pixel Cech NiH Akupunktura

Akupunktura

Bańka chińska

Bańka chińska

Bańka chińska jest dobra nie tylko na brzuch i cellulit. Stosuje się ją również w celu likwidacji bólów kręgosłupa czy dolegliwości mięśniowych. Bańka chińska ma wiele wspólnego z bańkami akupunkturowymi (leczniczymi), które stosuje się w medycynie ludowej w przypadku leczenia wielu dolegliwości. Sprawdź, na czym polega technika masażu bańką chińską.

Bańka chińska jest odmianą bańki próżniowej (zimnej), która wysysa powietrze pod ciśnieniem. Najczęściej można spotkać bańki wykonane z gumy, jednak stosowane są także bańki szklane i bambusowe. Ich cechą charakterystyczną jest okrągły kształt i zaokrąglone brzegi, dzięki którym mogą zassać się na skórze. 

Technika masażu bańką chińską została zaczerpnięta z medycyny ludowej, w której bańki wykorzystywało się w celu leczenia grypy czy przeziębień. Obecnie masaż bańką wykonuje się także w celu likwidacji bólów kręgosłupa, dolegliwości mięśniowych, cellulitu czy zmniejszenia widoczności rozstępów.

 

Zastosowanie bańki chińskiej w lecznictwie:

Bańki chińskie wykorzystywane są m.in. w celu masażu leczniczo-relaksacyjnego. Bańki zmniejszają napięcie mięśniowe, które powoduje np. bóle kręgosłupa, a także uciskanie splotów nerwowych i stopniowe powstawanie dolegliwości całego ciała.

 • bóle kręgosłupa
 • dolegliwości mięśniowe
 • problemy ze stawami
 • bóle różnego pochodzenia (w tym migrenowe i nerwobóle)
 • dolegliwości płucne
 • problemy z ukrwieniem
 • Zastosowanie bańki chińskiej w kosmetologii
 • usuwanie cellulitu
 • redukcjatłuszczu z brzucha
 • zmniejszenie widoczności rozstępów
 • wymodelowanie sylwetki
 • trądzik

Wstęp do kursów

Zapraszamy na cykl kursów przygotowujących do zawodu Akupunkturzysta- nr.rejestracyjny zawodu 323001 (Krajowy Standard Kompetencji Zawodowych). Miło mi poinformować, że Standard zawodu został opracowany między innymi przez członków Naszej Akademii - Grzegorza Halkiew i Katarzynę Kędzierską.

 

Szkoła Praktycznej Akupunktury

Semestr składa się z poniżej wymienionych kursów. Celem tego semestru jest przygotowanie do prowadzenia zabiegów akupunktury w najczęściej spotykanych przypadkach.

 

Harmonogram programu zawodowego 2020:

 • Akupunktura- diagnostyka, 31 stycznia- 2 lutego
 • Akupunktura- igły, bańki, moksa, 20-22 marca
 • Akupunktura i ból, 17-19 kwietnia
 • Akupunktura i choroby wewnętrzne, 15-17 maja
 • Akupunktura- cellulit, otłuszczenie, nałogi, 29-31 maja

Kurs dodatkowy poza pakietem:

 • Aurikuloterapia   14-16 lutego

Godz. zajęć: 
piątek: 13:00- 20:00
sob.: 10:00- 20:00
niedz.: 10:00- 14:00

Kursy są dostępne dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę z zakresy Akupunktury.

Każdy z modułów jest w cenie 1370zł. Po zakończeniu każdego z modułów kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego, uczestnicy otrzymają Zaświadczenie zgodnie z wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest też możliwość zdawania egzaminu państwowego w zawodzie Naturopata, specjalność Akupunktura (uprawnienia unijne).

Pakiet kursów zawodowych

Po zakończeniu pełnego cyklu 5 kursów uczestnicy otrzymają dodatkowo dokument poświadczający uprawnienia, kwalifikacje i umiejętności Akupunkturzysty zawodowego.

Wykupienie pakietu 5/6 kursów jednorazowo to 20% rabatu

 

Anatomia i fizjologia

Dla osób nie posiadających wiedzy z zakresu Anatomii i fizjologii przygotowaliśmy na platformie edukacyjnej stosowny kurs Przygotowanie medyczne do zawodu terapeuty- Anatomia i fizjologia 110 godz. w cenie 1100zł. Kurs nie jest obowiązkowy.


Kadra


Prowadzenie: Baasanjargal Ichinnorov oraz Joanna Halkiew

Baasanjargal Ichinnorov jest lekarzem z Mongolii, specjalizuje się w akupunkturze.

Joanna Halkiew- uprawnienia zawodowe akupunkturzysty.

Postaw na siebie!  Zdobądź nowy zawód!


Więcej informacji na stronie: https://neurolingwistyka.com/akupunktura-kurs-1

 Formularz zgłoszenia

- kurs dzienny- poda datę kursu
- kurs eksternistyczny online- pozostaw pole puste

 

Leczenie akupunkturą

Leczenie akupunkturą polega na wprowadzaniu w określone miejsca na ciele bardzo cienkich i delikatnych igieł. Szczegółowe omówienie mechanizmu działania akupunktury wybiega poza cel niniejszego opracowania, przedstawione zostanie kilka najważniejszych faktów. 67 To że akupunktura jest stosowana do dzisiaj, świadczy wymownie o skuteczności samego leczenia i o słuszności leżących u jego podstaw praw i zasad. Należy pamiętać, iż akupunktura, tak samo jak np. chirurgia laparoskopowa znalazła swoje miejsce w medycynie i nie jest antidotum na wszelkie dolegliwości. O akupunkturze powinno się raczej myśleć jako o części postępowania z pacjentem, takiej samej jak farmakoterapia czy medycyna fizykalna. Każda dziedzina medycyny ma swoje mocne i słabe strony, a akupunktura nie jest wyjątkiem. 

Chińskie wyjaśnienia mechanizmu działania akupunktury pełne są mistycyzmu, które w pojęciu większości przedstawicieli świata medycznego tylko komplikują zamiast rozjaśniać problem. Wydaje się, iż aby akupunktura została uznana przez szerokie grono lekarzy, za pełnowartościową metodę terapeutyczną konieczne jest wyjaśnienie mechanizmów leżących u podstaw jej działania w sposób zrozumiały dla współczesnego świata naukowego. Do tej pory powstało wiele teorii wyjaśniających mechanizm akupunktury, jednakże żadnej nie udało się w pełni wyjaśnić szerokiego spektrum działania. Wszystko, co udało się do tej pory zrobić to zebrać dowody, że akupunktura działa, ale nie jest do końca wyjaśnione w jaki sposób. Obecnie teorią posiadającą najwięcej zwolenników jest teoria neurohumoralna. Wg. tej teorii akupunktura działa wg trzech mechanizmów: 

 • - mechanizm neurologiczny - poprzez włókna nerwowe A-delta i C. Działanie to opisali Melzack i Wall w teorii bramki. Dodatkowo znaczenie ma tutaj połączenie tych włókien A i C z organami wewnętrznymi przez rogi tylne rdzenia. (Kendall 1989) 
 • - mechanizm biochemiczny- bioaktywne substancje takie jak bradykininy, histamina i leukotrieny odgrywają rolę w wywoływaniu reakcji w miejscu wkłucia igły. Następnie serotonina, enkefaliny, endorfiny i substancja P odgrywają rolę w mediacji reakcji ośrodkowej na akupunkturę. 
 • - mechanizm bioelektryczny- akupunktura wpływając na energię elektryczną, występującą naturalnie w organizmie, stymuluje gojenie i regenerację. Zgromadzono wiele dowodów potwierdzających neurohumoralny mechanizm działania akupunktury: 

- działanie przeciwbólowe akupunktury blokowane jest przez naloxan i antagonistów receptorów opiatowych;
- działanie przeciwbólowe akupunktury NIE jest blokowane przez dextro-naloxan; 
- przeciwciała przeciw endorfinom blokują działanie przeciwbólowe akupunktury; 
- mikroiniekcje naloxanu blokują działanie przeciwbólowe; 
- defekty genetyczne receptorów opiatowych powodują zmniejszoną reakcję na działanie przeciwbólowe akupunktury; 
- niedobory endorfin opiatowych powodują zmniejszoną reakcję na działanie przeciwbólowe akupunktury; 
- po zabiegu akupunktury stężenie endorfin spada w tkance mózgowej a wzrasta w płynie mózgowo-rdzeniowym; 
- wzrost mRNA dla proenkefalin przy zastosowaniu akupunktury; 
- skóra nad punktami charakteryzuje się zmniejszoną opornością elektryczną, zmieniającą się w trakcie leczenia akupunkturą; 
- akupunktura działa również na zwierzęta nie może więc być mowy o sugestii, czy działaniu placebo. 


Akupunktura posiada bardzo szeroki zakres wskazań. Oczywiście efekt leczniczy może wystąpić w większym lub mniejszym stopniu. Zależy to od umiejętności dobrania właściwych punktów, właściwie przeprowadzonego zabiegu, zaawansowania choroby jak również szeregu innych czynników. 

Rozwój medycyny i wynalezienie wielu skutecznych innych metod zastępowało wielokrotnie zabiegi akupunktury. Jednak w wielu przypadkach akupunktura okazuje się nie tylko tańsza, ale również bardziej skuteczna od stosowania klasycznych terapii. 
Przy pomocy akupunktury można leczyć nie tylko poszczególne jednostki chorobowe, lecz również szereg objawów towarzyszących tym jednostkom jak: nudności i wymioty, zawroty głowy, czkawka, bezsenność i inne. 

Terapeutyczne działanie akupunktury można podzielić na trzy grupy. 

1. Schorzenia, w których tylko akupunktura może przynieść ulgę lub nawet wyleczenie np. zanik nerwu wzrokowego, neuralgia nerwu trójdzielnego, stany chorobowe po WZW. Leki mają tutaj tylko działanie pomocnicze. 

2. Leczenie skojarzone: farmakologiczne, akupunkturą i fizjoterapeutyczne. Ta gama schorzeń jest największa i odpowiednio dobrane leczenie skojarzone daje znakomite wyniki. 

3. Schorzenia gdzie akupunktura jest metodą pomocniczą, pozwala zmniejszyć dawki leków np. przy psychozach, przy bólach nowotworowych, lub pozwala na pełną rehabilitację np. przy zespole bolesnego barku. 

WHO podaje listę ponad 40 stanów chorobowych, w których akupunktura udowodniła swą skuteczność.

Podsumowując należy podkreślić, iż medycynę chińską i zachodnią należy łączyć wszędzie tam gdzie wykorzystanie zalet każdej z nich, pomoże w szybszym i pełniejszym zwalczeniu dyskomfortu i przyśpieszy powrót do zdrowia pacjenta, nie zapominając, że każde nasze działanie musi być zawsze ukierunkowane na przyniesienie ulgi choremu. Poniższa lista wskazań, opracowana została na podstawie wskazań światowej Organizacji Zdrowia - WHO oraz klasycznych wskazań chińskich, gdzie z reguły osiąga się dobre lub bardzo dobre wyniki. Zakres wskazań jest dużo szerszy, lecz w pozostałych przypadkach uzyskiwane efekty nie zawsze są jednoznaczne i w dużej mierze zależą od doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. 

Układ oddechowy:
- zapalenie zatok bocznych nosa 
- zapalenie migdałków podniebiennych 
- dychawica oskrzelowa 


Choroby oczu: 
- zapalenie spojówek
- jaskra bez powikłań 
- zanik nerwy wzrokowego 


Choroby jamy ustnej:
- zapalenie dziąseł 
- parodontoza 
- ostre i przewlekłe zapalenie gardła 
- bóle poekstrakcyjne zębów 


Choroby układu krążenia:
- choroba wieńcowa 
- nadciśnienie tętnicze 


Choroby żołądka i jelit: 
- skurcze przełyku i wpustu 
- ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka 
- nieżyt błony śluzowej żołądka 
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- zaparcia 
- stan po wirusowym zapaleniu wątroby 


Choroby neurologiczne i ortopedyczne: 
- bóle głowy, migrena
- neuralgia nerwu trójdzielnego 
- porażenie ośrodkowe i obwodowe nerwu twarzowego 
- niedowłady po udarach mózgu 
- neuropatie obwodowe 
- neurologiczne zaburzenia czynności pęcherza moczowego 
- moczenie nocne 
- neuralgia międzyżebrowa 
- kręcz karku 
- łokieć tenisisty 
- zespół bolesnego barku
- rwa kulszowa 
- reumatoidalne zapalenie stawów 
- kurcz pisarski 
- zespoły cieśni 


Położnictwo i ginekologia: 
- nieregularne krwawienia miesięczne 
- bolesne miesiączki, zespól napięcia przedmiesiączkowgo 
- endometrioza - leczenie wspomagające 
- objawy zespołu klimakterycznego, 
- przewlekłe stany zapalne narządu rodnego (PID) 
- zespól klimakteryczny 
- przedłużający się poród 
- wymioty ciężarnych 
- brak pokarmu po porodzie
- obniżenie narządu rodnego 


Urologia: 
- przerost gruczołu krokowego (począątkowa faza) 
- nietrzymanie moczu (początkowa faza) 
- przewlekłe stany zapalne pęcherza i nerek 


Zaburzenia czynnościowe: 
- nerwice wegetatywne z zaburzeniami czynnościowymi
- napadowe bóle głowy pochodzenia naczyniowego 
- Wspomagajaco w zespołach lękowo - depresyjnych 


Medycyna sportowa: 
- urazy sportowe (naderwanie mięśni i ścięgien, nadwichnięcia stawów, dystorsje) 

 

Akupunktura- elektroakupunktura

Twórcami elektropunktury są włoscy uczeni Ludwik Galvani (1738-1798) oraz Aleksander Volta (1745-1827), którzy po raz pierwszy zastosowali metodę leczenia prądem niskiego napięcia - zwaną ówcześnie 'galwanoterapią'.

W 100 lat później francuski neurolog G.B. Duchenne (1806-1873) unowocześnił metodę elektroterapii i ustalił zasady stosowania prądu elektrycznego, zarówno dla celów diagnostycznych jak i leczniczych. Z powodzeniem leczył prądem różnego rodzaju porażenia i niedowłady.

Wkroczenie elektroniki do akupunktury zapoczątkowało powstanie nowej metody leczenia - elektroakupunktury. Elektroakupunktura - oznacza stymulację elektryczną biologicznie aktywnych punktów skóry. Do stymulacji używana jest specjalna aparatura wytwarzająca elektroimpulsy o odpowiednim natężeniu.

Rosyjscy uczeni A.I. Nieczuszkin i O.W. Oganesjan (1976) stwierdzili, że przez punkty akupunktury stale płynie słaby, zmienny prąd elektryczny. Wiadomo, że między powierzchnią skóry a tkanką podskórną istnieje różnica potencjałów, która według tych badaczy częściowo wyrównuje się za pośrednictwem punktów biologicznie aktywnych. W przypadkach, w których akupunktura klasyczna nie przyniosła poprawy można wprowadzić elektrostymulację. Poza tym elektroakupunktura dość skutecznie poprawia stanu zdrowia w licznych przypadkach niedowładu, porażeniach i w niektórych uciążliwych nerwobólach . W zależności od potrzeby lekarz ustala odpowiednie natężenie i napięcie oraz częstotliwość bodźców elektrycznych. Zazwyczaj wartość natężenia prądu wacha się od 10 mkA do 500 mkA.

Przeciwwskazaniem do tego jest rozrusznik serca, lub metalowy element wszczepiony w ciele. 

Wstęp do teorii

Istnieje wiele różnych rodzajów akupunktury. Akupunkturę najczęściej stosowaną w świecie zachodnim w Chinach uprawiają tak zwani „miejscowi” lub „bosonodzy” lekarze. Polega to na wkłuwaniu igieł w różne części ciała i usuwaniu w ten sposób bólu.

Prawdą jest, że niemal każdy ból można zlikwidować przez nakłuwanie igłą. Niestety po pewnym czasie wraca, zupełnie jak ból głowy, który przechodzi po aspirynie, tyle że na krótko.

Wraca póki istnieje przyczyna, która go wywołała.

Zapotrzebowanie na „miejscowych” doktorów w Chinach wynika z tego, że pacjenci często mieszkają daleko od najbliższego lekarza lub szpitala. „Bosonodzy” we wsiach i małych osiedlach po prostu udzielają ludziom pierwszej pomocy.

Istnieje jeszcze inny rodzaj akupunktury stosowany do miejscowego znieczulenia. Dzięki tej metodzie chirurg może wykonać zabieg bez żadnych środków chemicznych. Pacjent zachowuje świadomość bez odczuwania bólu.

Tradycyjna medycyna chińska jest systemem opartym na „Nei Ching” zapisanym 5000 lat temu i z pewnością nie zmieni się przez następne 5000 lat. Oto pierwsza fundamentalna myśl: wszystko w świecie oparte jest na prawach Natury, której nikt nie jest w stanie poprawić ani ulepszyć.

Jedną z licznych satysfakcji człowieka uprawiającego tradycyjną medycyną chińską jest to, że dzięki niej dowiaduje się wiele rzeczy o ludziach i o przyrodzie. System ten przybliża do natury, dając radość życia i poczucie proporcji. W ten sposób zyskuje świadomość ciała, umysłu i ducha, rozwijamy się i wzbogacamy wewnętrznie.

Mówimy: ciało, umysł i duch. Tak my ludzie składamy się z tych trzech części, które w sumie tworzą całość, tworzą nas. Nie jeden ma dziś trudności z rozumieniem słowa „duch”. To prawdziwa tragedia dzisiejszego świata. Czyż żyjąc w XXI wieku mamy prawo uważać, że osiągnęliśmy szczyt cywilizacji? W rzeczywistości jest to czas barbarzyństwa. Zagubiliśmy poczucie proporcji. Wyzbyliśmy się ducha. Zrozumienie chińskiego systemu medycznego pozwala na powrót do właściwych proporcji.

Gdybyśmy mieli wyłącznie ciało i umysł bylibyśmy przecież robotami. Człowiek potrafi wprawdzie skonstruować coś, co myśli, porusza się i działa; cóż jednak powoduje, że sam jest cudowną, niepowtarzalna indywidualnością? Co nadaje sens jego życiu? Co jest tą iskrą, która pozwala mu cieszyć się, pojmować świat, współczuć, poświęcać się? Sprawcą tego jest duch i on właśnie różni istotę ludzką od robota. Ale niektórzy ludzie Zachodu zatracili czucie ducha, duszy. To jest przyczyną klęsk w walce z chorobami. Jest ich dziś więcej niż 50 lat temu, ponieważ zaniedbuje się integralną część ludzkiej istoty. Ludzie słabego ducha są znacznie podatniejsi na choroby. Siła jednostki zależy od jej duchowego rdzenia.

Medycyna chińska dzieli ciało ludzkie na Pięć Elementów. Wyodrębnia także narządy i łączy je z żywiołami zewnętrznymi. Cokolwiek dzieje się na zewnątrz w przyrodzie, dzieje się także w nas. Jesteśmy przedłużeniem energii kosmicznej- chi. Nazywa się ją także energię witalną chi – siłą życia – która krąży w organizmie ludzkim. W rzeczywistości jest ona tylko przedłużeniem nieskończonych zasobów energii kosmicznej. Jesteśmy częścią tego wszystkiego – makrokosmosu i mikrokosmosu.

Poznając medycynę chińską można się przekonać, jak bardzo każda nierównowaga organiczna zależy od pory dnia i pory roku. Dlaczego w pewnych okresach czujemy się gorzej niż w innych. No bo skoro stanowimy przedłużenie zewnętrznego elementu „sezonowości”, cóż dziwnego, że zakłócenia równowagi zewnętrznej wywołują rozchwianie tego elementu w nas samych.

Zasady tradycyjnej medycyny chińskiej potrafi zrozumieć nawet siedmioletnie dziecko, tak jest prosta, fundamentalna i naturalna. My jednak odwracamy się od niej i traktujemy nasze ciało jak sumę odrębnych części. Mamy kardiologów, urologów, specjalistów od płuc. Specjalizujemy się w częściach, choć nie jesteśmy zlepkiem części, lecz integralną całością. Jedna źle funkcjonująca część nieuchronnie wpływa na całość. Najlepszym naszym przewodnikiem jest sama Natura.

Spójrz na dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jeszcze nie poddane szkolnym i wychowawczym rygorom. Przychodząc na świat zostaliśmy obdarowani bezcennymi wartościami, które w swojej głupocie zamieniłeś na dobra materialne. Dlatego warto poświęcić część energii na odzyskanie tych darów. Patrzysz być może na życie, na siebie w sposób zawężony i ograniczony, po prostu nie mając na nic czasu. A przecież każda trawa, drzewo, ptak, każdy człowiek to coś więcej niż tylko fizyczna powłoka. Ważniejszy od niej jest umysł. A od umysłu ważniejszy jest duch, który emanuje z każdej jednostki. Aby to zobaczyć trzeba udoskonalić widzenie, poszerzyć zasięg obserwacji. Nie można ślizgać się wzrokiem po powierzchni. Cóż dziwnego, że tyle jest na świecie nienawiści, goryczy i złości. Ludzie nie widzą siebie takimi, jakimi naprawdę są. Dostrzegają tylko to, i tylko tyle, ile chcą widzieć.

Gdybyś jednak dostrzegł ducha w drugim człowieku, doszedłbyś do wniosku, że nie ma na tej ziemi piękniejszej istoty. Zniknęłyby złości i nienawiść. Ale, jak to dostrzec, kiedy współczesny człowiek nie umiemy patrzeć.

Cóż te rozważania mają wspólnego z medycyną chińską? Otóż badanie pacjenta według zasad chińskich trwa dwie, trzy godziny. Próbujesz wówczas naprawdę wejrzeć w człowieka, poznać go na wszystkich trzech poziomach – fizycznym, umysłowym i duchowym – jako jedyna unikatową indywidualność. Leczyć człowieka to rozumieć, jak ta indywidualność funkcjonuje.

Podstawowa zasada chińskiego systemu medycznego brzmi: każdego leczy się inaczej. Nawet dwie dziewczyny, które pozornie jednakowo kaszlą, ponieważ one są zupełnie inne i inne mogą być przyczyny choroby.

Współczesny lekarz przepisałby obu tym dziewczynom ten sam środek, po którym jedna czułaby się lepiej, a druga pewnie gorzej. Wspaniały lek penicylina, która uratowała tysiące istniej, wielu ludzi uczyniła głuchymi do końca życia. To, co zbawienne dla jednego, może dla drugiego okazać się zgubne.

Medycyna chińska tym się różni od zachodniej, że odkrywa szczególne potrzeby jednostki i stara się je zaspokoić.

Wiadomo, że dieta, ćwiczenia fizyczne i wiele innych czynników odgrywa ważną rolę dla zachowania zdrowia ciała, umysłu i ducha. Nie istnieje jednak dieta uniwersalna, korzystna dla wszystkich. Każdy wyrasta z innej gleby, każdy też ma odmienne potrzeby. Dopiero znając wymagania jego organizmu można pacjentowi dobrać odpowiednią dietę. Różnimy się między sobą pod każdym względem także stosunkiem do własnych chorób. Spośród dwóch osób cierpiących na tę sama przypadłość jedna kładzie się do łóżka i czuje, że umiera, gdy inna nadal pracuje. Świadczy to o wpływie umysłu i psychiki na stan fizyczny pacjenta.

Jeszcze sto, dwieście lat temu choroby takie, jak artretyzm, lumbago i reumatyzm (choroby w tradycyjnej medycynie chińskiej nie mają nazw) brały się głównie z tego, że ludzie pracowali i mieszkali w złych warunkach, byli źle odziani i odżywiani. Przyczyna tkwiła więc na zewnątrz. Dzisiaj, przynajmniej na Zachodzie, mieszka się w znośnych warunkach i znośnie odżywia. Mimo to mamy tak samo dużo przypadków reumatyzmu i artretyzmu, tyle że przyczyna jest inna. Choroby te kiedyż wywoływane przez czynniki zewnętrzne (wilgoć, zimno, kiepska odzież itp.), dziś mają przyczyny wewnętrzne: nienawiść, złość, zazdrość. Te negatywne uczucia przekształcają się w agresywną energię, która z olei przybiera postać reumatyzmu i człowiek np. nie może ruszać ręką. Co za brak rozwagi aplikować wtedy pigułkę!

Zadaniem lekarza jest znalezienie przyczyny choroby, w tym przypadku wewnętrznej przyczyny reumatyzmu. Kiedy ją znajdzie – pacjent pozbędzie się reumatyzmu na zawsze. Dlatego podstawą chińskiego systemu medycznego jest diagnoza. Aby w najbardziej uproszczony sposób zrozumieć, jak działa akupunktura, trzeba wiedzieć, że ciało ludzkie ma dziesięć organów i dwie funkcje.

Oto tych dziesięć organów: serce, jelito cienkie, pęcherz moczowy, nerki, pęcherz żółciowy, wątroba, płuca, jelito grube, żołądek i śledziona. Poza tym Chińczycy wyróżniają jeszcze dwie funkcje: krążenie/ seks i potrójny ogrzewacz. Jeśli te organy pracują prawidłowo, jeśli znajdują się w stanie równowagi, tak, jak nakazuje Natura, człowiek nie może zachorować na ciele, umyśle ani duchu. Każda choroba to zakłócenie w pracy jednego lub kilku organów.

Działanie akupunktury polega na doprowadzeniu organów do równowagi lub przynajmniej do stanu najbliższego równowadze w którym to momencie choroba ustąpi.

Akupunktura

 Szkoła Akupunktury Praktycznej

Shen Nong Ben Cao , najstarszy chiński tekst traktujący o zielarstwie mówi o trzech poziomach uzdrawiania:

 • Medycyna najniższego poziomu zajmuje się leczeniem chorób fizycznych
 • Medycyna średniego poziomu zajmuje się zapobieganiem chorobom i leczeniem chorób na poziomie umysłu
 • Medycyna najwyższego poziomu zajmuje się ming, czyli przeznaczeniem.

Najwyższy aspekt uzdrawiania to pomóc pacjentowi w wypełnieniu jego przeznaczenia, by mógł prawdziwie i w pełni przeżyć lata, które otrzymał wraz z narodzinami.

Niezwykle istotna jest medycyna alopatyczna, czyli działająca na objawy, chociaż w zasadzie Medycyna chińska to przede wszystkim system profilaktyczny. W tym jej ogromna siła.

Diagnostyka w akupunkturze

Prowadzenie: Joanna i Grzegorz Halkiew

Cena: 1370zł

 

 • zaliczka 200zł lub pełna kwota kursu 

 

Data: 23-25 lutego 2017

godziny:

piątek: 13:00- 20:00
sob.: 10:00- 20:00
niedz.: 10:00- 14:00

Miejsce: Adamowizna, Dobra 4

 

 Uprawnienia zawodowe

Uczestnicy po zdaniu egzaminu wewnętrznego otrzymają Zaświadczenie wydane zgodnie z wzorem MEN.

Nasze kursy Akupunktury skierowane są zarówno do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i skorzystać z obecności praktyka pod okiem którego będą mogli jeszcze więcej się nauczyć, jak i dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę. Każdy z kursów stanowi oddzielną całość. 

...a TU znajdziesz dodatkowe info o tych zjazdach- więcej informacji 

Jak zapisać się na Kurs?

Wystarczy wypełnić zamieszczony niżej formularz podając: imię i nazwisko adres E-mail numer telefonu.

Liczba miejsc jest ograniczona, zarezerwuj swoje miejsce już teraz wypełniając poniższy Formularz Zgłoszenia

 Ważne! Zapoznaj się też z materiałami z działu Akupunktura- znajdziesz je w kolumnie po prawej stronie strony.

 
Nasze konto bankowe:

Cech Naturopatów i Hipnotyzerów
 PL  23 1140 2105 0000 4136 6100 1001
 tytułem: Akupunktura (data)

Noclegi:Jest możliwość  noclegów na miejscu w "Domu Pielgrzyma" w cenie 60 zł/noc- (9 miejsc)- dwie łazienki oraz kuchnia do dyspozycji.

Jakie odniesiesz korzyści biorąc udział w warsztacie:

- nauczysz się skutecznie i szybko przebiegów meridianów;
- nauczysz się lokalizacji punktów aktywnych biologicznie;
- otrzymasz narzędzia pozwalające z marszu przystąpić do uzdrawiania– techniki i procedury. Tradycyjna Medycyna Chińska

Każdy z nas żyjący na ziemi potrzebuje siły wzrostu (Element Drewna - wiosna), miłości (Element Ognia – lato), odżywienia (Element Ziemi – późne lato), przewodnictwa ( Element Metalu – jesień) i rezerw ( Element Wody – zima).

Starożytni Chińczycy nigdy jednak nie pojmowali Elementów jako pięciu oddzielnych „rzeczy” lub „rodzajów materii”, ponieważ w ostatecznym rozrachunku istnieje tylko jedna energia chi i tylko jedno Dao. Energia chi, fundamentalna siła życia, tworzy i kształtuje wszystko na powierzchni ziemi. Podlega ciągłej zmianie i transformacji, a jej ruch stwarza i utrzymuje wszystkie żyjące istoty.

Pięć elementów to wyraz i uosobienie aspektów tej zmiany i ruchu energii chi. Każdy element opisuje określoną fazę ruchu energii i określone cechy, które charakteryzują dany etap zmiany energii. Jako całość Elementy pomagają nam pojąć proces dynamicznej harmonii i równowagi w całym systemie energii. Dlatego patrząc na poszczególne Elementy, nie możemy zapomnieć, że są one tylko częściami większej całości. Dla akupunkturzystów leczących człowieka jako całość, powinna być to jedna z zasad przewodnich.

Nie ma lepszego przykładu dla wyjaśnienia istoty poszczególnych Elementów i relacji między nimi niż pełny, nieprzerwany cykl pór roku. Uświadamia to nam, że energia chi nie zaczyna się ani nie kończy, jedynie zmienia się i przechodzi transformację. Kalendarze i terminarze pokazują daty, wyznaczające granice miesięcy i lat, jednak musimy zdać sobie sprawę, że nie ma to najmniejszego znaczenia w obliczu potężnych przypływów i odpływów Natury, niczym Yang i Yin, które nigdy się nie kończą i będą trwały tak, jak trwają od momentu, gdy na Ziemi pojawiło się życie.

 

Baasanjargal Ichinnorov

 

Baasanjargal Ichinnorov jest lekarzem pediatrą. Przyjechała z Mongolii i w Polsce praktykuje akupunkturę. Wiedzę o akupunkturze zdobywała sukcesywnie u siebie w Mongolii jak i na szkoleniach w Chinach.

Jest osobą powszechnie znaną w Polsce. Przyjmuje w cetrum Warszawy. Z zamiłowania jest również piosenkarką i brała udział w X-Factor. Jest członkiem Cechu Naturopatów i Hipnotyzerów.

 

 

 

 

 

Dyplomy

Facebook
Analytics