Wśród wielu jeszcze ludzi żywy jest błędny pogląd, wg którego hipnoza kojarzona jest z dziwnymi i tajemniczymi pokazami, uzdrawiaczami oraz występami estradowymi. Niektórzy mówią, że jest ona zarówno niebezpieczna, jak i że nie istnieje - jakby nie widząc sprzeczności w takim twierdzeniu. Nie każdy w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że hipnoza nie jest ani tajemnicza, ani dziwna.

Każda zamierzona działalność, której efektem jest wpływ na świadomość/podświadomość drugiej osoby jest hipnozą.... A to oznacza, że hipnoza jest nauką o świadomości.

W połowie lat 50-tych XX wieku Paul D. MacLean, amerykański neurobiolog, zaproponował model pomagający wyjaśnić ewolucję ludzkiego mózgu. Model MacLeana znany jest pod nazwą trój jedynego mózgu. Zakłada, że mamy trzy zupełnie różne ewolucyjne neurokomputery, a każdy z nich ma własną inteligencję, subiektywne odczucie świata oraz wyczucie czasu i przestrzeni. Model ten pomocny jest w metaforycznym zrozumieniu, dlaczego każdy z nas reaguje różnie na podobne sytuacje, zależnie od tego przy pomocy którego z „mózgów” reagujemy.

Wśród wielu jeszcze ludzi żywy jest błędny pogląd w którym hipnoza kojarzona jest z dziwnymi i tajemniczymi pokazami, uzdrawiaczami oraz występami estradowymi. Niektórzy mówią, że jest ona zarówno niebezpieczna jak i że nie istnieje- jakby nie widząc sprzeczności w takim twierdzeniu.Nie każdy w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że hipnoza nie jest ani tajemnicza ani dziwna.

Jeżeli kiedykolwiek czytałeś hasła encyklopedyczne na temat hipnozy, to zapewne zauważyłeś pomiędzy nimi, czasami nawet bardzo duże, różnice.

Jest to fragment podręcznika ze szkoleń Grzegorza Halkiewa, opisujący proces uzyskiwania stanu hipnozy.

Jeśli chcemy wywrzeć korzystny wpływ na naszą podświadomość, musimy ją znać i rozumieć jej logiczne działanie. Podczas hipnozy podświadomość ujawnia swoja strukturę działania, a czasem całkowicie przejmuje rolę świadomego myślenia,- jak to się dzieje np. przy pisaniu automatycznym.

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z istnienia centralnej świadomości - nazywanej m. in. „świadomością ukrytą”, „świadomością subiektywną”, „ego”. W psychiatrii najczęściej używa się określenia „nieświadomość”. Aby uniknąć pomylenia ze stanem braku świadomości, który występuje podczas snu, po zażyciu narkotyków lub po silnym urazie głowy, można powiedzieć że to „podświadomość”.

1

Hipnoza to słowo, które dla wielu ludzi brzmi jak zaklęcie. Zdaje się być kartą wstępu do świata magii i tajemniczych rytuałów. Wyobraźnia podsuwa obraz zahipnotyzowanych ludzi, którzy w głębokim podświadomym transie badają tajemnicze przestrzenie własnej duszy. Świat zewnętrzny znika i zdaje się, że wydani są oni całkowicie na złe i dobre moce hipnotyzera. W stanie hipnozy ludzie chodzą po żarzących się węglach, z rozkoszą biegają po ostrych odłamkach szkła, leżą sztywno pomiędzy dwoma krzesłami opierając się na nich jedynie potylicą i piętami, uzdrawiają się ze stanów, które medycyna uznała za beznadziejne. Słowo hipnoza w równym stopniu budzi zarówno strach, co i fascynację.

W tym stanie doskonałości, zwanym transem albo samadhi, umysł – dzięki praktyce medytacyjnej całkowicie wyzwolony jest od materialnych czynności mentalnych.

Doskonałość tę cechuje zdolność oglądania duszy czystym umysłem oraz czerpanie z tego przyjemności i szczęścia. W tym radosnym stanie człowiek pełen jest niekończącego się, transcendentalnego szczęścia, doświadczanego poprzez zmysły transcendentalne.

Ten, kto to osiągnął, żyje zawsze w prawdzie i uważa, że nie ma większej zdobyczy ponad to. Jest on zawsze zrównoważony, nawet w obliczu największych trudności. Stan ten jest prawdziwą wolnością od wszelkich nieszczęść wynikających z kontaktu z materią.

Hipnoza.. dla jednych świat odlotowych wrażeń, dla innych tajemnicze przejście ze świata poznanego i przyjaznego do tajemniczej krainy, w której tak wiele się może zdarzyć. Dla jeszcze innych - narzędzie poznania samego siebie.

Nie wiem czy znasz ten stary drzeworyt z 1893 roku „Hypnose” B. Falkenberga- grupa mężczyzn hipnotyzuje damę.

Możliwe że się zastanawiasz: „dlaczego ona na to pozwala?”

Nie musisz mi wierzyć, ale ciebie też ciągle hipnotyzują - i to częściej na twoją szkodę.

Wszyscy jesteśmy potajemnie hipnotyzowani.

Tak, ty prawdopodobnie także, chyba, że jesteś jedną z tych rzadko spotykanych osób, które wcale nie oglądają programów telewizyjnych, nie słuchają radia.

Nie chodzi w tym przypadku o potajemny spisek przeciwko ludzkości, ale o zwykłą pazerność. O tym jednak powiem później…..

Czy choroba przyszła przez grzech? Na pewno każdy z Was doświadczył tego w swoim życiu, jak duży wpływ na działanie ma stan ducha.

Czy ty inaczej pracujesz, uczysz się i bawisz, kiedy jesteś w adekwatnym do czynności nastroju? Ja tak. Zauważyłeś co się dzieje, kiedy nie ma zgodności intencji zamiarów z uczuciem i wolą? Działanie, myślenie jest wtedy jakby utrudnione. Często coś się nie udaje, często widzisz, że ponosisz porażki.

Krótki film opowiadający o fenomenach hipnotycznych.

Świadome śnienie znane jest jako technika autohipnotyczna od tysięcy lat. Praktykują ją jogini, mnisi tybetańscy, różokrzyżowcy. Warto poznać podstawowe zasady wiedzy na ten temat – ćwiczenia, techniki autohipnotycznych wspomagające świadome śnienie.

Istnieją dwa poziomy pracy ze snami. Jeden polega na znajdowaniu w snach znaczenia. Jest to oczywiście dobre – jest to poziom reprezentowany przez większość zachodnich nauk psychologicznych zajmujących się snami.

Czy czas urlopu może być czasem pracy? Dla wielu z nas jest teraz pora urlopu, wypoczynku, leniuchowania, wyjazdu, podróżowania, opalania, pływania…. (czego to ludzie nie wymyślą).

Sprzyjająca pogoda, letni okres aktywności cielesnej (czy ktoś z was pamięta, że kiedyś to ludzie odczuwali porę godów letnich i porę godów zimowych, hmm?). Jednym słowem kanikuła.

Czy chciał/a/byś poznać prawdziwe myśli ukochanej osoby? Czy chciał/a/byś mieć pewność, że Twój partner w interesach jest wobec Ciebie uczciwy? Czy chciałbyś umieć wpływać na decyzje swego szefa i konkurenta? Jeśli tak, to psychologia komunikacyjna i hipnoza dynamiczna jest tym, czego potrzebujesz najbardziej.

Choć niektórzy nadal dbają tylko o ciało i zapominają o tym, aby zadbać o swój umysł, to jednak coraz więcej osób już pragnie poznać siebie lepiej - pragnie poznać swoje uwarunkowania, sposób reagowania, myślenia.

Marzenia.

Życie staje się wspaniałe, kiedy można robić to, czego się pragnie, kiedy zamiast wytyczania sobie granic, żyjesz zgodnie z wyobrażeniami.

Tej wiosny patrzyłem na przelatujące sznury wędrujących gęsi. Ty także możesz pozbyć się ciężaru, który pod postacią wahań, strachu, wątpliwości być może przytłacza ciebie i nie pozwala tobie unieść się w przestworza twoich marzeń. Popatrz na problemy świata z perspektywy ptaka. Zaufaj sobie. W sobie szukaj tego, czego potrzebujesz - tylko tam znajdziesz odpowiedź, co tobie potrzebne.