pixel Cech NiH Różne artykuły

Święta Wielkanocne

Nazwa Świąt Wielkanocnych (Easter, Ostern) wywodzi się od imienia pogańskiej bogini saksońskiej Ostary, Osterr lub Eastre, która była uosobieniem wschodu, poranka i wiosny, lub od skandynawskiego słowa Eostur – wiosna.

Już dawny historyk angielski i mnich katolicki z VII w. - Beda (zwany Venarbilisem), uznany przez kościoły - katolicki, prawosławny i anglikański za świętego, przyznawał iż słowo „Easter” było pierwotnie imieniem anglosaskiej bogini jutrzenki, znanej jako Eostre lub Ostara.

Już na pierwszy rzut oka widać, że między słowami „Easter” (Wielkanoc) a East (ang. wschód) i Eostur (skand. wiosna) zachodzi jakiś związek historyczny. W książce Alexandra Hislopa z XIX w. pt. „Dwa Babilony” wyjaśniono, co oznacza sam wyraz Easter (angielski odpowiednik polskiego „Wielkanoc”). Nie jest to nazwa chrześcijańska. Od razu rzuca się w oczy jej chaldejskie pochodzenie. Easter to nic innego jak Asztarte, jeden z tytułów Beltis, królowej nieba, której imię wymawiane było przez ludzi z Niniwy w identyczny sposób, jak się obecnie wymawia w języku angielskim Easter. Imię, które odnalazł Layard na asyryjskich pomnikach, to Isztar.

Razem z Druidami, „kapłanami gajów”, kult Baala i Astarte został bardzo wcześnie sprowadzony do Brytanii. (…) Jeśli zatem Baal czczony był w Brytanii, to nie będzie trudno uwierzyć w to, że jego małżonka Isztar także była czczona przez naszych przodków, ani w to, że to od Astarte, której imieniem w Niniwie był Isztar - pochodzą obchodzone obecnie kwietniowe uroczystości religijne, znane jako Easter (Wielkanoc). Miesiąc ten przez naszych pogańskich przodków zwany był miesiącem Isztar (Easter-monath).”.

A skąd się wziął wielkanocny zajączek?

Zając to zwierzę niezwykle płodne, spotykane już w starożytnym Egipcie u boku odradzającego się Ozyrysa. W starożytności uważano, iż mięso zająca to afrodyzjak, a Pliniusz twierdził, że spożycie macicy zająca leczy bezpłodność. Później jego niezmierną płodność wiązano z obfitością i pomnażaniem dóbr, co znajdowało wyraz w przedchrześcijańskich rytuałach mających zapewnić urodzaj.

Można go też zobaczyć w dawnej ikonografii pod stopami Marii Panny, a zatem w pozycji znamionującej rezygnację z dzikiej swobody i sprośności. W takiej postaci mógł się już stać symbolem biednych, słabych i pokornych, choć rozwiązłych. Pojawienie się zająca niejako zwiastuje wiosnę, a przecież Wielkanoc to jest święto ściśle związane z tą porą roku.

Nie bez znaczenia może być też fakt, że kiedyś w Anglii tuż po świętach wielkanocnych rozpoczynał się sezon polowań na zające. W Polsce pewien związek z tradycją zajączka wielkanocnego ma też zwyczaj zwany „zajączek”, popularny w Wielkopolsce i na Śląsku. Nie jest to nasz rodzimy zwyczaj, ale przyszedł do nas z Niemiec. Polega na tym, że po śniadaniu wielkanocnym domownicy udają się na poszukiwanie ukrytych prezentów.

Problemy snu

Sen jest niezwykle pożyteczny - jeśli tylko mamy na niego czas. Poprawia pamięć, wzmacnia samokontrolę, usprawnia naukę, pomaga w związkach.

Poniżej badania psychologiczne pokazujących problemy związane z snem i niebezpieczeństwa płynące z jego braku: 

1. Placebo snu. Jeśli pomyślisz, że ostatniej nocy cudownie się wyspałaś/ wyspałeś, będziesz funkcjonować dużo lepiej, nawet jeśli sen niczym się nie wyróżniał. Do takich wniosków doszły w tegorocznym badaniu Christina Draganich i Kristi Erdal. Badanych podłączyły do aparatury, która rzekomo miała badać jakość ich snu (w rzeczywistości nie mierzyła nic). Badaczki losowo wybranym osobom powiedziały, że ich sen był lepszy niż pozostałych. Następnego dnia dano wszystkim do rozwiązania test mierzący sprawność funkcji poznawczych. Ci, którym powiedziano, że spali lepiej od reszty, lepiej wypadli także w testach.

2. Sen emocjonalny. Kiedy śpimy, nasze wspomnienia są reorganizowane i wzmacniany jest ślad pamięciowy. Aktywne są struktury mózgu związane z emocjami. Psychologowie odkryli, że umysł kataloguje wspomnienia i decyduje, które zachować, a które wyrzucić. Elizabeth A. Kensinger wyjaśnia to tak: sen wzmacnia wspomnienia. Robi również coś znacznie ciekawszego – reorganizuje i restrukturyzuje wspomnienia. Badania Kensinger i Jessici Payne z 2010 roku pokazują, że zatrzymujemy najbardziej emocjonalne części naszych wspomnień.

3. Wszystkiemu winna pełnia. Twój fatalny sen mógł być związany z fazą księżyca. Badania Christiana Cajochena z 2013 roku pokazały, że podczas pełni, aktywność mózgu związana ze snem głębokim spadała o 30 proc. Zapadnięcie w sen zajmowało badanym o 5 minut dłużej niż przeciętnie i spali o 20 minut krócej. Badacze sugerują, że może istnieć synchronizator w postaci Księżyca, zmieniający nasze cykle okołodobowe i poziom hormonów.

4. Chęć na fast food. Jednym z zagrożeń płynących z braku snu jest smak na niezdrową żywność. Badania przeprowadzone przez Stephanie Greer w 2013 roku na Uniwersytecie w Berkeley polegały na przeskanowaniu mózgów 24 osób po dobrze i źle przespanej nocy. Po źle przespanej nocy obserwowano zwiększoną aktywność mózgu w obszarach związanych z nagrodą i zachowaniami automatycznymi. Wyciągnięto z tego wniosek, że brak snu zabiera nam siłę, aby się kontrolować. I wtedy właśnie, po źle przespanej nocy sięgamy po niezdrowe jedzenie.

5. Nauka we śnie. Nie da się nauczyć czegoś nowego podczas snu, na przykład obcego języka. Za to można wzmocnić wiedzę już posiadaną. Eric W. Gobel w swoich badaniach z 2012 roku zauważył, że uczniowie nauczyli się grać krótki fragment utworu lepiej po wysłuchaniu go w trakcie drzemki. – Nasze badania pokazały, że w trakcie snu wzmacnia się pamięć tego, czego uczyłeś się przed snem. Nie uczymy się nowego, ale wzmacniamy posiadaną już wiedzę – tłumaczy Eric W. Gobel.

6. Korzyści z 6-minutowej drzemki. Jeśli jesteś bardzo śpiący, na przykład kierując pojazdem w trasie, wystarczy krótka drzemka, by odzyskać siły. Olaf Lahl wykazał, że nawet 6 minut snu wystarczy, by polepszyć wyniki w testach sprawdzających poziom wykonania zadania. Możesz to przytoczyć szefowi w pracy, jeśli przyłapie cię na drzemce.

7. Sowy mają mniej spójną istotę białą. Dowiodła tego Jessica Rosenberg z Institute of Neuroscience z Julich w Niemczech wraz ze współpracownikami. U badanych w typie słowika i sowy, czyli osób wstających wcześnie rano i prowadzących nocny tryb życia, odkryła różne struktury nerwowe. Okazało się, że sowy mają mniej spójną istotę białą w mózgu. Mniejsza spójność jest natomiast wiązana z depresją i niestabilnością poznawczą. Praca i szkoła zazwyczaj wymagają wczesnego wstawania, więc sowy mają duże deficyty snu. To sprawia, że są ciągle zmęczone, a konsekwencje tego widać w ich mózgach.

Po przeskanowaniu mózgów chronotypu wieczornego (typ sowy) i chronotypu porannego (typ skowronka) niemieccy badacze stwierdzili, że u sów istota biała mniej efektywnie przekazuje sygnały między komórkami niż w przypadku osób, które lubią wcześnie wstawać. Mniejsza "skuteczność" substancji białej w kilku obszarach mózgu może być jednym z czynników prowadzących do depresji.
Na razie przyczyny tego stanu nie są jasne. Naukowcy podejrzewają, że osłabienie aktywności istoty białej może wynikać z faktu, że sowy cierpią na jet lag (zmęczenie spowodowane zakłóceniem rytmu dnia i nocy, często towarzyszące np. podróżom z nagłą zmianą stref czasowych) - osoby preferujące aktywność wieczorną zmuszone są funkcjonować w świecie nastawionym na działanie od wczesnych godzin porannych.

Problem z późniejszym zasypianiem polega na tym, że trzeba wcześnie wstać, żeby na czas stawić się do biura. Próbujemy odsypiać zaległości w weekend, znacząco zwiększając różnicę długości snu w ciągu tygodnia i w dni wolne od pracy. Stąd zjawisko społecznego jet lagu.

8.  Adolescenci potrzebują więcej snu. Około godziny lub dwóch więcej niż dorośli. Może ich lekcje powinny zaczynać się później? Badania Julie Boergers z 2013 roku przewidywały przesunięcie pobudki o jedyne 25 minut. Tak niewielka zmiana sprawiła, że liczba uczniów przesypiających 8 godzin zwiększyła się z 18 do 44 proc. Byli oni mniej ospali w ciągu dnia, mniej depresyjni i wypijali mniej kawy.

 

9. Dziecięcy sen. Dzieci przetwarzają znacznie więcej informacji niż dorośli, ponieważ wszystko jest dla nich nowe. To dlatego nieregularny sen w dzieciństwie ogranicza ich zdolności wykonania zadań. Potwierdzają to badania Ines Wilhelm z 2013 roku. 

10. Konsolidacja umiejętności motorycznych. Kiedy zdobywamy umiejętności motoryczne, jak np. gra na instrumencie, mózg kontynuuje przetwarzanie informacji jeszcze długo po zakończeniu nauki. W badaniach Sarah E. Allen z 2012 roku muzycy, którzy uczyli się nowej piosenki poprawili jakość gry po przespanej nocy. Podobnie jak z pamięcią, umiejętności motoryczne również poprawiają się po dobrze przespanej nocy. 

11. Wpływ na związki. Amie Gordon i Serena Chen wykazały, że jedna nieprzespana noc wystarczy, by poważnie nadszarpnąć naszą relację z partnerem. Okazało się, że nieprzespana noc wiązała się ze zwiększoną liczbą konfliktów następnego dnia.

12. Ukryte jaskinie w mózgu otwierają się we śnie. Lulu Xie wykazała, że w mózgu znajdują się ukryte „jaskinie”, które otwierają się w trakcie snu i pozwalają płynowi mózgowo-rdzeniowemu wymywać z mózgu toksyny.

źródło: spring.uk.org

STANDARD KOMPETENCJI ZAWODOWYCH- BIOENERGOTERAPEUTA

 

KRAJOWY  STANDARD KOMPETENCJI ZAWODOWYCH

 dla  zawodu

 Bioenergoterapeuta

 

 

 

 

1. Dane identyfikacyjne zawodu 1.1. Kod, nazwa zawodu i usytuowanie zawodu w klasyfikacjach: -        323002 – Bioenergoterapeuta Według Klasyfikacji zawodów i specjalności n potrzeby rynku pracy (KZiS 2012)[1]: -

Grupa wielka 3 – Technicy i inny średni personel W Międzynarodowej Klasyfikacji Standardów Edukacyjnych ISCED 2011 – poziom 4 . -

Grupa elementarna: 3230 –  Praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii -        W Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji Zawodów ISCO-08 odpowiada grupie: 3230 Traditional and complemementary medicine associate professionals[2]. -

Według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007)[3]: Sekcja Q , Dział 86.Opieka zdrowotna, Grupa 86.9 Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej   -

-

2. Opis zawodu

2.1.      Synteza zawodu

Bioenergoterapeut dokonuje oceny stanu energetycznego organizmu oraz eliminuje jego zaburzenia.

2.2.      Opis pracy i sposobu jej wykonywania, miejsca, obszary występowania zawodu

Bioenergoterapia jest zawodem niekonwencjonalnych metod terapii, ma charakter usługowy. Sferą działania bioenergoterapeuty jest biopole pacjenta. Bioenergoterapeuta diagnozuje biopole i przeprowadza wywiad z pacjentem, w trakcie którego ustala historię choroby, określa zaburzenia energetyczne, a w razie potrzeby uzyskuje również informacje dotyczące warunków socjalnych i relacji rodzinnych. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje techniki zabezpieczające własne biopole. Oczyszcza też energetycznie miejsce swojej pracy. Brak zabezpieczeń i brak czystej energetycznie przestrzeni może powodować błędne odczyty, a co za tym idzie, błędną diagnozę. Wykonując zabieg energetyczny, monitoruje stan pacjenta. Po jego zakończeniu dokonuje zamknięcia i zabezpieczenia biopola chorego oraz udziela zaleceń odnośnie zdrowego stylu życia. Terapeuta informuje pacjenta o możliwości wystąpienia skutków ubocznych zabiegu w postaci przesilenia, poprzedzającego powrót do zdrowia, oraz udziela informacji, jak w takiej sytuacji postępować. Po rozpoznaniu zmian biopola bioenergoterapeuta usuwa zastane blokady, stymuluje energię organizmu, przywraca jej swobodny przepływ. Harmonizuje organizm, wzmacnia jego system immunologiczny, pobudza procesy regeneracyjne. Zabezpiecza biopole przed negatywnymi oddziaływaniami z zewnątrz. Propaguje i zaleca zdrowy i zgodny z naturą styl życia. Ze względu na pracę z osobami chorymi posiada umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

2.3.      Środowisko pracy (warunki pracy, maszyny i narzędzia pracy, zagrożenia, organizacja pracy)

Podstawowym miejscem pracy bioenergoterapeuty jest gabinet terapeutyczny. Zabiegi mogą być również wykonywane w innych miejscach, np. w domu pacjenta, pod warunkiem przestrzegania zasad BHP, przepisów ochrony p.poż. i ergonomii, uwzględniając szczególne warunki pracy z energiami. Rola bioenergoterapeuty w społeczeństwie jest wyjątkowa, bowiem ludzie powierzają mu swoje zdrowie. Dlatego też ze względu na szacunek dla drugiego człowieka oraz zawierzenie zdrowia, nadrzędnym obowiązkiem bioenergoterapeuty jest przestrzeganie zasad etyki zawodowej, zasad przeprowadzania zabiegu bioenergoterapeutycznego zgodnie ze sztuką i dbałością o dobro pacjenta. W swojej pracy bioenergoterapeuta może korzystać z urządzeń psychometrycznych. Bioenergoterapeuta wykonuje swoją pracę samodzielnie, najczęściej prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Może też znaleźć zatrudnienie w gabinetach odnowy biologicznej, gabinetach kosmetologicznych i ośrodkach spa. Prowadzoną terapię charakteryzują stałe jej elementy, jednak ze względu na indywidualizm leczenia ważna jest umiejętność trafnej diagnozy i zastosowania właściwych, skutecznych metod bioenergoterapeutycznych.

2.4.      Wymagania psychofizyczne, zdrowotne, w tym przeciwwskazania do wykonywania zawodu

Wykonywanie zawodu bioenergoterapeuty wymaga umiejętności odczuwania oraz stymulowania biopola. Bioenergoterapeuta powinien mieć poszerzone zdolności postrzegania pozazmysłowego. Powinien być stabilny emocjonalnie i posiadać zdolności interpersonalne. Powinien wykazywać się kompetencją i pewnością siebie w działaniu. Bardzo ważna jest zdolność koncentracji i podzielność uwagi. Powinien charakteryzować się dokładnością, rzetelnością oraz dbałością o pacjenta podczas wykonywania swojej pracy. Bioenergoterapeuta powinien  traktować swoich pacjentów z szacunkiem bez względu na kolor skóry, rasę czy wyznawaną religię, nie narzucając im wyznawanych przez siebie wartości moralnych, religijnych czy politycznych. W zawodzie tym nie występują przeciwwskazania – podstawą jest zdolność koncentracji umysłu i postrzegania wewnętrznego oraz umiejętność harmonizowania biopola, a ułomności fizyczne tego nie wykluczają.

2.5.      Wykształcenie i uprawnienia niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie

Zawód bioenergoterapeuty uzyskać można na drodze kształcenia rzemieślniczego i polega on na wykonywaniu kwalifikowanej pracy własnej, najczęściej w jednoosobowym przedsiębiorstwie usługowym. Bioenergoterapeutą może zostać osoba, która posiada wykształcenie średnie zawodowe, jednak bez ściśle określonego kierunku wykształcenia. Bioenergoterapeuta powinien dbać o swój rozwój osobisty i zawodowy poprzez pogłębianie swojej wiedzy, jak i umiejętności uzyskując dodatkowe kwalifikacje i kierunki wykształcenia np. w zakresie energetycznej terapii rodzin, czy też hipnozy energetycznej, coachingu, radiestezji zdrowotnej, biomasażu, Tradycyjnej Medycyny Chińskiej lub Ajurwedy. Powinien również poszerzać ogólną wiedzę z dziedziny anatomii, fizjologii, patologii i psychologii człowieka.

2.6.      Możliwości rozwoju zawodowego, potwierdzania/walidacji kompetencji

Bioenergoterapia jest zawodem, który zdobywa się poprzez zdanie Egzaminu Państwowego w Związku Rzemiosła Polskiego. Egzamin taki można zdawać na 2 poziomach: czeladniczym i mistrzowskim. (Ustawa o rzemiośle z dnia 22 marca 1989, tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 979, z późniejszymi zmianami. Dz. U. z 2003 Nr 137, poz. 1304).Bioenergoterapeuta posiadający kwalifikacje czeladnicze i trzyletnią praktykę zawodową może podwyższyć kwalifikacje zdając egzamin na poziom mistrzowski, uzyskując tym samym prawo do tytułu instruktora zawodu. Świadcząc usługi bioenergoterapeutyczne należy dbać o stały rozwój zawodowy i pogłębiać wiedzę i umiejętności uczestnicząc w kursach i szkoleniach zawodowych, prowadzonych przez niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego, stowarzyszenia branżowe i Izby Rzemieślnicze. Zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych, potwierdzone zaświadczeniami zgodnymi z wytycznymi MEN, podnosi prestiż rzemieślnika i jest podstawą do ubezpieczenia swojej działalności w pełnym zakresie stosowanych technik

2.7.      Zadania zawodowe

Z1 –       Przestrzeganie zasad BHP i etyki zawodowej (Kz1, Kz2, KzS) Z2 –

Przeprowadzenie wywiadu dotyczącego stanu zdrowia i informowanie pacjenta o wskazaniach i przeciwwskazaniach do zabiegu.(Kz1, KzS) Z3 –

Rozpoznawanie zmian biopola i zakłóceń energetycznych.(Kz1, KzS) Z4 –

Dobierane technik terapeutycznych.(Kz1, KzS) Z5 -

Oczyszczanie energetyczne.( Kz2, KzS) Z6 -

Korygowanie biopola, doenergetyzowanie, stymulacja organizmu.( Kz2,KzS). Z7 -

Harmonizowanie stref energetycznych i organów, wyrównywanie potencjałów, polaryzacja. ( Kz2, KzS). Z8 -

Harmonizowanie czakr i zabezpieczenie biopola.(Kz2, KzS) Z9 –

Informowanie pacjenta o zaleceniach i wskazaniach.(Kz1, Kz2,KzS)  

2.8. Wykaz kompetencji zawodowych

Kz1 –     Stawianie diagnozy energetycznej w odniesieniu do poszczególnychelementów biopola(potrzebne do wykonywania zadań Z1, Z2, Z3, Z4, Z9). Kz2 –

Eliminowanie zaburzeń energetycznych i przywracanie swobodnego przepływu energii ( potrzebne do wykonywania zadań Z1, Z5, Z6, Z7, Z8, Z9). KzS –

Kompetencje społeczne (potrzebne do wykonywania zadań Z1- Z9).

2.9. Relacje między kompetencjami a poziomem kwalifikacji w ERK/PRK

Kompetencje potrzebne do wykonywania zadań w zawodzie sugeruje się przyporządkować do kwalifikacji na poziomie 4 właściwym dla wykształcenia średniego technicznego w Europejskiej i Polskiej Ramie Kwalifikacji. Poziom ten jest uzasadniony miejscem usytuowania zawodu w Klasyfikacji zawodów i specjalności (grupa wielka 3 i jej odpowiednik w ISCED 2011).

Osoba wykonująca zawód bioenergoterapeuty :

1)      w zakresie wiedzy: posiada poszerzoną wiedzę w zakresie faktów, zasad, procesów i umiarkowanie złożonych pojęć i teorii, oraz zależności między nimi w zawodzie bioenergoterapeuty, a także posiada rozszerzoną wiedzę w zakresie teorii, umiejętności prowadzonej działalności w branży niekonwencjonalnych metod terapii.

2)      w zakresie umiejętności: ma umiejętności wymagane do realizacji zadań i rozwiązywania problemów poprzez wybieranie metod, narzędzi, materiałów i informacji. Umie wykonać niezbyt złożone zadania w części bez instrukcji, często w zmiennych warunkach. Potrafi uczyć się samodzielnie w zorganizowanej formie, odbierać złożone wypowiedzi dotyczące szerokiego zakresu zagadnień. Formułuje wypowiedzi, także w języku obcym.

3. Opis kompetencji zawodowych   Opis kompetencji dotyczy tylko kompetencji zawodowych zdefiniowanych w badaniach na stanowiskach pracy.   Wykonanie zadań zawodowych Z1, Z2, Z3, Z4, Z9 wymaga posiadania kompetencji zawodowych Kz1 : 3.1.:     Umiejętność stawiania diagnozy energetycznej w odniesieniu do poszczególnychelementów biopola. Kz1  

Wiedza – posiada poszerzoną wiedzę w zakresie faktów, zasad, procesów i umiarkowanie złożonych pytań  i teorii, oraz zależności między nimi w zawodzie bioenergoterapeuty, a w szczególności zna:  -         zasady i przepisy BHP i ppoż, ergonomii, ochrony środowiska dotyczące stawiania diagnozy energetycznej w odniesieniu do poszczególnych elementów biopola -         metody przeprowadzania wywiadu z pacjentem -         energetyczne objawy prawidłowego i nieprawidłowego funkcjonowania organizmu -         działanie biopola aury i jego zaburzeń energetycznych -         działanie czakr i ich wpływ na poszczególne organy i części ciała -         techniki skanowania oraz diagnozowania -         zasady etyki zawodowej bioenergoterapeuty Umiejętności – wykonuje niezbyt złożone zadania w części bez instrukcji i rozwiązuje problemy poprzez wybieranie metod, narzędzi, materiałów i informacji. Często w zmiennych warunkach potrafi:   -         przestrzegać zasad i przepisów BHP, ppoż, ergonomii, ochrony środowiska i systemu HACCP dotyczących stawiania diagnozy energetycznej w odniesieniu do poszczególnych elementów biopola -         przeprowadzić wywiad ustalając dolegliwości, ich objawy, czas występowania, uwarunkowania społeczne i relacje rodzinne pacjenta. -         określić powiązanie dolegliwości z zaburzeniami energetycznymi -         określić stan biopola aury i jej zakłócenia -         określić stan pracy czakr, oraz ich wpływ na zgłoszone dolegliwości -         dobierać terapię -         stosować zasady etyki zawodowej


Wykonanie zadań zawodowych Z1, Z5, Z6, Z7, Z8, Z9 wymaga posiadania kompetencji zawodowych Kz2 : 3.2.      Eliminowanie zaburzeń energetycznych i przywracanie swobodnego przepływu energii Kz2  

Wiedza – posiada poszerzoną wiedzę w zakresie faktów, zasad, procesów i umiarkowanie złożonych pytań  i teorii, oraz zależności między nimi w zawodzie bioenergoterapeuty, a w szczególności zna:  -         zasady i przepisy BHP i ppoż, ergonomii, ochrony środowiska dotyczące eliminowania zaburzeń energetycznych i przywracania swobodnego przepływu energii. -         techniki oczyszczania i neutralizowania zaburzeń energetycznych -         metody i zasady usuwania blokad energetycznych -         metody doenergetyzowania i harmonizowania organów, oraz poszczególnych obszarów organizmu -         metody i zasady równoważenia pracy czakr, oraz polaryzacji -         wpływ metod terapii na organizm i samopoczucie pacjenta -         zasady zdrowego stylu życia Umiejętności – wykonuje niezbyt złożone zadania w części bez instrukcji i rozwiązuje problemy poprzez wybieranie metod, narzędzi, materiałów i informacji. Często w zmiennych warunkach potrafi:   -         przestrzegać zasad i przepisów BHP, ppoż, ergonomii, ochrony środowiska i systemu HACCP dotyczących eliminowania zaburzeń energetycznych i przywracania swobodnego przepływu energii. -         oczyszczać i neutralizować nieprawidłowości energetyczne -         usuwać blokady energetyczne -         doenergetyzować i zharmonizować organy wewnętrzne oraz poszczególne obszary organizmu -         równoważyć pracę i mostkować poszczególne czakry -         przywracać prawidłową polaryzację organizmu -         przekonywać o prowadzeniu zdrowego stylu życia

        Wykonanie wszystkich zidentyfikowanych w standardzie zadań zawodowych wymaga posiadania kompetencji społecznych KzS 3.3.     

KzS – Kompetencje społeczne

-        ponosi odpowiedzialność za realizację zadań

-        dostosowuje zachowanie do okoliczności

-        pracuje samodzielnie nie wykluczając równoległego leczenia medycznego, którym objęty jest pacjent

-        potrafi oceniać swoje działania i przyjmować odpowiedzialność za ich skutki

4.      Profil kompetencji kluczowych (ocena ważności kompetencji kluczowych dla wykonywania zawodu)

Kompetencje kluczowe odnoszą się do brakujących kompetencji potrzebnych pracodawcom. Pracodawcy, obok kompetencji zawodowych, wskazują na braki w kompetencjach natury ogólniejszej[4], które w literaturze zwykło nazywać się kompetencjami kluczowymi. Przez kompetencje kluczowe należy rozumieć „połączenie wiedzy, umiejętności i postaw odpowiednich do sytuacji. Kompetencje kluczowe to te, których wszystkie osoby potrzebują do samorealizacji i rozwoju osobistego, bycia aktywnym obywatelem, integracji społecznej i zatrudnienia”[5]. Ocenę ważności kompetencji kluczowych dla zawodu Bioenergoterapeuta przedstawia rys. 1.  

 
5. Słownik

Zawód − zbiór zadań (zespół czynności) wyodrębnionych w wyniku społecznego podziału pracy, wykonywanych stale lub z niewielkimi zmianami przez poszczególne osoby i  wymagających odpowiednich kwalifikacji lub kompetencji (wiedzy,  umiejętności oraz kompetencji społecznych), zdobytych w wyniku kształcenia lub praktyki. Wykonywanie zawodu stanowi źródło dochodów.
Specjalność − jest wynikiem podziału pracy w ramach zawodu, zawiera część czynności o podobnym charakterze (związanych z wykonywaną funkcją lub przedmiotem pracy), wymagających pogłębionej lub dodatkowej wiedzy i umiejętności, zdobytych w wyniku dodatkowego szkolenia lub praktyki.
Zadanie zawodowe − logiczny wycinek lub etap pracy w ramach zawodu, o wyraźnie określonym początku i końcu, wyodrębniony ze względu na rodzaj lub sposób wykonywania czynności zawodowych powiązanych jednym celem, kończący się produktem, usługą lub decyzją.
Kompetencje zawodowe − wszystko to, co pracownik wie, rozumie i potrafi wykonać, odpowiednio do sytuacji w miejscu pracy. Opisywane są trzema zbiorami: wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych.
Kompetencje kluczowe − połączenie wiedzy, umiejętności i postaw odpowiednich do sytuacji. Kompetencje kluczowe to te, których wszystkie osoby potrzebują do samorealizacji i rozwoju osobistego, bycia aktywnym obywatelem, integracji społecznej i zatrudnienia.
Standard kompetencji zawodowych − norma opisująca kompetencje zawodowe konieczne do wykonywania zadań zawodowych wchodzących w skład zawodu, akceptowana przez przedstawicieli organizacji zawodowych i branżowych, pracodawców, pracobiorców i innych kluczowych partnerów społecznych.
Kwalifikacja zawodowa − zestaw efektów uczenia się (zasób wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych), którego osiągnięcie zostało formalnie potwierdzone przez uprawnioną instytucję.
Europejskie Ramy Kwalifikacji − przyjęty w Unii Europejskiej układ odniesienia umożliwiający porównywanie kwalifikacji uzyskiwanych w różnych państwach. W Europejskich Ramach Kwalifikacji wyróżniono osiem poziomów kwalifikacji określonych za pomocą wymagań dotyczących efektów uczenia się.
Polska Rama Kwalifikacji − opis hierarchii poziomów kwalifikacji wpisywanych do krajowego rejestru kwalifikacji (pokazuje wzajemne relacje między kwalifikacjami).
Krajowy System Kwalifikacji − ogół działań państwa związanych z potwierdzaniem efektów uczenia się dla potrzeb rynku pracy, społeczeństwa obywatelskiego oraz indywidualnego rozwoju osób uczących się.
Wiedza − zasób powiązanych ze sobą faktów, zasad, teorii i doświadczeń przyswojonych przez osobę uczącą się.
Umiejętności − zdolność wykorzystania wiedzy oraz wyćwiczonych sprawności do wykonywania zadań oraz rozwiązywania problemów.
Kompetencje  społeczne − sprawności, uzdolnienia oraz cechy niezbędne do autonomicznego, zespołowego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

 


[1] Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 12 listopada 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. poz. 1268)

[2] Uwaga: powyższa informacja z odniesieniem do ISCO jest ważna dla międzynarodowego pośrednictwa pracy EURES

[3] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U. 2007 nr 251 poz. 1885).

[4] Bilans Kapitału Ludzkiego w Polsce. Najważniejsze wyniki drugiej edycji badań zrealizowanej w 2011 roku. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Uniwersytet Jagielloński, Warszawa 2012.

[5] Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (2006/962/WE).

[6] Wykaz kompetencji kluczowych opracowano na podstawie wykazu stosowanego w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Osób Dorosłych − projekt PIAAC (OECD).

.........

Jednym z trzech ekspertów opracowujących standardy zawodów terapeutycznych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej został naturopata i Mistrz bioenergoterapii Grzegorz Halkiew

 

Zaświadczenie MEN

....czyli słów kilka o tym, jakie musisz mieć dokumenty, aby prowadzić działalność terapeutyczną.

Akademia Doskonalenia Zawodowego ma statut niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego, wpisana jest do ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświaty pozaszkolnej w Starostwie Powiatu Grodziskiego Nr 7/NE-U/12, do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO) pod numerem 106369, oraz do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS).

Kończąc kursy organizowane przez Akademię Doskonalenia Zawodowego Naturopata i po zdaniu egzaminu wewnętrznego (Regulamin egzaminu) otrzymujesz dokumenty potwierdzające zdobyte umiejętności i kwalifikacje, zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem:

 • Otrzymujesz Zaświadczenie wg Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn.19 marca 2019, które potwierdza uzyskiwanie lub uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Nasze zaświadczenie - to dokument wydawany na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.

tekst jednolity: Dz.U. 2017 poz. 1632

Zaświadczenia według wzoru znajdującego się w powyższym rozporządzeniu mogą wydawać jedynie placówki oświatowe. 

Dla osób chcących uzyskać wiedzę i kwalifikacje na potrzeby struktur rzemieślniczych, wydawane są zaświadczenia zgodne z zatwierdzonym wzorem kierującego na takie szkolenie Cechu, a wydawane są one na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 września 2012 w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych( § 6, pkt 2 ww rozporządzenia). Po zdaniu egzaminu państwowego, adepci naszej placówki oświatowej otrzymują Dyplom i charakterze unijnym.

 

Dla osób skierowanych z zakładów pracy dodatkowo wydajemy Zaświadczenie wg wzoru MPiPS - to dokument wydawany na potrzeby rynku pracy, potwierdzający zdobycie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji, uprawniający do pracy w zakresie zagadnień objętych kursem. Podstawą wydania tego dokumentu jest Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Art. 53d ust. 2 oraz ust. 4 pkt 1 (tekst jednolity Dz.U. 2015 nr 0 poz. 149) Zaświadczenia wydawane są według wzoru, o którym mowa w § 13 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 kwietnia 2014 r. (Dz. U. 2014, poz. 497).

                                     

Dla osób skierowanych przez Urzędy Pracy dodatkowo wydajemy zaświadczenia zgodne z Umową o wykonanie szkolenia.

Zmiany w prawie oświatowym

Kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Mając na względzie potrzebę podjęcia działań na rzecz podniesienia niskiej aktywności dorosłych Polaków w edukacji ustawicznej, dopuszczono także możliwość prowadzenia przez placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego kursów umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, których program nauczania nie odnosi się do podstawy programowej kształcenia ogólnego lub podstawy programowej kształcenia w zawodach. Zwiększa to ofertę kształcenia ustawicznego dla osób dorosłych, a tym samym przyczynia się do zwiększenia ich szans na rynku pracy.

Nowy model kształcenia ustawicznego przewidujący zdobywanie kwalifikacji zawodowych w formach kursowych jest adekwatny z jednej strony do potrzeb współczesnego rynku pracy, charakteryzującego się wysoką dynamiką zmian, z drugiej zaś – do potrzeb i możliwości osób dorosłych. Pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego umożliwią zdobycie poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji w czasie krótszym niż w szkole. Przyczynia się to do zwiększenia mobilności zawodowej Polaków, a także stanowi zachętę do udziału w edukacji ustawicznej.

Wszystkie wskazane powyżej formy pozaszkolne stwarzają możliwość elastycznego, dostosowanego do potrzeb i możliwości osób dorosłych podnoszenia kwalifikacji zawodowych i kompetencji ogólnych. Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy – zarówno pracodawców, jak i osób poszukujących zatrudnienia.

Zakres szkolenia

Akademia Doskonalenia Zawodowego Naturopata prowadzi kursy, których celem jest uzyskanie wiedzy oraz kwalifikacji do wykonywanych zadań zawodowych w zakresie terapii naturalnych:

 • naturopatia
 • hipnoza i hipnoterapia
 • konstelacje rodzinne w/g metody B. Hellingera
 • akupunktura i klawipunktura
 • Ziołolecznictwo-fitoterapia
 • biomasaż
 • chiropraktyka
 • osteopatia
 • bioenergoterapia

Wykładowcy posiadają uprawnienia instruktora praktycznej nauki zawodu. Kursy są akredytowane przez organizację rzemieślniczą Cech Naturopatów i Hipnotyzerów i stanowią element przygotowania do egzaminów rzemieślniczych w strukturach Związku Rzemiosła Polskiego.

 

Ty też stań się profesjonalistą!

Jesteś bezrobotną osobą? – Urząd Pracy sfinansuje Twoją naukę. Napisz do nas, a otrzymasz informację.  

                                    

Czarodzielnica- tantryczna Kupała

 

Pierwotne korzenie tantry giną w mrokach dziejów państwa Agarthy, a jej ponad kulturowy przekaz znany był we wszystkich starożytnych cywilizacjach począwszy od Atlantydy, przez Majów, Azteków, Egipt, świat arabski, Tybet, Tajlandię, aż po Chiny i Japonię.

Duchowa spuścizna nauk o miłości przynależna jest wszystkim kulturom świata, przekraczając granice geograficzne i podziały narodowościowe. Nauki o miłości istnieją od zarania dziejów, od kiedy człowiek zaobserwował swą zmysłową naturę i zapragnął wykorzystać ją dla swojego rozwoju. Istnieją one również w kulturze słowiańskiej.

Obrzędy słowiańskie Polski Piastów tak silnie zakorzenione w narodzie przedostały się do importowanej kultury chrześcijańskiej.

Święto słowiańskiego Swaroga, Boga Słońca i Ognia znane na świecie jako święto narodzin boga Mitry (25 grudnia) stało się dniem Bożego Narodzenia, Zielone Świątki stało się świętem Matki Boskiej Zielnej, Noc Kupały nocą Świętego Jana.

Dziś nie historia ma połączyć nas w tych dniach równonocy, ale chęć kultywowania relacji, poszanowanie dla innych, docenienie siebie i własnej seksualności.

 

Zapraszamy na tantryczną Noc Kupały

 

Data: 21-23 czerwca 2013

Cena warsztatu: 190zł

(dla czlonków Cechu  mających opłacone składki za 2013 r. opłata organizacyjna 40zł, zaś kwota 150zł- pokrywana przez Cech)

 Cena noclegów i wyżywienia: 220-250zł

Miejsce: Sorkwity, Mazury (strona www)

ilość miejsc 50- zgłoś swój udział już dziś.

Prowadzenie: Grzegorz Halkiew, Katarzyna Kędzierska, ………

 

Program:

piątek –
12-14 – zakwaterowanie oraz czas na rozmowy: co u Ciebie słychać?
14 – 15 obiad
15 – 17 powitanie – rytuał OBMYCIA i OCHRONNY (Grzegorz Halkiew)
17 – 19 ćwiczenia wprowadzające,   rytuał WODY/BŁOGOSŁAWIEŃSTWA
19 – kolacja
20 – 22 budowanie szałasu potów, zabawy z ciałem, omówienie słowiańskiego mitu
o stworzeniu świata oraz rytuału otwarcia Kupały, wybór aktorów i wprowadzenie
piosenek. (Katarzyna Kędzierska)
22 – rytuał SZAŁASU POTÓW (Grzegorz Halkiew)

Sobota
8 – 9 powitanie Słońca -
9 – 10 śniadanie
10 – 12 przejście do ośrodka „Istnienie”- (Anna Mielnik)
14 – 15 obiad
15:30 – 16:30 koncert gongów (Leszek Angulski)
16:30 – 19 czas wolny – wicie wianków, przebieranki, budowanie ognisk
19 – 20 kolacja
20 – 22 rytuał Kupały, przedstawienie o stworzeniu świata, skoki przez ognisko,
chodzenie po ogniu oraz śpiewanie i granie przy ognisku.

Niedziela
8 – 9 rytuał Powitania SŁOŃCA
9 – 10 śniadanie
10 – 12 rytuał PŁODNOŚCI
12 – 13 koncert gongów (Leszek Angulski)
13- 14 rytuał BLISKOŚCI (Grzegorz Halkiew)
14 – 15 obiad
15:00 – zakończenie części oficjalnej

 Pamiętaj, by zabrać ze sobą duży ręcznik kąpielowy (rytuały wody), dobry humor (rytuały ognia), instrumenty typu bębenki, grzechotki, didgeridoo,…. oraz koc, na którym będziesz mógł się wylegiwać :)

Noc Świętojańska, obchodzona z 23 na 24 czerwca, zwana wcześniej Nocą Kupały, to święto nie tylko sięgające głęboko w obyczaje słowiańskie, ale zawierające też pierwiastki celtyckie, germańskie i indoeuropejskie.
Obchodzone w okresie letniego przesilenia, jest świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym magii i wróżb.

Etnolodzy pochodzenie nazwy Nocy Kupały najczęściej wywodzą z indoeuropejskiego słowa „kup” lub „kump”.
„Kup” – „żarzyć, jarzyć się, kojarzy się z ogniem i jego bóstwami. „Kump” oznaczało zbiorowość, grupę, szczep lub plemię, wspólnotę, gromadę, a nazwa święta najprawdopodobniej określałaby wspólnotę w poddaniu się obrzędom.

Według innej teorii przypisuje się ją imieniu bogów miłości, rzymskiemu Kupidynowi i słowiańskiemu bóstwu Kupale.
Wśród znawców kultury słowiańskiej nie ma zgodności co do płci bóstwa.
Jedni dowodzą jego męskości, uznając go za boga solarnego, podobnego bogowi słońca i ognia, Belowi i stawiając w szeregu ze Swarożycem i Dadźbogiem.

Odpowiednikiem Bela w wierzeniach słowiańskich był Swaróg, Kupała mógłby więc być jego alter ego.

Dwaj synowie Swaroga mogli reprezentować przeciwstawne żywioły, Swarożyc odpowiadał za ogień, Dadźbog choć według najczęstszych teorii był bóstwem ognia, według innych zawiadował wodą.
O ile uznać Swarożyca za odpowiednik Potrimpa – nie byłby bóstwem ognia, tylko wody – źródeł i innych cieków.
O ile z kolei Dadźboga uznać za odpowiednik celtyckiego Dadga – to Dadźbog byłby bóstwem wodnych źródeł, chmur i mgieł.
Kupała mógłby więc być trzecim synem Swaroga, lub (zakładając troistość bóstwa) samym Swarogiem.
Inni twierdzą, że Kupała była boginią miłości, płodności i urodzaju oraz patronką „mądrych niewiast”, niewykluczne, że utożsamianą z Ładą, zachodniosłowiańską boginią płodności i wegetacji.
Noc Kupały jest jednym z najradośniejszych słowiańskich świąt, a ludzie niechętnie rezygnują z radości.
Zwyczaj kultywowany był mimo chrystianizacji Europy.
Kościół po zaciekłej, lecz bezskutecznej walce adaptował święto, początkowo próbując powiązać je z Zielonymi Świątkami, później nadając mu nowego patrona, nazwę i nowe znaczenie rytuałom.
Kupałę w X wieku zastąpiono świętym chrześcijańskim, obierając za patrona św. Jana Chrzciciela.
Dniem św.Jana wybrano 24 czerwca, jako zbieżny z obchodami Kupalnej Nocy i przypuszczalny dzień jego śmierci.
Rytuał chrztu poprzez kąpiel w wodzie Jordanu, któremu poddał się Jezus i osoba Jana nawołującego niewiernych do opamiętania i nawrócenia przystawały do dyrektyw Kościoła nakazujących zaprzestanie pogańskich praktyk.
Na Białorusi Jan Chrzciciel zwie się Janem Kupałą, a w pewnym okresie na Rusi i Litwie obrzęd Kupały (Kupalnica) obchodzony był dwukrotnie, 25 maja i 25 czerwca.

Tantra

Co jest powodem atrakcyjności tantry? Praktyki tantry poszerzają horyzonty i budują moc wewnętrzną, przyczyniając się do osiągnięcia oświecenia. Tantra jest jedyną ścieżką duchową przeznaczoną nie tylko dla osób indywidualnych, ale i dla par- co bliższe jest codziennemu życiu milionów ludzi na świecie.

Zgłębiane tantry pozwala rozwijać własną moc wewnętrzną w każdej dziedzinie życia i każdej działalności, uwzględnia bowiem wszystkie aspekty życia, również seksualne.

Tantra ożywia znudzonych rutyną kochanków. Ratuje rozpadające się związki. Rozgoryczonym wzajemnymi oskarżeniami partnerom, przynosi nowe spojrzenie, uczy ich porozumiewania się, pomaga rozwikłać problemy. Ta ścieżka buduje wielopoziomową miłość tworząc tzw. tantryczne małżeństwa – związki prawdziwych duchowych partnerów.

Tantra jest jedną z najszybszych dróg do oświecenie, podobno w sprzyjających warunkach wyzwolenie można osiągnąć podczas jednego zbliżenia. W trakcie takiego zespolenia kochankowie wędrują w światy duchowe, spotykając się z istotami nadprzyrodzonymi. A po zakończeniu takiego zespolenia ich życie na zawsze się odmienia, podejmują najtrudniejsze, ale najbardziej wyzwalające decyzje. Tantra daleka jest od łóżkowej gimnastyki, ona jest jogą miłości i emocji.

Wkroczenie do krainy zmysłów wymaga odwagi. W swojej praktyce widziałem wielu rozwiniętych duchowo ludzi, wrażliwych, wizyjnych, ale głęboko nieszczęśliwych. Duchowość nie była dla nich iluzyjną ucieczką przed codziennością. Ludzie Ci nie potrafili wyzbyć się kompleksów. Otoczenie uważało ich za dziwaków, ich rodziny rozpadały się a oni nie umieli stworzyć nowych, lepszych związków. Psychologia dowiodła, że większość problemów wynika z braku akceptacji dla własnej płciowości oraz braku miłości dla swojego własnego ciała.

Ludzie chętnie czerpiący radość z seksualności są zdrowsi, szczęśliwsi, żyją znacznie dłużej i osiągają więcej sukcesów.

Udany seks uznany za podstawę małżeńskiego szczęścia rodzącego głębokie więzi między partnerami stanowił o długoletnim i zgodnym związku między kobietą a mężczyzną. Jeśli małżeństwo żyło w harmonii to również ich dzieci od pierwszych chwil życia chłonęły pozytywne wzorce, a gdy dorastały same powielały je zakładając równie szczęśliwe rodziny.

Emocje

Większość z nas przez całe życie jest niewolnikami emocji. Ich kontrola wymaga od nas wielkiego wysiłku, czego efektem często są lęki lub zahamowania. Niejednokrotnie cierpisz z ich powodu, emocje są igrającymi z Tobą niewidzialnymi demonami. Ścieżka tantry, jest drogą zgłębiania własnych emocji. Kiedy powstają w tobie duże emocje, zamiast ich unikać powinieneś zagłębić się w nie, aby zrozumieć czemu pojawiają się one w Tobie.

Jeśli chcesz zrozumieć swoje emocje i zapanować nad nimi, czeka cię praca na kilku etapach. Po pierwsze, musisz uświadomić sobie, że posiadasz w sobie przeciwstawne siły. Nie zawsze jest to łatwe. Wielu z nas nie przyznaje się do posiadania negatywnych emocji. Naturalnym wydaje się okazywanie sympatii. Ale jawne okazywanie antypatii może wydawać się nam czymś niemoralnym.

Rodzi to konflikt wewnętrzny, zaczynasz obawiać się przyznawania do posiadania negatywnych uczuć. Nie dając sobie prawa do posiadania negatywnych uczuć, nie potrafisz ich wyrazić w sposób pozytywny, więc pozostaje jedynie udawać, że wszystko jest w porządku. Zakładasz różne maski na różne okazje, nazywając swoją skłonność do ukrywania prawdy rozsądkiem lub dyplomacją. Przyzwyczajasz się do maskowania się, by nie burzyć tzw. poprawnych stosunków z otoczeniem. Choć nieraz skazuje cię to na dylematy, cierpienie, zarzucasz sobie tchórzostwo.

Kiedy jednak dasz sobie prawo do posiadania negatywnych i pozytywnych emocji, możesz wejść na kolejny etap pracy z emocjami, zacząć je analizować. Rozkładanie danej emocji na części pierwsze jest niezbędne, bo dzięki temu dowiadujesz się, co było praprzyczyną jej powstania. Jeśli już zgłębisz co powoduje powstanie negatywnej emocji, twój lęk czy też gniew mija jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Energia zawsze podąża za myślą, tak wiec gdy wchodzisz w zbędne emocje, tracisz bardzo wiele sił, jakie mógłbyś przeznaczyć na realizację innych celów. Dlatego dopiero wówczas, gdy potrafisz odpowiednio wyrażać emocje, stajesz się prawdziwym panem swojego życia.

Kundalini

Tradycje ezoteryczne dość tajemniczo opowiadają o istnieniu wrodzonej wewnętrznej mocy, która u ogromnej większości ludzi pozostaje w uśpieniu. Ta moc zwana Kundalini – lub twórczą siłą kosmosu mieści się u podstawy kręgosłupa, w miejscu, gdzie kość ogonowa zawija się do przodu.

Czasami w trakcie aktu miłosnego Kundalini spontanicznie budzi się i zaczyna wędrować w górę kręgosłupa, rozpalając swoim ogniem kolejne czakry. Tę wędrówkę odczuwa się w postaci uderzenia gigantycznej fali gorąca. Takie przebudzenia są spontaniczne i krótkotrwałe, a po zakończonym akcie Kundalini ponownie usypia. Zazwyczaj obudzenie Kundalini wymaga odpowiedniego przygotowania i wykonywania wieloetapowych praktyk. Kundalini nosi w sobie dwa przeciwstawne potencjały destrukcji oraz konstrukcji, mówi się, że zniewala głupców, a daje wolność jogom.

Gdy moc tę poruszy człowiek o niskich pobudkach, co prawda daje mu ona nadnaturalne zdolności, ale też wzmaga jego pożądania i namiętności. Taka osoba nie potrafi okiełznać swej mocy, stając się jej zdeprawowanym niewolnikiem i w efekcie ginie w ogniu destrukcyjnych namiętności. O tym jakie są skutki negatywnego działania opowiadają popularne ludowe baśnie o Babach Jagach.

Zanim więc przystąpisz do jakichkolwiek praktyk umożliwiających poruszenie tak potężnej mocy zastanów się nad prawdziwymi intencjami swojego działania.

Adept Nauk o Miłości wieloetapowo przygotowuje się do przebudzenia Kundalini. Poruszenie wężowej siły pobudza i oczyszcza wszystkie czakry, po kolei wypalając w nich wszelkie zastoje oraz złogi. Tym samym odmładza i uzdrawia organizm, witalizując każdą komórkę. Daje to człowiekowi poczucie opanowania ciała oraz umysłu, rozwija siłę ducha i budzi w nim zdolności uznawane za paranormalne, np. jasnowidzenie, czy lewitację. Stare traktaty mówią, ze dla tego kto obudził w sobie kosmiczną siłę nie ma rzeczy nie możliwych, a każdy cel jest osiągalny.

Przeczytaj więcej o tantrze

Co zrobić, aby zapisać się na warsztaty!?

Proszę wypełnij poniższy formularz wpisując swoje Imię i Nazwisko, adres mailowy, nr telefonu oraz podając datę warsztatu.

 Wpłata zaliczki: 190zł

Cech Naturopatów i Hipnotyzerów
NORDEA BANK POLSKA SA  21 1440 1387 0000 0000 1312 5031
tytuł: TANTRA – Sorkwity

Zapraszam

 

Pakiet zawodowy: bioenergoterapeuta

 

Bioenergoterapia jest uznaną formą terapii, pozwalającą w naturalny sposób uaktywnić procesy samouzdrawiania organizmów. Jest to całokształt nieinwazyjnych metod oddziaływania na organizm drogą wyrównania energetyki człowieka. Ma na celu eliminację stanu chorobowego, oczyszczenie ze złogów, regenerację uszkodzonych tkanek, przywrócenie sprawności funkcjonalnej poszczególnych narządów.

Bioenergoterapia jest zawodem w rozumieniu Ustawy o zawodach, oraz zawodem rzemieślniczym. Po pozytywnym zakończeniu naszego szkolenia absolwenci uzyskują prawo do stanięcia przed państwową komisją Izby Rzemieślniczej, a po zdaniu egzaminu uzyskują prawo do zawodowego wykonywania bioenergoterapii w krajach Unii Europejskiej (EuroPass).

 

Szkoła Bioenergoterapii

Uwaga! od 1-go stycznia 2013 zaszły zmiany w szkolnictwie zawodowym - zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 14 września 2012 (Dz.U. 2012 poz. 1117) aby otrzymać pozwolenie na stanięcie przed Komisją Egzaminacyjną Izby Rzemieślniczej trzeba spełnić odpowiednie warunki i posiadać:

§6 pkt 2

- świadectwo ukończenia gimnazjum lub ośmioletniej szkoły podstawowej oraz

- zaświadczenie ukończenia kształcenia ustawicznego w formie pozaszkolnej, dotyczące umiejętności zawodowych wchodzących w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin.

Nasza firmy jest placówką kształcenia ustawicznego i wydajemy na wszystkie nasze kursy odpowiednie zaświadczenia wg wymaganego wzoru Ministra Edukacji Narodowej.

Te zaświadczenia są gwarancją, że uczysz się u najlepszych. 

Rodzaje szkoleń bioenergoterapii

Przewaga naszego szkolnictwa nad szkoleniami innych firm polega na tym, że szkolenie dostosowujemy do Twoich potrzeb oferując zestawy poszerzone o moduły online- dzięki temu masz nieustanny dostęp do materiałów i możesz się uczyć dodatkowo w odpowiednim dla Ciebie czasie.To dostęp do najnowszych technik, bogatego materiału video, medytacji, procedur, wyjaśnień,....

Do dyspozycji mamy różne formy nauki

Dla tych wszystkich, którzy chcą rozpocząć szkolenia zawodowe przygotowaliśmy nowe, specjalne Pakiety Zawodowe. bioenergoterapia

czeladnik/ mistrz

W skład pakietów wchodzą po trzy szkolenia, ukończenie których pozwoli uczestnikowi poznać zagadnienia pracy z umysłem i uzyskać uprawnienia w zawodzie Bioenergoterapeuty.

 

Pakiet I/a pełny (część online plus stacjonarne warsztaty praktyczne)

 • przygotowanie teoretyczne online, 870 zł
 • weryfikacja i pomoc (zajęcia praktyczne) 13-15 marca, 870 zł
 • przygotowanie teoretyczne  cz.2 online, 870 zł
 • kurs przedegzaminacyjny online, 1370 zł

Pakiet jest przeznaczony dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności zawodowe w zakresie bioenergoterapii i przystąpić do egzaminu rzemieślniczego. Pakiet składa się z 4 modułów.

Materiały online znajdują się na naszej platformie edukacyjnej. Zawierają dodatkowe teksty oraz prezentacje i nagrania filmowe.

Pakiet I/b pełny (część online plus stacjonarne warsztaty praktyczne)

 • przygotowanie teoretyczne cz.1 online, 870 zł
 • przygotowanie teoretyczne  cz.2 online, 870 zł
 • weryfikacja i pomoc (zajęcia praktyczne) 12-14 czerwca, 870 zł 
 • kurs przedegzaminacyjny 1370 zł

Pakiet jest przeznaczony dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności zawodowe w zakresie bioenergoterapii i przystąpić do egzaminu rzemieślniczego. Pakiet składa się z 4 modułów.

Pakiet II- bioenergoterapia zawodowa PUP

 • kurs 130 godzin przygotowujący w poszerzonym zakresie do państwowego egzaminu rzemieślniczego

Pakiet przeznaczony jest dla osób bez wcześniejszego przygotowania, chcących się przekwalifikować i zdobyć nowe umiejętności. 

Pakiet składa się z warsztatowych zajęć praktycznych jak i on-line. Cena pakietu to 5900 zł.  Uczestnicy mogą uczęszczać w kolejnych edycjach zajęć z 70% zniżką.

Pakiet ten spełnia wszystkie wymogi Powiatowych Urzędów Pracy.

Pakiet III- bioenergoterapia on-line (dla tych, co brak im czasu lub są zagranicą)

 • kurs eksternistyczny on-line 160 godzin. Całość kursu prowadzona jest poprzez platformę edukacyjną. Cena pakietu to 2740 zł. Przeznaczony jest dla osób, które chciały by się doskonalić w tym kierunku, ale niestety nie mogą uczestniczyć w zjazdach praktycznych. Pakiet składa się z bogatego materiału w postaci wykładów, prezentacji i nagrań filmowych. 
  • podstawy energoterapii
  • czakroterapia
  • bioenergoterapia klasyczna
  • podstawy anatomii i fizjologii
  • Pierwsza Pomoc Przedmedyczna (w teorii)

Pakiet IV- przygotowanie do egzaminu

 • jeżeli jesteś osobą, która ukończyła szkolenia z bioenergoterapii i masz stosowne dokumenty potwierdzające kwalifikacje wydane w naszej lub w innej szkole, i chcesz przystąpić do czeladniczego/mistrzowskiego egzaminu rzemieślniczego, przygotujemy Ciebie specjalnie pod ten egzamin. Napisz do nas o swoich kwalifikacjach, a my zaproponujemy odpowiednie szkolenia przygotowane dla Ciebie na miarę. Cena 1370 zł.

Jest również możliwość poszerzenia swojej wiedzy o anatomię i fizjologię i uzyskać kolejne zaświadczenie wg MEN w zakresie przygotowania medycznego do zawodu terapeuty.

Nasi absolwenci są pod względem przygotowania zawodowego bardziej wszechstronnymi terapeutami. 

Nasz Kurs ma też tą przewagę, że może być robiony etapami - nie ma bowiem znaczenia, czy szkolenie zrobisz w ciągu miesiąca, czy roku. Poszczególne etapy możesz dostosować do swoich możliwości czasowych. Egzaminy państwowe przeprowadzamy dwa razy do roku, w lipcu i grudniu.

Uczestnik każdego kursu stacjonarnego otrzyma bogaty podręcznik oraz dostęp do materiałów dodatkowych na naszej platformie edukacyjnej- dzięki czemu przerabiany materiał będzie dostępny przez wiele dni po kursie. Znajdziesz tam też nowości oraz filmy instruktażowe.

 

Nasze szkolenia mają akceptację Cechu Naturoterapeutów i Hipnotyzerów, a nasi absolwenci mogą skorzystać z profesjonalnego ubezpieczenia dla terapeutów.

sprawdź cenę pakietu zawodowego online oraz związane z nim rabaty

 

Egzaminy państwowe

Informację o najbliższym egzaminie znajdziesz TU.

Przez cały czas przygotowania i egzaminów zapewniamy opiekę i pomoc. Masz jakiekolwiek pytania, pisz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu oraz informacje na temat daty egzaminu

 

Inne informacje

Daty najbliższych kursów

Z Kursu Przygotowującego jak i Przygotowania medycznego oraz Szkolenia branżowego mogą skorzystać również inne osoby, które spełniają warunki do przystąpienia do egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego. W razie pytań, pisz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kurs jest rekomendowany przez Cech Naturopatów i Hipnotyzerów

 

Jak wykupić poszczególny pakiet?

Proszę wypełnij poniżej zamieszczony formularz wpisując Imię i Nazwisko, nr tel. komórkowego, adres mailowy - otrzymasz informacje zwrotne.  W uwagach wpisz, który z pakietów Ciebie interesuje. Jeśli jesteś już zdecydowany i chcesz wykupić swój wybrany kurs, póki są wolne miejsca, skorzystaj z tego linku znajdziesz Tu od razu wszystkie nasze dostępne metody płatności.

Możesz też stworzyć swoje Konto Terapeuty.

Zapraszam!

 

Zgłoszenie

 

- kurs dzienny- poda datę kursu
- kurs eksternistyczny online- pozostaw pole puste

Pakiety dodatkowe

Pakiet zawodowy Hipnoterapeuta

Warsztaty pracy z powięzią według Bowena


Techniki pracy z powięzią opracowane zostały przez  Toma Bowena z Australii. Uznawane są one za jedną z najefektywniejszych, holistycznych metod terapeutycznych na świecie. Stosowane są już od z górą czterdziestu lat, w ponad 25 krajach świata. Zabieg technik  Bowena polega na wykonaniu serii charakterystycznych, delikatnych – ale precyzyjnych chwytów  na poszczególnych mięśniach, grupach mięśni, ścięgnach lub więzadłach. Bez siłowej manipulacji, jedynie dzięki celowej stymulacji łagodnymi ruchami palców- poprzez ubranie lub bezpośrednio na skórze- wywołane jest drganie, wychwytywane przez receptory znajdujące się w tkance łącznej i powięzi. Aby nie zakłócać tego procesu – konieczne jest wprowadzenie typowych dla techniki Bowena przerw pomiędzy kolejnymi seriami chwytów. Pierwszym zauważalnym efektem jest osiągnięcie przez osobę poddaną terapii stanu głębokiego odprężenia. W tym stanie organizm ma możliwość uaktywnić system odpornościowy i zmobilizować procesy samouzdrawiania. Często już po jednym zabiegu odczuwalna jest poprawa kondycji fizycznej i psychicznej. Sesje terapeutyczne trwające od 20 do 45 minut,  zaleca się powtarzać w odstępach siedmiodniowych.

Szkolenie

Australijska Akademia Terapii Bowena oferuje program szkoleniowy cieszący się uznaniem i gwarantujący oryginalne uprawnienia uznawane w wielu krajach świata. Program posiada licencję rządu australijskiego.

Szkolenie składa się z wzajemnie uzupełniających się modułów,  począwszy od modułu dla początkujących, aż po uzyskanie dyplomu terapeuty. Tysiące adeptów, którzy już podjęli szkolenie w Akademii doceniło tę właśnie formułę nauki.

Cztery spotkania w rocznym cyklu szkolenia dają uczącemu się odpowiednią ilość czasu do rzetelnego przyswojenia prezentowanych w ramach kursu materiałów, oraz do osiągniecia wysokiego poziomu umiejętności praktycznych. Dają również okazję aby doświadczyć efektywności i terapeutycznego potencjału Techniki Bowena na własnym ciele. Uczący się otrzymują wyczerpujący i bardzo szczegółowy podręcznik, zawierający wskazówki zarówno w formie ilustracji jak i objaśnień słownych, tak aby był zrozumiały gdziekolwiek na świecie.  Dla licencjonowanych terapeutów Techniki Bowena, oferujemy podyplomowe szkolenia dla zaawansowanych.

Praca na zaawansowanym poziomie jest niezwykle istotnym elementem procesu uczenia się, gdyż pozwala nie tylko na rozwinięcie praktycznych umiejętności, ale także umożliwia lepsze zrozumienie i uznanie dla pracy Toma Bowena. Na świecie działa także 98 wykwalifikowanych instruktorów służących wsparciem i radą. Jako student Akademii Bowena stajesz się częścią większej społeczności.

Zakładamy, że nie tylko po prostu uczęszczasz na kurs, ale że stajesz się członkiem ciągle powiększającej się rodziny. W ten sposób należysz do grupy ludzi, których możesz naprawdę dobrze poznać i którzy będą dla ciebie wsparciem. Podążamy w tym samym kierunku i łączą nas te same cele: dzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem i pragniemy zagwarantować tobie jak najlepszy start w karierze terapeuty Bowena.

Gdy ludzie uczą się techniki Bowena często uświadamiają sobie, że jest to punkt zwrotny w ich życiu: istotnie przełomowe i wyjątkowe doświadczenie. Nasi instruktorzy już to przeżyli i poświęcają swój wysiłek abyś również ty mógł lub mogła, wynieść ze szkolenia jak najwięcej oraz żeby stało się ono dla ciebie miłym i niezapomnianym doświadczeniem.

Chociaż technika Bowena jest terapią dynamiczną i zaawansowaną, naszym celem jest uczynić szkolenie tak prostym jak to tylko możliwe. Zbyt wiele osób lubuje się w komplikowaniu procesu uczenia aby w jakiś sposób nadać swojej technice aurę tajemniczości i wyrafinowania, prawdopodobnie podając przy tym własną jej interpretację. Filozofia Toma Bowena zakładała coś dokładnie odwrotnego: być skutecznym przy zachowaniu prostoty. Naszym celem jest uczyć Bowtech w sposób PROSTY.

 

DYPLOM

Australijskiej Akademii Terapii Bowena Otrzymasz go po spełnieniu następujących warunków: 1. ukończeniu modułów 1-7 (minimum 128 godzin) 2. zaliczeniu egzaminu pisemnego i praktycznego. 3. dostarczeniu pisemnego studium 10 przypadków. 4. odbyciu 80 godzin kursu anatomii i fizjologii. 5. przedłożeniu certyfikatu ukończenia kursu pierwszej pomocy na poziomie zaawansowanym.

Dodatkowe szkolenia

- Kurs Pierwszej Pomocy na poziomie zaawansowanym (listopad- więcej info wkrótce) - Moduł 8 Kurs dla terapeutów: 4 dni (opcjonalny) (powtórka wszystkich modułów plus nowe procedury, protokoły dla schorzeń przewlekłych, techniki diagnostyczne, prezentacja i rozdanie dyplomów) - Moduł 9 i 10 dla zaawansowanych: 4 dniowy kurs (12 nowych, specjalistycznych procedur, które znajdą zastosowanie w leczeniu trudnych przypadków chorób neurologicznych i przewlekłych) - Masz również możliwość udziału w kursie dla zaawansowanych (2 dni) z Ossie i Elaine Rentsch lub Andrew Zoppos’em.

Szkolenia tematyczne

W niektórych krajach organizowane są również szkolenia tematyczne, jak na przykład: • Technika Bowena w pracy okołoporodowej. • Bowen dla sportowców. • CCmrt – (Cat & Canin Muscle Release Therapy) – terapia dla psów i kotów. • EMRT (Equine Muscle Release Therapy) – terapia dla koni. I wiele innych. Organizator i instruktor: THEOKLITOS  TSALLOS Polski przedstawiciel organizatora: Hanna Opiła Organizator z ramienia Akademii Biomasażu: Grzegorz Halkiew czytaj więcej - Techniki Bowena

Formularz zgłoszenia- warsztat Alchemii umysłu (egzorcyzmy)

Co zrobić, żeby zapisać się na zajęcia?

Wystarczy wypełnić zamieszczony niżej formularz podając:

 • imię i nazwisko
 • adres E-mail
 • numer telefonu
 • datę warsztatu

Formularz zgłoszenia - zawodowy Kurs Bioenergoterapii

Co zrobić, żeby zapisać się na zajęcia? Wystarczy wypełnić zamieszczony niżej formularz podając:

 • imię i nazwisko
 • adres E-mail
 • numer telefonu
 • datę warsztatu

Zdrowie dla Twojej rodziny

Zdrowie to dynamiczny proces, w którym indywidualny dobrostan psychiczny i biologiczny człowieka wynika z braku choroby i braku niedomagań.

Zdrowie to proces wzajemnych uwarunkowań w relacji organizm - psychika, pozwalający w wyniku braku choroby utrzymać równowagę pomędzy tym, co materialne jak i tym, co wynika z pragnień duszy.

Zdrowie to potencjał zdolności przystosowania się organizmu i psychiki do wymogów środowiska.

We współczesnym świecie małżeństwo wymaga promocji. Małżeństwo jak i każdy stały związek w którym ludzie chcą wspólnie żyć w zdrowiu i zadowoleniu. Dlatego też dla stałych par oraz najbliższych członków rodziny wprowadzam zniżkę na nasze warsztaty - nie rób sam, co można we dwoje.

Ważnym elementem promocji zdrowia jest edukacja zdrowotna. Edukacja zdrowotna pozwala odkryć jakie działania służą zdrowiu. Promocja zdrowia bywa utożsamiana z podejmowaniem wielu różnorodnych działań popularyzujących zdrowy tryb życia (diety, sport, treningi umysłu), ale często zapomina się o harmonii duszy. Podczas naszych szkoleń staramy się upowszechniać takie podejścia w promocji zdrowia, które służą wprowadzaniu rzeczywistych pozytywnych zmian w ciele i w psychice.

 

Cena dla stałych par (małżeństwa)

Cena dla stałych par jest praktycznie symboliczna – druga osoba może brać czynny odział po niższych kosztach.

 - zniżka dla współmałżonka 50% ceny warsztatów

Warsztaty objęte dodatkową promocją:

Bioenergoterapia cena dla pary 1770zł (jeden certyfikat)

 

Pakiet- Szkoła jasnowidzenia

bioenergoterapiaDla tych wszystkich, którzy w 2018 roku chcą rozpocząć swoją przygodę z Neurotransgresją mam propozycję:

 

- wykupienie jednoczesne minimum trzech kursów stanowi pakiet, na który otrzymasz 20% zniżki. 

Quantum Healing

Anna Mazura

What is Quantum Healing?

What is quantum healing? And how quantum healing reveals to you? Quantum healing is a therapy for people and reffers to quantum phenomena. Quantum healing is focused on balancing and integrating body, mind and spirit to assist you to achieve a greater manifestation of the power you have. Deepak Chopra, the author of “Quantum Healing”, said: “Quantum Healing is healing the body-mind from a quantum level. That means from a level which is not manifest of a sensory level”.

Zgłoszenie na Magiczną wyprawę Indie 2009

Co zrobić, żeby zapisać się na Magiczną wyprawę?

Wystarczy wypełnić zamieszczony niżej formularz podając:

 • imię i nazwisko
 • adres E-mail
 • numer telefonu
 • datę warsztatu

Liczba miejsc jest ograniczona, zarezerwuj swoje miejsce już teraz

Informacje o warsztacie znajdują się na stronie:
http://www.neurolingwistyka.com/indie-magia/

Zgłoszenie na warsztaty Tantry i Tao seksu

Co zrobić, żeby zapisać się na zajęcia?

Wystarczy wypełnić zamieszczony niżej formularz podając:

 • imię i nazwisko
 • adres E-mail
 • numer telefonu
 • datę warsztatu

Liczba miejsc jest ograniczona, zarezerwuj swoje miejsce już teraz

Informacje o warsztacie znajdują się na stronie:

http://www.neurolingwistyka.com/tantra-energia-milosci/

Zgłoszenie na warsztaty Autohipnozy- Świadome Śnienie

Co zrobić, żeby zapisać się na zajęcia?

Wystarczy wypełnić zamieszczony niżej formularz podając:

 • imię i nazwisko
 • adres E-mail
 • numer telefonu
 • datę warsztatu

Liczba miejsc jest ograniczona, zarezerwuj swoje miejsce już teraz

Informacje o warsztacie znajdują się na stronie:

http://www.neurolingwistyka.com/autohipnoza-ld-lucid/

Zgłoszenie na warsztat Czarodzielnica

Co zrobić, żeby zapisać się na zajęcia?

Wystarczy wypełnić zamieszczony niżej formularz podając:

 • imię i nazwisko
 • adres E-mail
 • numer telefonu
 • datę warsztatu

Liczba miejsc jest ograniczona, zarezerwuj swoje miejsce już teraz

Informacje o warsztacie znajdują się na stronie:

http://www.neurolingwistyka.com/core-shaman/

Zgłoszenie na warsztat Hipnozy

Co zrobić, żeby zapisać się na zajęcia?

Wystarczy wypełnić zamieszczony niżej formularz podając:

 • imię i nazwisko
 • adres E-mail
 • numer telefonu
 • datę oraz nazwę warsztatu

Liczba miejsc jest ograniczona, zarezerwuj swoje miejsce już teraz

Zgłoszenie na warsztat Regresji hipnotycznej

Co zrobić, żeby zapisać się na zajęcia?

Wystarczy wypełnić zamieszczony niżej formularz podając:

 • imię i nazwisko
 • adres E-mail
 • numer telefonu
 • datę warsztatu

Liczba miejsc jest ograniczona, zarezerwuj swoje miejsce już teraz

Informacje o warsztacie znajdują się na stronie:
http://www.neurolingwistyka.com/regresja-hipnoza/

Facebook
Analytics