Shen Nong Ben Cao , najstarszy chiński tekst traktujący o zielarstwie mówi o trzech poziomach uzdrawiania:

  • Medycyna najniższego poziomu zajmuje się leczeniem chorób fizycznych
  • Medycyna średniego poziomu zajmuje się zapobieganiem chorobom i leczeniem chorób na poziomie umysłu
  • Medycyna najwyższego poziomu zajmuje się ming, czyli przeznaczeniem.

Najwyższy aspekt uzdrawiania to pomóc pacjentowi w wypełnieniu jego przeznaczenia, by mógł prawdziwie i w pełni przeżyć lata, które otrzymał wraz z narodzinami.

Niezwykle istotna jest medycyna alopatyczna, czyli działająca na objawy, chociaż w zasadzie Medycyna chińska to przede wszystkim system profilaktyczny. W tym jej ogromna siła.

Tradycyjna Medycyna Chińska

Każdy z nas żyjący na ziemi potrzebuje siły wzrostu (Element Drewna - wiosna), miłości (Element Ognia – lato), odżywienia (Element Ziemi – późne lato), przewodnictwa ( Element Metalu – jesień) i rezerw ( Element Wody – zima).

Starożytni Chińczycy nigdy jednak nie pojmowali Elementów jako pięciu oddzielnych „rzeczy” lub „rodzajów materii”, ponieważ w ostatecznym rozrachunku istnieje tylko jedna energia chi i tylko jedno Dao. Energia chi, fundamentalna siła życia, tworzy i kształtuje wszystko na powierzchni ziemi. Podlega ciągłej zmianie i transformacji, a jej ruch stwarza i utrzymuje wszystkie żyjące istoty.

Pięć elementów to wyraz i uosobienie aspektów tej zmiany i ruchu energii chi. Każdy element opisuje określoną fazę ruchu energii i określone cechy, które charakteryzują dany etap zmiany energii. Jako całość Elementy pomagają nam pojąć proces dynamicznej harmonii i równowagi w całym systemie energii. Dlatego patrząc na poszczególne Elementy, nie możemy zapomnieć, że są one tylko częściami większej całości. Dla akupunkturzystów leczących człowieka jako całość, powinna być to jedna z zasad przewodnich.

Nie ma lepszego przykładu dla wyjaśnienia istoty poszczególnych Elementów i relacji między nimi niż pełny, nieprzerwany cykl pór roku. Uświadamia to nam, że energia chi nie zaczyna się ani nie kończy, jedynie zmienia się i przechodzi transformację. Kalendarze i terminarze pokazują daty, wyznaczające granice miesięcy i lat, jednak musimy zdać sobie sprawę, że nie ma to najmniejszego znaczenia w obliczu potężnych przypływów i odpływów Natury, niczym Yang i Yin, które nigdy się nie kończą i będą trwały tak, jak trwają od momentu, gdy na Ziemi pojawiło się życie.