Ponad wszelką rozsądną wątpliwość matryca Plancka istnieje. Niezależnie jak postanowimy je nazwać albo jakim prawom fizyki odpowiada ono lub nie odpowiada, to pole łączące wszystko w kreacji jest rzeczywiste. Jest tutaj dokładnie w tej chwili – istnieje jako Ty i jako ja. Jest to wszechświat wewnątrz nas i jednocześnie wszechświat, który nas otacza. To kwantowy pomost między wszystkim co możliwe w naszym umyśle, a tym, co staje się rzeczywistością w naszym świecie.

Ale nasz związek z matrycą wszelkiej materii nie zatrzymuje się w tym miejscu. Rozciąga się na rzeczy, których nie możemy zobaczyć. Matryca jest wszędzie i jest wszystkim. Od ptaka fruwającego wysoko po kosmiczne cząsteczki przenikające nasze ciało i nasz dom, jakbyśmy byli pustą przestrzenią - wszelka materia istnieje w tym samym zbiorniku rzeczywistości. Gdy myślisz o matrycy i zastanawiasz się, gdzie się znajduje, możesz być pewny, że gdziekolwiek istnieje przestrzeń, jest tam także subtelna energia.

Jest to ta sama moc, która mówi nam, że jesteśmy czymś znacznie więcej, niż tylko obserwatorami na tym świecie. Kluczem do doświadczenia siebie w ten sposób jest stworzenie doświadczeń świadomie – aby osiągnąć ten transcendentalny wgląd wtedy, gdy tego chcemy, zamiast tylko wtedy, gdy wydaje się nam to „przydarzać”. Z wyjątkiem kilku uzdolnionych ludzi pośród nas, którzy są tego świadomi, wydaje się, iż jest bardzo dobry powód, dlaczego nie doświadczamy bilokacji, podróży w czasie i komunikowania się szybciej niż pozwalają na to prawa fizyki. Wszystko to sprowadza się do tego, w co wierzymy na swój temat i naszej roli we wszechświecie.

Jesteśmy twórcami – a nawet więcej, jesteśmy wzajemnie połączonymi twórcami. Poprzez matrycę uczestniczymy w ciągłej przemianie, nadającej życiu znaczenie. Pytanie teraz mniej dotyczy tego, czy jesteśmy pasywnymi obserwatorami, czy nie, a bardziej tego, w jaki sposób możemy tworzyć świadomie.