Kręgosłup jest jedną z najdoskonalszych konstrukcji w organizmie człowieka. Chińczycy nazwali go „drzewem życia”. Chroni rdzeń kręgowy, zapewniając jednocześnie komunikację centralnego układu nerwowego z całym organizmem, czyli umożliwia przesyłanie bodźców do układów człowieka i ich odbieranie. Druga funkcją jest przenoszenie ciężaru całego ciała, trzecią – pełnienie roli narządu ruchu.

Skoro kręgosłup jest tak ważny, to dlaczego tak często ulega awariom? Dlatego że my o niego nie dbamy. Każdy krąg ma sześć powierzchni stawowych. Kręgów jest 24, czyli cały kręgosłup ma około 144 powierzchni stawowych pokrytych szklistą chrząstką. A stawy, jak zapewne wiesz, aby były zdrowe, potrzebują ruchu. Tego właśnie ruchu potrzebnego kręgosłupowi nie zapewniamy. Ewolucyjnie narząd ten przystosował się do postawy stojącej, a teraz go posadziliśmy. Jest to sprzeczne z jego budową.

Najlepszym lekarstwem, na wynikające z tej sytuacji dolegliwości, jest spacer. Podczas chodzenia cała kolumna kręgów porusza się we wszystkie możliwe strony, umożliwiając stawom odblokowanie się i prawidłowe rozprowadzenie mazi międzystawowej. Spacer z kijkami jest jeszcze lepszy, bo odciąża stawy kolanowe (zainteresowanym polecam wyszukanie w Internecie artykułu „Pompki na pompkę, a przysiady na zajady”, w którym znajdą więcej argumentów tłumaczących, dlaczego ruch leczy).

Oczywiście jeżeli już nabawiliśmy się jakichś dolegliwości bólowych czy porażeniowych, związanych dysfunkcją kręgosłupa, dobrze jest odwiedzić specjalistę chiropraktyka (dawniej kręgarza). Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż długotrwałe branie tabletek przeciwbólowych, które ruchu nie zapewnią. Często, choć nie zawsze, kilka wizyt likwiduje problem. Chiropraktyk powinien też zaproponować kilka bezpiecznych ćwiczeń jak skorygować ustawienie ciała podczas stania, chodzenia, siedzenia.

Więcej ciekawych i mało znanych informacji o kręgosłupie oraz praktyczne porady, znajdziesz na naszych kursach.

Poznaj terminy najbliższych kursów