Jeżeli zawsze robisz to, co zawsze robiłeś, to zawsze będziesz dostawać to, co zawsze dostawałeś. Jeżeli zaś chcesz czegoś nowego, zrób coś nowego. Zwłaszcza, że masz tak wiele możliwości wyboru.

Ludzie bardzo często działają w taki sposób, że kiedy coś robią i to nie przynosi im pożądanego efektu – postępują dalej tak samo, ale silniej, głośniej i z większym wysiłkiem. To oczywiście nie zmienia wyniku działania… Jeśli chcesz odmiennego rezultatu – spróbuj innych sposobów.

Drugą tendencją spotykaną w przypadku niepowodzenia w dążeniu do zamierzonego celu jest myślenie o całym zdarzeniu w kategoriach porażki, co często odbiera energię i budzi poczucie winy.
Cokolwiek się dzieje, ma wymiar informacyjny, który pozwala na analizę, wyciągnięcie wniosków i skorygowanie zachowania. Tę zasadę stosowało w życiu wielu wybitnych ludzi. Tomasz Edison po wielu nieudanych próbach stwierdził: „Nie poniosłem porażki… odkryłem kolejny sposób nie wynalezienia żarówki”.

Jeden z podstawowych modeli, który może być traktowany jako kwintesencja NLP, a dotyczy każdego celowego działania to cel, uważność i elastyczność.

CEL – wyraźne i precyzyjne wyznaczenie celu;

UWAŻNOŚĆ – bycie uważnym, otwartym na zewnętrzne sygnały i informacje;

ELASTYCZNOŚĆ – elastyczność i gotowość do wprowadzania zmian w działaniu, aż do momentu osiągnięcia celu.

To tak, jak z wędrówką – mając wyznaczony kierunek i miejsce, w które chcę dojść, jestem gotów ruszyć w trasę. Po drodze mogę jednak natrafić na nieprzewidziane przeszkody - rwącą rzekę, bagno, zmianę szlaku. Zmuszą mnie one do szukania nowych rozwiązań, jak szukanie kładki, wykorzystanie skrótu, którego nie było na mapie, itp. Jeśli dalej myślę o celu – te dodatkowe utrudnienia nie zniechęcą mnie, ale znajdę sposób na ich pokonanie.

NLP

Książki: