innej osoby. Możemy uruchamiać wewnętrzne zasoby albo tworzyć je po to, by osiągać cele.
NLP
- Kiedy powstało NLP?
- Co znaczy skrót NLP?
- Co Ty z tego NLP będziesz dla siebie mieć?
- Mapa nie jest terenem (NLP).
- Modelowanie (NLP).
- Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne.
- Każde zachowanie ma pozytywną intencję.
- NLP, czy to jest manipulacja?
Książki:
- Umiejętność realizowania marzeń.
- Osiąganie upragnionych celów
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego.
- Z żab w księżniczki- Richard Bandler, John Grinder.
- NLP i skuteczne sprzedawanie- Joseph O’Connor, Robin Prior
- NLP i zdrowie- Ian McDermott, Joseph O’Connor.
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego- Seymour John.
Kiedy powstało NLP?
- Szczegóły
- Kategoria: NLP
- Opublikowano: czwartek, 01, styczeń 2004 12:20
- Grzegorz Halkiew
NLP powstało na początku lat 70. w Stanach Zjednoczonych. Twórcami programowania neurolingwistycznego był informatyk i zarazem psychoterapeuta Richard Bandler oraz profesor lingwistyki John Grinder. Zajęli się oni badaniem sposobów, jakimi posługują się wybitni terapeuci odnoszący spektakularne rezultaty:
- Milton Erickson – hipnoterapeuta;
- Fritz Pearls – twórca metody Gestalt;
- Virginia Satir – terapeutka rodzinna.
Opracowali swoje badania i stworzyli model zachowań. A było to tak:
W roku 1958 Don Jackson spotkał po raz pierwszy Virginię Satir. Była wtedy jedną z pierwszych terapeutek pracujących z pełnymi rodzinami. Wielu terapeutów rodzinnych pierwszej generacji było jej uczniami. Wspólnie z Julesem Riskinem, Jacksoni założyli w Palo Alto w 1959 roku Mental Research Institute ( MRI ).
W Instytucie zamierzano badać związek między stanem zdrowia, a stanem choroby oraz zająć się rodzinnymi wzorcami interakcyjnymi w oparciu o projekty systemowe. Bateson, Haley i Weakland przejęli funkcje doradcze. Prawie dwa lata później do tej grupy dołączył Paul Watzlawick. Zainspirowany genialnymi interwencjami hipnoterapeuty Miltona Ericksona i pracami pionierskimi rozpoczął starania nad opracowaniem podstawowych założeń strategii terapeutycznej. Kierowano się przy tym mocno projektami teoretycznymi z dziedziny matematyki, logiki formalnej, cybernetyki, teorii informacji i biologii. Najważniejsze sukcesy badań opublikowano w 3 książkach, które po dzień dzisiejszy zaliczane być mogą do klasyki kierunku.
Bandler i Grinder sięgnęli po te prace i rozszerzyli je o najnowsze podejście. Wrócili do bezpośrednich interakcji zachodzących miedzy terapeutą, a klientem i uczynili je ośrodkiem swego zainteresowania. Ich celem było odkrycie sposobu działania, tak jak czynili terapeuci odnoszący sukces. Ruprecht Weerth opisał koncepcyjne położenie wyjściowe twórców NLP:
„Istnieje. . . wielka liczba szkół psychoterapeutycznych i pojedyńczych metod. . . większość metod terapeutycznych wskazuje na podobne wyniki sukcesów, jednakże w poszczególnych przypadkach nie można przewidzieć wyniku ze stu procentową pewnością, a na pewno w takim wymiarze jak obiecuje to u podłoża leżąca teoria i metoda. Terapeuci, pracujący za pomocą tej samej metody, osiągają swoje cele terapeutyczne, także wtedy, gdy wszystko robią wedle „podręcznika”, tylko w bardzo zróżnicowanym wymiarze. Widocznie, tak wnioskowali Bandler i Grinder, sukces w terapii polega nie tylko wyborze postępowania, a jest także uzależniony w dużym stopniu od danego terapeuty, stosującego daną metodę. Jeżeli rzeczywiście to ma miejsce, to terapeuci odnoszący sukcesy dysponują zdolnościami komunikacji i sposobami zachowań, których nie zawiera obligatoryjnie obrany model terapii i dlatego też wyszkolenie w tym sposobie działania nie może zostać dokładnie wyuczone. Podstawowym celem Bandlera i Grindera stało się zbadanie tych nieświadomych, lub tylko częściowo uświadamianych zdolności komunikacyjnych i sposobów zachowań psychoterapeutów odnoszących sukcesy. Uwzględniono także ich przynależność do różnych szkół i usystematyzowania tych doświadczeń z podziałem na wspólne podstawowe reguły i wzory, oraz dokonanie porównania, tak aby w ten sposób ustalić właściwe czynniki działania terapii odnoszących sukces i przekazać wyniki tych badań innym”. (Wolgang Walker. Przygoda z komunikacją. Bateson, Perls, Satir, Erickson. Początki NLP. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2001)
NLP stale się rozwija. Wiele z osób poznających metodę przyczyniło się do jej rozbudowania i nowych odkryć, m.in.: Gregory Bateson, Steve Adreas, Connirae Andreas, Judith DeLozier, Robert Dilts, Joseph O'Connor, John Seymour. I chociaż NLP wyrosło z praktyki terapeutycznej, jest obecnie wykorzystywane także w biznesie, edukacji, sporcie, polityce i medycynie. Taka możliwość wynika z elastycznego charakteru metody, która niezależnie od kontekstu zawsze odnosi się do człowieka.
Punktem wyjścia Neurolingwistyki jest właśnie ciekawość i fascynacja ludźmi. Jest nim studium struktury subiektywnego doznania. Jak robimy to, co robimy? Jak myślimy? Jak się uczymy? Jak wpadamy w złość? Jak ludzie wybitni w rozmaitych dziedzinach osiągają tak wiele? Żeby odpowiedzieć na te pytania, NLP poznaje sposoby naszego myślenia i czucia oraz bada, czy też „modeluje” doskonałość we wszystkich zawodach. Tego, co odkryje może potem nauczać innych. Celem jest doskonałość dla wszystkich (Joseph O’Connor, Ian McDermot)
Dziś istnieją narodowe stowarzyszenia NLP w krajach na całym świecie, a metoda ta jest szeroko stosowana w biznesie, edukacji, szkoleniach, terapii oraz w sporcie wyczynowym.
NLP coaching prowadzona jest metodą klient - terapeuta. Uwaga poświęcona jest tylko Tobie.
To nowe podejście do klienta eliminuje całkowicie stres i frustrację, która może mieć miejsce w tradycyjnej terapii.
Nie myśl, że tylko ta terapia rozwiąże Twoje życzenie w ciągu jednego spotkania i że coś stracisz, jeśli skorzystasz z innej, na przykład znanej od wielu lat tradycyjnej terapii u psychologa. Ona może też rozwiąże Twój problem.
NLP
- Kiedy powstało NLP?
- Co znaczy skrót NLP?
- Co Ty z tego NLP będziesz dla siebie mieć?
- Mapa nie jest terenem (NLP).
- Modelowanie (NLP).
- Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne.
- Każde zachowanie ma pozytywną intencję.
- NLP, czy to jest manipulacja?
Książki:
- Umiejętność realizowania marzeń.
- Osiąganie upragnionych celów
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego.
- Z żab w księżniczki- Richard Bandler, John Grinder.
- NLP i skuteczne sprzedawanie- Joseph O’Connor, Robin Prior
- NLP i zdrowie- Ian McDermott, Joseph O’Connor.
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego- Seymour John.
Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne
- Szczegóły
- Kategoria: NLP
- Opublikowano: czwartek, 01, styczeń 2004 12:02
- Grzegorz Halkiew
Jeżeli zawsze robisz to, co zawsze robiłeś, to zawsze będziesz dostawać to, co zawsze dostawałeś. Jeżeli zaś chcesz czegoś nowego, zrób coś nowego. Zwłaszcza, że masz tak wiele możliwości wyboru.
Ludzie bardzo często działają w taki sposób, że kiedy coś robią i to nie przynosi im pożądanego efektu – postępują dalej tak samo, ale silniej, głośniej i z większym wysiłkiem. To oczywiście nie zmienia wyniku działania… Jeśli chcesz odmiennego rezultatu – spróbuj innych sposobów.
Drugą tendencją spotykaną w przypadku niepowodzenia w dążeniu do zamierzonego celu jest myślenie o całym zdarzeniu w kategoriach porażki, co często odbiera energię i budzi poczucie winy.
Cokolwiek się dzieje, ma wymiar informacyjny, który pozwala na analizę, wyciągnięcie wniosków i skorygowanie zachowania. Tę zasadę stosowało w życiu wielu wybitnych ludzi. Tomasz Edison po wielu nieudanych próbach stwierdził: „Nie poniosłem porażki… odkryłem kolejny sposób nie wynalezienia żarówki”.
Jeden z podstawowych modeli, który może być traktowany jako kwintesencja NLP, a dotyczy każdego celowego działania to cel, uważność i elastyczność.
CEL – wyraźne i precyzyjne wyznaczenie celu;
UWAŻNOŚĆ – bycie uważnym, otwartym na zewnętrzne sygnały i informacje;
ELASTYCZNOŚĆ – elastyczność i gotowość do wprowadzania zmian w działaniu, aż do momentu osiągnięcia celu.
To tak, jak z wędrówką – mając wyznaczony kierunek i miejsce, w które chcę dojść, jestem gotów ruszyć w trasę. Po drodze mogę jednak natrafić na nieprzewidziane przeszkody - rwącą rzekę, bagno, zmianę szlaku. Zmuszą mnie one do szukania nowych rozwiązań, jak szukanie kładki, wykorzystanie skrótu, którego nie było na mapie, itp. Jeśli dalej myślę o celu – te dodatkowe utrudnienia nie zniechęcą mnie, ale znajdę sposób na ich pokonanie.
NLP
- Kiedy powstało NLP?
- Co znaczy skrót NLP?
- Co Ty z tego NLP będziesz dla siebie mieć?
- Mapa nie jest terenem (NLP).
- Modelowanie (NLP).
- Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne.
- Każde zachowanie ma pozytywną intencję.
- NLP, czy to jest manipulacja?
Książki:
- Umiejętność realizowania marzeń.
- Osiąganie upragnionych celów
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego.
- Z żab w księżniczki- Richard Bandler, John Grinder.
- NLP i skuteczne sprzedawanie- Joseph O’Connor, Robin Prior
- NLP i zdrowie- Ian McDermott, Joseph O’Connor.
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego- Seymour John.
Czym jest NLP?
- Szczegóły
- Kategoria: NLP
- Opublikowano: czwartek, 01, styczeń 2004 12:20
- Grzegorz Halkiew
Każde zachowanie ma pozytywną intencję
- Szczegóły
- Kategoria: NLP
- Opublikowano: czwartek, 01, styczeń 2004 11:25
- Grzegorz Halkiew
Każde zachowanie, nawet to najbardziej naganne, bezmyślne, raniące czy bolesne ma u swych korzeni pozytywny cel.
Ludzie często oceniają i piętnują zachowanie, nie rozumiejąc, jaka jest jego pierwotna intencja. W korzeniach zachowania zawsze tkwi określona wartość - radość, siła, bezpieczeństwo, komfort itd..
Wartości mają zawsze wymiar pozytywny, czasem jednak ich realizacja przyjmuje negatywne formy: np. agresja – to droga do rozładowania napięcia albo metoda obrony; obojętność – może zapewniać spokój i bezpieczeństwo; kradzież – jest sposobem na uzyskanie pożądanych dóbr materialnych z jednoczesną oszczędnością czasu i wysiłku.
Zamiast wybaczać czy potępiać takie zachowanie, można oddzielić je od intencji. Jeśli wartość, intencję, oddzielimy od formy zachowania - możemy szukać innych, lepszych i bardziej konstruktywnych sposobów na jej osiągnięcie.
NLP
- Kiedy powstało NLP?
- Co znaczy skrót NLP?
- Co Ty z tego NLP będziesz dla siebie mieć?
- Mapa nie jest terenem (NLP).
- Modelowanie (NLP).
- Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne.
- Każde zachowanie ma pozytywną intencję.
- NLP, czy to jest manipulacja?
Książki:
- Umiejętność realizowania marzeń.
- Osiąganie upragnionych celów
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego.
- Z żab w księżniczki- Richard Bandler, John Grinder.
- NLP i skuteczne sprzedawanie- Joseph O’Connor, Robin Prior
- NLP i zdrowie- Ian McDermott, Joseph O’Connor.
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego- Seymour John.
Co znaczy skrót NLP?
- Szczegóły
- Kategoria: NLP
- Opublikowano: czwartek, 01, styczeń 2004 12:15
- Grzegorz Halkiew
Neuro - odnosi się do neurologii, naszych procesów myślowych. Dotyczy układu nerwowego, naszych zmysłów (wzroku, słuchu, dotyku, smaku i zapachu), dzięki którym poznajemy otaczającą nas rzeczywistość. Bodźce odbierane przez zmysły są przekazywane w postaci impulsów nerwowych do mózgu, w którym powstają obrazy, dźwięki, odczucia i uczucia.
Lingwistyczny - to język, sposób jego używania i to, jak on na nas oddziałuje. Jest on narzędziem pozwalającym na porozumiewanie się z innymi i ze samym sobą. Używając słów możemy porządkować własne myśli i przekazywać je innym. Poprzez to możemy zmieniać sposób myślenia i wpływać na zachowanie.
Programowanie - nawiązuje do wzorów naszego zachowania i celów, które sobie ustalamy. Słowo zaczerpnięte jest z terminologii informatycznej. Wskazuje na to, że nasze myśli, emocje i zachowania są nawykowymi schematami, które można porównać do komputerowych programów. Takie podejście zakłada także możliwość wprowadzania zmian w wymienionych obszarach.
Dziś słowo programowanie kojarzy się z mechanistycznym i bezdusznym podejściem do człowieka lub, co gorsza, z manipulacją. Pierwotnie miało ono podkreślać fakt, że ludzie funkcjonują w oparciu o pewne schematy myślenia i działania, które można opisać podobnie jak programy komputerowe. Programy te mogą być skuteczne, lub nie. Jeśli nie, to należy je zmienić na nowe, skuteczniejsze.
Słowo programowanie można co najwyżej traktować tu jako metaforę. Ludzie nie są komputerowymi cyborgami, lecz istotami wielowymiarowymi i wielopoziomowymi (co opisuje na przykład model poziomów neuro-logicznych wg Diltsa) i nie da się ich przeprogramowywać w dowolny sposób - toteż słowo programowanie dziś powinno być rozumiane jako wolne od przymusu, niezależne od czynników zewnętrznych, świadome postępowanie.
NLP
- Kiedy powstało NLP?
- Co znaczy skrót NLP?
- Co Ty z tego NLP będziesz dla siebie mieć?
- Mapa nie jest terenem (NLP).
- Modelowanie (NLP).
- Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne.
- Każde zachowanie ma pozytywną intencję.
- NLP, czy to jest manipulacja?
Książki:
- Umiejętność realizowania marzeń.
- Osiąganie upragnionych celów
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego.
- Z żab w księżniczki- Richard Bandler, John Grinder.
- NLP i skuteczne sprzedawanie- Joseph O’Connor, Robin Prior
- NLP i zdrowie- Ian McDermott, Joseph O’Connor.
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego- Seymour John.
Wolność czy Society NLP?
- Szczegóły
- Kategoria: NLP
- Opublikowano: czwartek, 01, styczeń 2004 00:43
- Grzegorz Halkiew
Co to znaczy być wolnym?
Sądzę, że dobrze byłoby sobie odpowiedzieć na tak postawione pytanie tym bardziej, że wypowiedzi o wolności przewinęły się na forum NLP Polska w kilku miejscach. Ale zacznę od początku, czyli dlaczego chcę o tym napisać..
NLP otworzyło nowy etap w moim życiu. Od dawna interesowałem się procesami, jakie zachodzą w ludzkim umyśle. Poznając NLP zaakceptowałem do końca ideę, że każdy proces związany z myślami, uczuciami ma swoją technologię. Oczywiście, mogłem przecież dawno sam na to wpaść, ale jak się często okazuje, rzeczy oczywiste, stojące od dzieciństwa przed oczami, najtrudniej zauważyć. Wcześniej miałem bardziej mglisty obraz tych procesów, oscylujący bliżej mniemania o dualizmie ezoteryki i egzoteryki, a więc tego, co jest wewnętrznym i tego, co jest zewnętrznym procesem. Ten pozorny dualizm powinien zwrócić moją uwagę, że coś jest nie tak - nie zwrócił jednak jej wówczas.
Poznając NLP rozpoczęła się moja przygoda z nowym światopoglądem. Nazwałem ten światopogląd Transgresją, ponieważ jest wyjściem poza schematy, które tworzą bariery. Piszę tak ogólnie o schematach, ponieważ proces transgresji dotyczy większości dziedzin z życia człowieka - również wolności. Jeśli można podzielę się rozumieniem wolności takim, jakie posiadam dziś - i to w konkretnej sprawie.
Wolność to poszanowanie prawa innych ludzi do realizowania własnych potrzeb. Nie musisz tych potrzeb podzielać, możesz jednak zaakceptować, że inni je posiadają i możesz choćby postarać się zrozumieć, jaką pozytywną intencję one posiadają - bez oceniania w kategorii dobry/niedobry, lecz raczej jako przydatny/nieprzydatny. Oceniając przydatność możesz automatycznie określić - czasami łatwo, innym zaś razem z mniejszą łatwością - dla kogo jest to przydatne.
Faktem jest niezdrowa atmosfera, jaka wokół NLP przewija się w prasie. Najpierw szkalujący artykuł w Wiedzy i Życiu, później Ozon. Nie dziwi mnie to za bardzo, wszak NLP otworzyło nową jakość w terapii, stając się konkurencją dla psychoterapii. Współzawodnictwo o klienta jest najprawdopodobniej właśnie przyczyną nagonki.
Pamiętasz zapewne o tym, jak długo psycholodzy walczyli o ustawę dającą jedynie im prawo do wykonywania zawodu psychoterapeuty. Nie o tym jednak chcę mówić, choć warto to zakonotować, tym bardziej w świetle słowa wolność.
Coraz częściej dochodzi do negowania umiejętności "tych innych". Jest to schemat działania mnie osobiście już znany - spotkałem się z tym i nie wywarło to na mnie pozytywnego wrażenia. Wiem, że do niczego dobrego nie doprowadzi promowanie "jedynej słusznej drogi, jedynie słusznych poglądów, jedynie słusznych zachowań". Szanuję wolność każdego, wolność do wyboru swojej własnej strategii promowania swoich interesów - bo każdy jakieś interesy ma i trudno walczyć z wiatrakami. Nikt tu nam oczu nie zamydli misjonarstwem, prawem, ani inną "świecą dymną". Uważam, że w każdej sytuacji można zwracać uwagę na to, co jest jak największej liczbie ludzi przydatne; że można zwracać uwagę na to, co jest przydatne dla pozytywnego postrzegania wszystkich ludzi przez media. To są ramy, jakie należy założyć swojej działalności.
Tworzenia grup interesów nie uważam za dobre rozwiązanie. Pogłębić to może rozdźwięk pomiędzy społeczeństwem. Za dobre rozwiązanie uważam natomiast wskazywanie tego, co jest ogólnie rozumiane jako słuszne w działalności każdego zawodu. Takie postępowanie skonsoliduje społeczeństwo, ujednolici normy i wzorce zachowania, ułatwi budowanie pozytywnego wizerunku.
Tak rozumiem wolność.
Może dlatego, że cenię wolność to daleki jestem od bawienia się w żandarma, czy też mentora. Bardziej odpowiada mi założenie - niech każdy robi to, co uważa za słuszne, a ludzie sami ocenią przydatność dla siebie. Wolność pojmuję więc również jako brak przymusu do ścigania innych; jako brak przymusu do piętnowania.
Chcę podkreślić dla pewności, że absolutnie nigdy i nigdzie nie przypisywałem ludziom prawa do krzywdzenia innych osób. Zauważyłem, że ludzie często przypisują słowom znaczenie subiektywne. To, co chcę im przekazać to uważność rozumienia i uwalnianie się od stereotypów.
Jestem zwolennikiem, aby białe nazywać białym, czarne czarnym, a wolność wolnością. Koniec hipokryzji haseł: wolność jest wszystkim, cała reszta miłością. Wolność to również prawo do poznawania. To, że coś jest przez większość uważane za złe nie oznacza wcale, że nie ma to coś żadnej wartości i że nie należy o tej wartości mówić, prawda?
Tym razem odnoszę się do pojęcia "manipulacji". Możliwe, że czytałeś moją wypowiedz na temat manipulacji, jeśli nie to powiem w skrócie - manipulacja istnieje i jest czynnością powszechną. Każdy ją stosuje, choć z różnym skutkiem i z różnych pobudek. Mówienie o manipulacji nie jest tym samym, co mówienie o etyce. Etyka to ocena, manipulacja to technika. Nie mam zapędów do wystawiania ocen z etyki; do mówienia, co jest słuszne a co ma wątpliwą wartość. Pozostawiam to tym, którzy czują powołanie do moralizowania. Moje zdanie jest takie: " Niech każdy oceni to sam we własnym sumieniu".
Mogę i powinienem zaś mówić o technikach manipulacji - tym bardziej, że każdy spotyka się z manipulacją na co dzień: w telewizji, reklamie, pracy, szkole.. O manipulacji mówi wielu trenerów NLP, mają do tego prawo. Jest ona na tyle powszechna, że najwyższy moim zdaniem czas, aby każdy się o tych technikach dowiedział. Są trenerzy, którzy uczą tego, co sami stosują i znają dobrze. Jedni uczą manipulacji jawnie i jawnie ją stosują; inni stosują ją w bardziej wyrafinowany sposób. Czy naprawdę należy negować ich prawo do wykonywania zawodu? Jeśli tak, to powołajmy instytucję nadrzędną do oceny - taką, jaką mają prawnicy, sędziowie, psycholodzy.. Tylko, że ja sądzę, że ludzie NLP są na tyle świadomi siebie i odpowiedzialni, że nie trzeba im nadzoru.
Jestem wolny i inni mi nie zagrażają. Myślę, że ważne jest to, aby nie zwracać się przeciwko nikomu, lecz zadać sobie pytanie: "jak należy się zachować, aby inni, w przyszłości, lepiej sprostali moim/naszym oczekiwaniom?"
Jeszcze dźwięczą mi w pamięci słowa, jakie padały w czasie kampanii wyborczej. Hasła, obietnice, zapewnienia. Wszystko nastawione na to, aby zdobyć jak największe poparcie, aby stać się popularnym, aby "dorwać się do koryta ze strumieniem gotówki". Ktoś może powiedzieć: "ale to przecież takie ludzkie". Tak, to prawda. Takie też są wzorce zachowań. Zadaj sobie jednak czytelniku pytanie: "Do czego to doprowadzi?" Jeśli dałeś sobie wmówić, że do dobrobytu, że ukrócone zostaną nadużycia, że powstanie ład i porządek - to przyjrzyj się dokładnie i pomyśl: "Kto za tym stoi? Co z tego będzie on mieć?".
Z historii ludzkości wiem, że napędem wszelkich rewolucji jest interes osobisty i nie wierzę już zapewnieniom: "Tym razem jest inaczej". Tacy są po prostu ludzie i albo to przyjmiesz do wiadomości, albo wdasz się z nimi w bezsensowną walkę, walkę z wiatrakami. Ja nazywam takie pytania jak: "Kto za tym stoi? Co z tego będzie on mieć?" uważnością. Uważność pozwala zdystansować się od rzekomych obietnic pełniących rolę marchewki i bezbłędnie odczytać prawdziwe intencje.
Z chwilą, kiedy poznasz techniki perswazji, czy też jak piszą niektórzy techniki manipulacji, zauważysz to, co wcześniej być może umknęło twojej uwadze i sprawiło, ze dałeś się nabrać pięknym słówkom.
Nie jestem za reglamentacją wiedzy, a tym bardziej za jej monopolem. Ogranicza to przecież wolność, a NLP jako sztuka i model życia zapewnia jej umacnianie. NLP pozwala nie tylko na odczytanie prawdziwych intencji innych, ale również na powiększenie dozy wolności w zakresie swoich wewnętrznych uwarunkowań. Stanąć oko w oko z prawdą o sobie nie jest bynajmniej łatwiejsze niż stanąć oko w oko z zawodowym manipulatorem. Jedno i drugie wymaga określenia: "Komu/czemu to służy". Jedynie określając to, czego nie chcesz, możesz zdobyć szansę na określenie swoich prawdziwych potrzeb.
Dlatego też pozostaję orędownikiem wolności.
Wierzę w założenie o pozytywnych intencjach każdego zachowania, (co rodzi tolerancję), nie wierzę w zapewnienia: "Moja wizja jest słuszna".
Pozdrawiam, Grzegorz Halkiew
Co Ty z tego NLP będziesz mieć?
- Szczegóły
- Kategoria: NLP
- Opublikowano: czwartek, 01, styczeń 2004 12:10
- Grzegorz Halkiew
NLP pozwoli tobie zaobserwować wzorce zachowań i struktur lingwistycznych oraz wpływać na działania własne i innych osób w celu osiągania pożądanych rezultatów. Jest to, inaczej mówiąc, metoda świadomego programowania poczynań, pozwalająca tobie szybciej i skuteczniej realizować stawiane sobie cele.
Poznając NLP w praktyce możesz świadomie kształtować swój wizerunek, kierować emocjami, eliminować ograniczające nawyki, szczęśliwie budować związki z ludźmi, osiągać bez dotychczasowego wysiłku satysfakcję i spełnienie. Ta swojego rodzaju technologia umysłu przyniesie tobie efekty w bardzo krótkim czasie. Możesz szybko nauczyć się tego, co wcześniej było tylko udziałem ludzi posiadających talent, dar przekonywania, charyzmę - o których mówiono, że to szczęściarze. Gdy poznasz wzorzec prowadzący do sukcesu to osiągnięcie go znajdzie się w zasięgu twojej ręki.
Osiągnięty tą metodą rozwój umiejętności myślenia w wyraźny sposób poprawi Twoje poczucie wartości i skuteczność w samorealizacji. Sam będziesz mógł wyzwalać własne, nieograniczone pokłady kreatywności. Nic przecież nie wskazuje na to, aby w krótkim czasie zasoby ludzkiego potencjału mogły być wyczerpane.
NLP
- Kiedy powstało NLP?
- Co znaczy skrót NLP?
- Co Ty z tego NLP będziesz dla siebie mieć?
- Mapa nie jest terenem (NLP).
- Modelowanie (NLP).
- Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne.
- Każde zachowanie ma pozytywną intencję.
- NLP, czy to jest manipulacja?
Książki:
- Umiejętność realizowania marzeń.
- Osiąganie upragnionych celów
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego.
- Z żab w księżniczki- Richard Bandler, John Grinder.
- NLP i skuteczne sprzedawanie- Joseph O’Connor, Robin Prior
- NLP i zdrowie- Ian McDermott, Joseph O’Connor.
- NLP wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego- Seymour John.