Planowanie Celowe - Narzędzie Coachingowe
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: niedziela, 24, październik 2010 17:28
Krok 1 - Wyznaczenie celu finalnego W planowaniu najważniejszy jest cel finalny. To on determinuje wszystkie następne – poprzednie działania. Następne w planowaniu, poprzednie w działaniu. Po wykonaniu procedury zarys celu otrzymujemy wyznaczony cel finalny, zdefiniowaną latarnie, utworzonego strażnika okazji.
Krok 2 - Wyznaczenie celów pośrednich Mając cel finalny, możemy wyznaczyć cele pośrednie. Może być ich wiele, a każdy kamień milowy może mieć własne wydarzenia składowe. Kamienie milowe najłatwiej jest odnaleźć na mapie celów, a poukładać i odkryć zależności - w diagramie celów. Z każdym kamieniem postępujemy tak jak celem. Ważne jest to, aby odkrywać, nazywać cele z tego samego poziomu ogólności. Mając utworzoną mapę wydarzeń, bardziej świadomie możemy uszczegóławiać tylko to co wg nas wydaje się być istotne.
Krok 3 - Identyfikacja obaw Mając zdefiniowane kamienie milowe możemy przystąpić do identyfikacji pojawiających się obiekcji, obrazujemy ją na mapie obiekcji. Naszym zadaniem jest po prostu wypisanie wszystkiego tego, co może nam przeszkodzić w realizacji celów pośrednich. Warto jest na chwilę zamienić się w adwokata diabła i każdą pojawiającą się wątpliwość zapisać w postaci zdania oznajmującego. Nie trzeba się tłumaczyć, dlaczego tak uważamy, skoro pojawiała się obawa to na pewno ma jakieś ku temu przesłanki. Wystarczy lista zdań oznajmujących dla każdego celu.
Krok 4 - Racjonalizacja obaw Mając listę obaw, możemy przystąpić do ich racjonalizacji. Wykonuje się ją na dwóch wymiarach: prawdopodobieństwa i konsekwencji. Każdą obawę należy ocenić na każdym z tych wymiarów, a następnie wpisać w odpowiedni kwadrat. Do dalszej analizy przechodzą tylko te zmiany, które są na żółtych i czerwonym polu. Dla nich wyznaczany jest cel rezerwowy, który ma dążyć do zmniejszenia prawdopodobieństwa lub obniżenia konsekwencji.
Krok 5 - Stworzenie harmonogramu Na tym etapie w formie prostej tabelki tworzymy harmonogram, który zawiera termin, latarnię, strażnika okazji i cel. Cele rezerwowe rozpisujemy w ten sam sposób.
Krok 6 - Działanie
Podejmowanie decyzji w ujęciu dynamicznej psychologii społecznej
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: wtorek, 05, październik 2010 15:38
Cykl spotkań Trzy Przemiany
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: niedziela, 24, październik 2010 17:06
-
DEMO 3P jest spotkaniem, na którym:
- doświadczysz perspektywy: problem to proces w systemie,
- dostaniesz procedurę coachingową, która pozwoli Ci odpowiadać na pytanie „Gdzie leży Twój problem?”,
- uzyskasz argumenty, które pozwolą Ci podjąć decyzję o uczestnictwie w całym cyklu lub szkoleniu trzy przemian,
- doświadczysz czym jest coaching,
- odkryjesz co Cię blokuje w osiągnięciu marzeń.
- Czym jest dla Ciebie ciekawość?
- Jaka jest Twoja motywacja w uczestnictwie w DEMO 3P?
Energia do działania
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: wtorek, 05, październik 2010 15:28
- Jak Ty znajdujesz energię do pracy?
- Jak Twój pracodawca motywuję Cię do działania?
- Co kryje się za motywacją?
- Co kryję się za lenistwem?
- Co kryję się za demotywacją?
- Czym różni się Motywacja od Weny?
- Dlaczego Ci co pracują mniej zarabiają więcej?
- Jaki wpływ na chęć do pracy ma pasja?
- Jaki wpływ na chęć do pracy ma to czy kogoś lubimy?
- Czemu osoby prowadzące swój własny biznes pracują znacznie więcej niż w korporacji, zarabiając znacznie mniej?
Integracja mocarza
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: poniedziałek, 11, październik 2010 16:00
Planowanie Celowe
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: wtorek, 05, październik 2010 15:16
Artykuł prezentuje podstawowe trudności w tradycyjnym podejściu do planowania, polegającym na ustalaniu harmonogramu czynności. Ukazuje idee innego podejścia do planowania, a także przedstawia konkretny przykład, jak wykonać planowanie poprzez cele.
Najprostszym sposobem planowania, jest ustalanie czynności od teraz do kiedyś. Z natury, każdy perfekcjonista dąży do uzyskania najlepszego z możliwych planów. Jednak tego typu działanie może okazać się ślepą uliczką.
Takie planowanie ma jedną podstawową zaletę:
- Jest naturalne. Każdy potrafi je wykonać, jeżeli tylko zechce.
Takie planowanie ma też kilka wyzwań, przez które często plan trafia do kosza:
- Poziom szczegółowości
- Sztuczne ograniczenia
- Spadek motywacji
- Mała elastyczność
- Rozczarowanie
Odpowiedź na powyższe wyzwania znajdziesz w artykule.
Efekt motyla - narzędzie coachingowe
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: poniedziałek, 11, październik 2010 15:49
Problem To Proces - opis istoty metody 3P
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: wtorek, 05, październik 2010 15:04

- Idealny problem, zaczyna się w Twojej nieświadomości i kończy się takim rozwiązaniem, które nie generuje Tobie nowych problemów.
- Zwyczajny problem, zaczyna się w Twojej świadomości i generuje Tobie problemy pochodne.
- Traumatyczny problem, zaczyna się gdzieś w Twojej historii i kończy się eksplozją, która eliminuje wszystkie Twoje zwyczajne problemy.
- Każdy problem zaczyna się w Twojej historii i trwa do momentu, kiedy go nie rozwiążesz, a w przypadku, gdy od niego uciekniesz, on nadal będzie się rozwijać.
- Możesz mieć same idealne problemy.
Emocjonalne ABC - narzędzie coachingowe
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: poniedziałek, 11, październik 2010 15:26
Krok 1 - Poproś Klienta aby podał taką sytuację, która się powtarza w Jego życiu, która powoduje, że się źle czuje. Bądź konsekwentny w szukaniu, na pewno Klient ją znajdzie.
Krok 2 - Zadaj pytanie Klientowi: Co w tej sytuacji czujesz?
Zadbaj o to by Klient, powiedział, co w tej sytuacji czuje, a nie co o tej sytuacji myśli. Poszukaj takiego uczucia, które przeszkadza Klientowi w działaniu, takiego które chcesz zmienić.
Krok 3 - Połącz sytuację z uczuciem. Sparafrazuj to co do tej pory Klient powiedział używając następującej formułki: Kiedy występuje sytuacja to czujesz się ... .
Krok 4 - Zadawaj Klientowi pytanie jak się z tym zdaniem czujesz? Kontynuuj szukanie powyższej sentencji, aż poczujesz że to co mówi Klient jest prawdą.
Krok 5 - Zadaj Klientowi pytanie co wtedy o sobie myślisz? Rozbuduj odnalezioną w kroku 4 sentencję do następującej postaci: Kiedy występuje sytuacja to czujesz się ..., bo myślisz o sobie, że przekonanie Klienta .
Krok 6 - Zadawaj Klientowi pytanie jak się z tym zdaniem czujesz. Kontynuuj szukanie powyższej sentencji, aż poczujesz że to co mówi Klient jest prawdą. Jeżeli zajdzie potrzeba zmieniaj wszystkie podkreślone słowa.
Krok 7 - Zadaj Klientowi pytanie czy każdy i zawsze w takiej sytuacji myśli o sobie, że przekonanie? Oczekiwana odpowiedź: "NIE", jeżeli jest "TAK" lub "Może" to znaczy że sentencja z kroku 5 jest nie prawdziwa i musisz ponownie jej poszukać.
Krok 8 - Zadaj Klientowi pytanie czy z faktu, że zaistniała taka sytuacja wynika że każdy może pomyśleć o sobie, że przekonanie? Oczekiwana odpowiedź: "NIE", jeżeli jest "TAK" lub "Może" to znaczy że sentencja z kroku 5 jest nie prawdziwa i musisz ponownie jej poszukać.
Krok 9 - Zadaj Klientowi pytanie czy takie myślenie Ci pomaga? Oczekiwana odpowiedź: "NIE", jeżeli jest "TAK" lub "Może" to znaczy że sentencja z kroku 5 jest nie prawdziwa i musisz ponownie jej poszukać.
Krok 10 - Zadaj Klientowi pytanie jak chciałby myśleć? Tym razem pomóż Klientowi sformułować następujące zdanie: W sytuacji kiedy występuje sytuacja chciałbym myśleć o sobie, że nowe przekonanie.
Krok 11 - Poproś Klienta, aby zwizualizował sobie Swoją sytuację. Następnie zadaj mu pytanie gdybyś w tej sytuacji pomyślał o sobie, że nowe przekonanie, to jak byś się wtedy poczuł?
Jeżeli Klient powie że gorzej, prawie na pewno myśli o sobie zupełnie coś innego, coś to czego sam przed sobą nie chce się przyznać.
Krok 12 - Zadaj pytanie Klientowi Jak byś się wtedy zachowywał? Wyciśnij opis hipotetycznych działań Klienta, a nie jego myśli.
Krok 13 - Idź i tak zrób. Koniec.
Oferta Coachingowa
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: wtorek, 05, październik 2010 14:48
Needs Detection - narzędzie
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: wtorek, 05, październik 2010 22:37
Kim jest Robert Izdebski?
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: wtorek, 05, październik 2010 14:13

Stuningowany cel - narzędzie coachingowe
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: wtorek, 05, październik 2010 22:34
Szkolenie coachingowe - Balans Mieć i Być
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: poniedziałek, 04, październik 2010 23:45
Dla osób zainteresowanych rozwojem osobowym
Zapraszam Cię do lektury oferty na szkolenie otwarte z BMiB. Dowiesz się z niej czym jest balans pomiędzy Mieć i Być, jakie korzyści on daje oraz poznasz konsekwencje jego braku. Śledząc ofertę będziesz miał też okazję przeczytać o umiejętnościach, jakie są potrzebne do jego osiągania, a także jak będziesz mógł je zdobyć podczas szkolenia uzyskując możliwość spojrzenia na swoje problemy z perspektywy Wielbłąda, Lwa, Dziecka i Architekta Systemu. Oczywiście na końcu poznasz szczegóły organizacyjne szkolenie takie jak: termin, miejsce i koszty. Mam do Ciebie prośbę, każdą kolejną stronę czytaj tylko wtedy, jeżeli ta którą czytasz podnosie poziom Twojego zainteresowania. Kilka sprawdzonych korzyści: Oto przykłady z życia osób, które nauczyły się balansowania MiB: • awans w pracy, • znalezienie motywacji do pracy, • rozbicie blokad w relacjach, • obudzenie asertywności, • odnalezienie życiowej pasji, • zerwanie z korporacją, • założenie własnego biznesu, • zostanie Coachem, • ułożenie relacji z byłą żoną/mężem po rozwodzie, • wyleczenie się z perfekcjonizmu, • zamiana marzenia w realny cel, • podwajanie wysokości przychodu w ciągu roku, • odnalezienie własnej drogi, • uwolnienie się od toksycznej matki/ojca/partnera. Rekomendacje osób znajdziesz na stronie: www.enabler.pl/?page_id=41 Możesz też sprawdzić, czy skutecznie balansujesz między Mieć i Być. Wystarczy, że na jedną z poniższych odpowiedzi odpowiesz sobie w myślach TAK: • Czy za długo już jesteś w tym samym punkcie swojej kariery? • Czy zmieniasz pracę co rok lub częściej? • Czy ciągle zdobywasz nową wiedzę, która nie przekłada się na Twój sukces? • Czy masz więcej niż 2 partnerów w roku? • Czy masz mniej niż 1 partnera w ostatnich 3 latach? • Czy Twój obecny partner nie daje Ci tego czego od niego oczekujesz? • Czy wydajesz więcej niż zarabiasz? • Czy nie wiesz na co wydać, to co zarobiłeś? • Czy w Twoim działaniu jest więcej muszę i chcę niż lubię i mogę? • Czy pomimo, że już wszystko masz, nic Ci się nie chce? Więcej szczegółów znajdziesz na stronie http://www.enabler.pl/?page_id=141. Osobom zarejestrowanym w portalu http://www.neurolingwistyka.com przysługuje 23% zniżka, wystarczy podać używany login. Pozdrawiam serdecznie Robert Izdebski Coach - EnablerGdzie leży problem? - narzędzie coachingowe
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: wtorek, 05, październik 2010 22:25

Czy potrzebny jest Tobie coaching?
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: poniedziałek, 04, październik 2010 21:28
- Co mam w tej sytuacji zrobić?
- Jaki mam cel?
- Dlaczego muszę robić to co robię?
- Jak mam się do tego zmotywować?
- Jak odzyskać energię do działania?
- Czego ja tak naprawdę potrzebuję?
- Co mam wybrać?
- Jaką decyzję podjąć?
Stuningowany cel
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: wtorek, 05, październik 2010 15:45
- Jak zdefiniować konkretny cel?
- Jak zadbać o to, aby jego realizacja przyniosła maksimum pozytywnych konsekwencji?
- Jak wykorzystać siłę umysłu?
- Jak zlokalizować cel w czasie?
- Jak ustawiać latarnię skupiającą myśli wokół celu?
- Jak obudzić w sobie strażnika okazji?
Czym jest coaching?
- Szczegóły
- Kategoria: Coaching
- Opublikowano: poniedziałek, 04, październik 2010 20:57